#LFK-116-1852

Benennung
Rencēnmuižas pārvaldnieks Meirēns šauj spīganu
Nummer der Einheit
1852
Sprache
Lettisch
Dialekte
Middle dialect
Place and time of recording
08.01.1929, Rencēnu pagasts
Rencēnu pagasts, Valmieras novads
Stichwörter
#LFK-116-1852
Wurde dechiffriert vonMaigaJankevica
BeendetJa
BestätigtJa
Korrigiert2017-02-21 19:40:04
DechiffrierungTeikas.

1852

1.
Agrak Rencēnu muižā dzīvojis muižas parvaldnieks Meirēns. Viņš ļoti cienijis velnus. Viņam bijis modernieks (Meirēns) Lācīts. Tam ar bijuši dažādi burvju vārdi viņš gājis spīganās. Arvienu ap pusnakti no muižas izlaidūšās vairāk spīganas... Pēc kādiem gadiem modernieku Lācīti aizdzina no muižas. Ļaudis rūnājuši ka kādā spīganu sapulcē viņš rūnājis Meirēnam prētī;  tāpēc esot aizdzīts no muižas... No tā laika muižai vairs nav bijis piena, piens bijis, bet tāds kā nekur neģeld, lopu mēsla gaŗša . . . - - - - - - Ap govju slaucamo laiku muižas kūtī arvienu ielaidūšās spīgans. Apskriedams visas govis, un uzlaistīdams kadu šdīrumu [šķidrumu].
Kādu reizi muižas kungs Meirēns paņēmis plinti, un pielādējis ar zelta lodi. Tad aizgājis uz kūti; gaidīt spīganu. Nebijis arī īlgi jāgaida kad spīgana atskrējusi Meirēns izšāvis uz spīganu . . . - - - - - - - Uz to vietu kur spīgans bijis palīkuši zīli dūmi, un brīnums: zēmē nokrītis modernieks Lācīts.

1853

2.
Araki [Agrāk] darbiniekiem bijis jāiet uz muižu klaušās. Apkārtējie saimnieki sūtijuši darbiniekus; tas ir no Duņķa, Mūldēna, Čakaina un tā. tālāki. uz Rēncēnu muižu. klaušās. Reiz kāda veca vēcīte gājusi uz muižu. Cēļā vilks prētī, garēm [garām] nelaidis neparko, vēcīte devusi vilkam maizi. Vilks vilcis pie lindrakiem sev līdzi vēcīte gan prētojusies, bet nekas nav līdzējis, jaiet vien bijis. vilks aizvēdis vēcīti pie saviem bērniem, pagāzis ar ķepu bērniem pakaļas gaisā, un nu vēcīte rēdzējusi ka vilka bērnie [bērniem] viens sābazis
Text dechiffrieren
öffnen

Agrāk Rencēnu muižā dzīvojis muižas pārvaldnieks Meirēns. Viņš ļoti cienījis velnus. Viņam bijis modernieks Lācīts. Tam ar bijuši dažādi burvju vārdi. Viņš gājis spīganās. Arvienu ap pusnakti no muižas izlaidušās vairāk spīganas.
Pēc kādiem gadiem modernieku Lācīti aizdzina no muižas. Ļaudis runājuši, ka kādā spīganu sapulcē viņš runājis Meirēnam pretī, tāpēc esot aizdzīts no muižas. No tā laika muižai vairs nav bijis piena. Piens bijis, bet tāds kā nekur neģeld, lopu mēslu garša. Ap govju slaucamo laiku muižas kūtī arvienu ielaidušās spīganas, apskriedamas visas govis un uzlaistīdamas kādu šķidrumu.
Kādu reizi muižas kungs Meirēns paņēmis plinti un pielādējis ar zelta lodi. Tad aizgājis uz kūti gaidīt spīganu. Nebijis arī ilgi jāgaida, kad spīgana atskrējusi. Meirēns izšāvis uz spīganu. Uz to vietu, kur spīgans bijis, palikuši zili dūmi, un brīnums: zemē nokritis modernieks Lācīts.

Bildlegende

Zeige 1-2 von 2 Einträgen.
#OrtDatumTypVietas tips
  
1Rencēnmuiža
(Rencēnmuiža, Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
Nicht angegebenMentioned in the textVillage
2Rencēnu pagasts
(Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
08.01.1929Place and time of recordingParish

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.