#LFK-116-721

Benennung in der Originalsprache
Raganu kalniņš
Benennung
Nakts raganas maldina Dzilnu saimnieku
Nummer der Einheit
721
Sprache
Lettisch
Dialekte
Middle dialect
Place and time of recording
1923, Rencēnmuiža
Rencēnmuiža, Rencēnu pagasts, Valmieras novads
Stichwörter
#LFK-116-721
Wurde dechiffriert vonSandis Laime
BeendetJa
BestätigtJa
Korrigiert2017-09-28 21:06:48
Dechiffrierungdēls tūliņ otrā dienā braucis līgavu lūkot. Viņš aizbraucis uz Rūjieni un salūkojis skaistu un bagātu līgavu. Pēc kāzām dēls vedis savu jauno sievu uz tēva māju. No Rūjienes izbraucis ka prieks bijis skatīties, bet kā pārbraucis Sedai pāri, tā viņa skaistā līgava palikusi nesmuka un kliba. Dārgais pūrs arī vairs nav bijis. Mājā celnieks jau to sagaidījis. Krodznieka dēls neko nevarējis darīt: bijis vien jādod celniekam simts rubļu. No tā laika katrs baidījies pār Sedu vest līgavu.

719

Paegļa celms. Pēteris Bērziņš.
Agrākos laikos pie tagadējās Rencēnu pag. II. pak. pam. skolas audzis liels paeglis. Zviedru karālis iziedams no Latvijas ceļa malā iespraudis paegļa nūjiņu un tiecis: "Ja šī nūjiņa augs, tad es šo zemi vairs nereredzēšu [neredzēšu], bet ja viņa neaugs, tad es to reiz dabūšu atpakaļ." Nūjiņa izaugusi par lielu paegli, kuŗa celms vēl tagad redzams, un zviedru karālis vairs nav atgriezies.

720

Par Burtnieku mācītāju, Blumentalu. Pēteris Bērziņš
Kad Blumentals nomiris, tad viņu ar visu zārku aiznesuši uz baznīcu. Burtnieku muižas graudniekiem bijusi baznīca jāvaktē. Graudniekiem bijis ļoti bail, jo ļaudis runājuši, ka baznīcā esot velni. Vienu nakti viņi izdzirduši baznīcā lielu troksni un redzējuši, ka mācītāja zārkam nosperts vāks. Graudnieki ļoti nobijusies, jo domājuši, ka pie tā visa vainīgs ir velns un aizbēguši. Otrā dienā tikai ieraudzījuši, ka mācītājam pārplīsis vēders, un no tam vāks nosperts.

721

Raganu kalniņš. Pētera Bērziņa
Netāļu no Jaunās muižas atrodas mazs kalniņš. Veci laudis stāsta, ka tur dzīvojot ragana, no ka ari kalniņš dabūjis savu nosaukumu "Raganu kalniņš". Reiz vēlu naktī Dzilnas saimniekam gadījies jāt uz Munduru pēc dzirklēm. Sadabūjis dzirkles, viņš jājis atpakaļ gar Raganu kalniņu. Te raganas viņu sākušas maldināt
Text dechiffrieren
#LFK-116-721
Wurde dechiffriert vonSandis Laime
BeendetJa
BestätigtJa
Korrigiert2017-09-28 21:11:04
Dechiffrierungsaukdamas: "Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ!" Vīrs nav vairs varējis nekur glābties un sācis durt dzirklēm Raganas saukušas atkal: "Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ, viens dūriens, divi caurumi, viens dūriens, divi caurumi!" Pēc pusnakts viņš tikai vēl ticis no raganām vaļā. Kad aizjājis mājā un apskatījis savu kažoku, tad redzējis, ka kažoks vienos caurumos. Nu tikai viņš atjēdzies, ka naktī ar dzirklēm sadūris nevis raganas, bet pats savu kažoku.

Pameita un pamāte     P Bērziņa
Text dechiffrieren
öffnen

Raganu kalniņš
Netāļu no Jaunās muižas atrodas mazs kalniņš. Veci ļaudis stāsta, ka tur dzīvojot ragana, no kā arī kalniņš dabūjis savu nosaukumu – Raganu kalniņš.
Reiz vēlu naktī Dzilnas saimniekam gadījies jāt uz Munduru pēc dzirklēm. Sadabūjis dzirkles, viņš jājis atpakaļ gar Raganu kalniņu. Te raganas viņu sākušas maldināt, saukdamas: “Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ!” Vīrs nav vairs varējis nekur glābties un sācis durt dzirklēm. Raganas saukušas atkal: “Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ, viens dūriens, divi caurumi, viens dūriens, divi caurumi!” Pēc pusnakts viņš tikai vēl ticis no raganām vaļā. Kad aizjājis mājā un apskatījis savu kažoku, tad redzējis, ka kažoks vienos caurumos. Nu tikai viņš atjēdzies, ka naktī ar dzirklēm sadūris nevis raganas, bet pats savu kažoku.

Bildlegende

Zeige 1-5 von 5 Einträgen.
#OrtDatumTypVietas tips
  
1Jaunā muiža
("Muižnieciņi", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
Nicht angegebenMentioned in the textManor house
2Raganu kalns
("Ozolkalni", Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
Nicht angegebenMentioned in the textMountain, mountain range
3Dzilnas
("Dzilnas", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
Nicht angegebenMentioned in the textFarmstead
4Mundurs
(Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
Nicht angegebenMentioned in the textFarmstead
5Rencēnmuiža
(Rencēnmuiža, Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
1923Place and time of recordingVillage

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.