#LFK Bb-31-1370

Назва
Nakts raganas velējas
№ адзінкі
1370
Valodas
Latvian
Place and time of recording
04.07.1924, Lipškalna muiža
"Gaismaskalns", Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, LV-4731
Place of hearing
Ēveles pagasts
Ēveles pagasts, Valmieras novads
Atslēgvārdi
#LFK Bb-31-1370
РасшыфроўшчыкSandis Laime
СкончаныТак
ПрынятаТак
Створаны2020-09-21 16:54:50
Адноўлены2020-09-21 17:10:40
Расшыфроўкаvīrietis. Nu puisis devis kājām ziņu. Otrreiz puisis nav apsēstā rijā vairs gulējis.

1370

3. Šucēnu mājās istabā bijis pamaz rūmes, tādēļ 4 meitas vasarā izgājušas gulēt vāgūzī. Kādreiz pie viņām paķircināties ienākuši puiši. Divām jaunākām tas nav paticis, tādēļ tās izmanījušās laukā.
Kur bēgt? Viņas zinājušas, ka klēts raganu apsēsta. Paklausījušās – tiešām: aiz klēts tā vien gājis - pļikat, pļekat, pļikat, pļekat.
Mukušas uz istabu. Tagad viņas bijušas savām ausīm dzirdējušas, ka aiz klēts raganas velējas. Bet tiklīdz kāds tur gājis, raganas uz vietas pazudušas. Viņas dzīvojušas tur no seniem laikiem samestos akmeņos. Vesela kaudze akmeņu tur bijis, un raganas jau zin, ko vajaga.

1371

Veckārķu pagastā ir kāds raganu kalns. Tur pāri iet lielceļš uz Valku. Agrākos laikos raganas tur nākušas pirkt no zemniekiem lopus. Dažreiz, - kas to zin, viņas rādījušās pašas, dažreiz sazinājušās ar vellu. Tas pārģērbies par miesnieku un solījis zemniekim par lopim vairāk kā Valkā. „Ko tur vedīs 20 verstis vēl lopus, ļaudis domājuši. Pārdevuši arī. Bet vēlāk sūdi vie izrādījušies kabatā.

4. VII. 1924.
Teikusi Liene Veinberg, 67 gadi veca. Dzīvo Trikātas pag. Lipškalna muižā.
Расшыфраваць тэкст
Адчыніць

Šucēnu mājās istabā bijis pamaz rūmes, tādēļ četras meitas vasarā izgājušas gulēt vāgūzī. Kādreiz pie viņām paķircināties ienākuši puiši. Divām jaunākām tas nav paticis, tādēļ tās izmanījušās laukā. Kur bēgt? Viņas zinājušas, ka klēts raganu apsēsta. Paklausījušās – tiešām: aiz klēts tā vien gājis - pļikat, pļekat, pļikat, pļekat. Mukušas uz istabu. Tagad viņas bijušas savām ausīm dzirdējušas, ka aiz klēts raganas velējas. Bet, tiklīdz kāds tur gājis, raganas uz vietas pazudušas. Viņas dzīvojušas tur no seniem laikiem samestos akmeņos. Vesela kaudze akmeņu tur bijusi, un raganas jau zin, ko vajaga.

Kartes leģendaПаказаны запісы 1-3 з 3.
#МесцаДатаТыпVietas tips
  
1Sucēni
("Vecsucēni", Ēveles pagasts, Valmieras novads, LV-4712)
(Nav norādīts)Mentioned in the textFarmstead
2Lipškalna muiža
("Gaismaskalns", Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, LV-4731)
04.07.1924Place and time of recordingManor house
3Ēveles pagasts
(Ēveles pagasts, Valmieras novads)
(Nav norādīts)Place of hearingParish

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.