#LIT-4-8

Назва
8. Klintis
№ адзінкі
8
Kategorijas
Valodas
Latvian
Place and time of recording
10.10.2010, Gotlande
Gotland, Sweden
Atslēgvārdi
Адчыніць

Atradu klintis, izrādās tomēr dabas, ne cilvēku roku plēstas. Augstākas par lapegļu galotnēm. Noaugušas ķērpjiem, ērkšķiem. Kadiķu lērums. Ar sazilējušiem ogu ķekariem. Tādiem matēti violetīgiem un, likās, pat sulīgiem, kaut gan garšoja, saprotams, pēc kadiķa. Tad vēl visādi citādi ērkšķu augi. Un mežrozes saldas, saldas. Kāpelēdama izbiedēju savus piecdesmit sīkus putnus. Līdz gājputnes zoses vaidēdamas aiztriecās uz Latvijas pusi.

Un atkal drupas. Svētā Jura. Šoreiz ārpus cietokšņa mūriem. Majestātiskas, bet vienkāršākas, ne tik greznas. Blakus kastanis, vecs, līks, kastaņežiem pilnie zari paijā zemi. Baznīcu drupām apkārt staigājot man ienāk prātā, ja reiz Dievs uzcels mirušos no balojošiem, plikiem kauliem, kā tas jau reiz bijis, tad, iespējams, arī šīs baznīcas.

Bet es esmu baigais bauris un mežonis. Jo man nāk raudiens. Kad zvana katedrāle, saucot uz sestdienas vakara dievkalpojumu. Šoreiz, liekas, ka cilvēks, ne mehānisms, zvanīja un aicināja. Un kad es redzu mozaīkas, tad ar’ jāraud. Jo es jau sen tādas meklējusi. Ne Budapeštā, ne Londonā, ne Briselē tādas neredzēju. Nekāda sižeta. Ne baložu, ne aitu, ne puķu, nekā. Tikai ornoments, tikai krāsa, tikai laukums pret laukumu, katrā logā savā tonī un noskaņā, bet askētismā vienots. Deg uz baznīcas pelēkās klintsakmens miesas. Vakara saule iespīd un spēlējas. Sārtas uguntiņas lāso uz pelēkā. Tik dzīvi. Tik skaisti, ka liekas, tā dzīvē nenotiek. Pelēkais klintsakmens kļūst telpisks. Rozetes puķe stāsta par sauli. Un man liekas, ka esmu kaleideskopā iekšā. Dievs pagriezīs un – „klikt” tā jau būs viena diena. Cilvēka diena Dieva sekundes tikšķī.

Visbijas ainava

pelēkais sarkst no vilnīšu jumta un ēna grimst zeltītā putnā
lūpas mācās no baznīcu akmens zelēt klusuma klonu
drumstala kovārņa knābī kurš skūpstījis Pestītāju
un gaisma blāķiem un asleņķa švīkstiem pret jumu
pret faktūru klintī un šūpaiņiem zīdaiņiem
kas piedzimst aizbraucot laivai
buru sviež palodzes marmorā
klājienā kliedzoši baltā

09.10.2010

Kartes leģenda

Паказаны запісы 1-6 з 6.
#МесцаДатаТыпVietas tips
  
1Svētā Jura baznīca
(Munkstigen, Bingeby, Visby, Gotlands kommun, Gotlands län, 621 84, Sverige)
(Nav norādīts)Mentioned in the textChurch
2Budapešta
(Budapest, Central Hungary, Hungary)
(Nav norādīts)Mentioned in the textCity
3Londona
(London, Greater London, United Kingdom)
(Nav norādīts)Mentioned in the textCity
4Brisele
(Brussels, Belgium)
(Nav norādīts)Mentioned in the textCity
5Visbija
(Visby, Gotland, Sweden)
(Nav norādīts)Mentioned in the textCity
6Gotlande
(Gotland, Sweden)
10.10.2010Place and time of recordingIsland

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.