#LIT-4-23

Benennung
21. Kā kļūt par zivi
Nummer der Einheit
23
Kategorie
Sprache
Lettisch
Place and time of recording
19.10.2010, Gotlande
Gotland, Sweden
Stichwörter
öffnen

...Pa ceļam uz baseinu satikt Ļenu un aiziet uz zivju restorānu. „Cалаку или камбалу?” Reņģe un bute? Valodas robežas zivju nosaukumos šķiet bezgalīgas. Zivju zupā peld menca, apelsīns un čili. Pārējais kā pie mums. Reiz bija. Ar spilgti zaļo eļļas krāsu nozieķētas palodzes un radiatori. Baltas flīzes uz sienām. Stikla lete ar krabju skeletiem un ledu. Vastūka galdauts, plastmasas eļļas lampiņa. Maratonists, tulkotājs un baltkrievs, kuram vakar braucām pakaļ 25 km uz dienvidiem, groza lampiņu un saka, ka pie viņiem tādas neesot un sveces arī visās malās nedegot. Vēl viņš saka, ka ir 69 gadus un vienu dienu vecāks par manu meitiņu. Un Gotlande esot kā enerģijas dzēriens. Es prašņāju Ļenu par vēsturi, uzzinu to, ko neesmu zinājusi, precizēju, ko neesmu pareizi sapratusi. Izrādās, pasažieru kuģi notrieca PSRS zemūdene un baznīcas akmenī gravēti viņu vārdi. Jā, „andra” pasaules kara laikā, kad zviedri tik ļoti centās būt neitrāli. Zviedru armijas daļas līdz pat deviņdesmitajiem, sargāja salas otru, robežas pusi. Sēžam pie loga, pāri ielai sv.Katrīnas baznīcas drupas, pat tagad tik majestātiskas. Gotlande nevienam neesot bijusi vajadzīga, tāpēc tā saglabājusies. No reformācijas laikiem līdz pat 20.gs. Sala paliek sala. Jūra nosaka robežas. Ziedu laiki esot bijuši tad, kad kuģi vēl bija mazāki. Gotlande bija tranzīta punkts vikingu kuģiem. Tie kuģojuši uz Novgorodu, Konstantinopoli. Spriežam, ka Gotlande celta no Gotlandes. Jā, no klintīm cēla namus, baznīcas, vēl tagad sasmalcina klintis un būvē ceļus. „Bet klintis taču lielākas neaug!” Izspriežam, ka tad jau iznāk, ka agrāk sala bija lielāka. Mums atnes zivi, kura garšo pēc zivs, un alu, kurš garšo kā alus.

Laukā, nevis diena, bet mākonis. Neatlaidīgi, miegaini līst. Lapas vairs nečaukstina pa stūriem kā veci dolāri, nu jau pievilgušas kā "трескa”, kā „камбалa.” Baznīcas koka torņi tumst. Tie man atgādina bruņurupuču muguras, kuri tikko izlīduši no ūdens. Akmens no jumta un ziemeļu puses samelnē slapjām, skumjām līnijām. Baznīcu apklāj lietus mati. Ai, pūš, auksti. Baznīcā silti. Pat tik niecīgas lietus gaismas gana, lai vitrāžas mirdzētu. Sēžu un skatos. Man tiešām liekas, ka vitrāžu gaisma izstaro man cauri. Apstarota, apgaismota. Bet vēderā zivs iekārtojusies, liekas uz ilgu palikšanu. Un silta. Dara mani tik miegainu, kā šodienas jūru. Es skatos uz altāri. Vai tiešām šo kogrebumu sauc „Izdzīšana no paradīzes?” Enģelim, Ādamam un Ievai, visiem trim ir trīsgadīga bērna proporcijas. It sevišķi kājiņas, tās teju uz pirkstgaliem, tik tikko noturas uz apaļās zemes velēnas. Rau, koku saknes savijušās, čūska saskrullējusi astīti, eņģeļa zobens mazliet līks, it kā no apzeltīta putoplasta. Un Ādama zelta bārda, jā, jābrīnās, ka pa šīm dienām, kamēr es šeit, vēl nav nokritusi. Lapu čokurā aizpūsta prom. Jā, tas bija tik sen. Varbūt zem manis guļ mākslinieka kauli, varbūt ar kaltiņu baltos zariņu pirkstos. Bet tajos laikos jau viņš bija amatnieks. Vai tiešām mēs esam izauguši no trīsgadnieku proporcijām? Es atceros sāgu par Gotlandi. Sākumā šī sala ik nakti iznira no ūdens. Naktīs virs ūdens, dienās zem. Kā zivs.

***
naktīs mēs uznirstam virs ūdens
ķermeņa oliņas pametuši klintīs
atraisījuši pievilkšanās spēka aukliņas
izvairījušies no gaismas
kas noloksnē mūsu ādu smiltīs
no augļotājiem kuru rokas
paliek šūpojamies zaros
zīlītes izknābs līdz kaulam un pavasarim
melno kāju leņķi golfa atvēzienā
ābolus ripina trūkstošā bruģa bedrēs
mēs - zvaigznāji pēc aprēķina
tikai naktīs uznirstam virs ūdens
mūsu dvēseles atritinās kā karogi
ar nerakstītām zīmēm un vēl neuzzīmētām sejām
baltie karogi izlocīsies par klinšu cepurēm
aizsegs vārtus un tev nevajadzēs atslēdziņu
jo durvis ir mūsos
rītam zvanot mēs ienirstam ūdenī

Bildlegende

Zeige 1-9 von 9 Einträgen.
#OrtDatumTypVietas tips
  
1Gotlande
(Gotland, Sweden)
Nicht angegebenMentioned in the textIsland
2Gotlande
(Gotland, Sweden)
Nicht angegebenMentioned in the textIsland
3Gotlande
(Gotland, Sweden)
Nicht angegebenMentioned in the textIsland
4Novgoroda
(Veliky Novgorod, Novgorod Oblast, Russia)
Nicht angegebenMentioned in the textCity
5Stambula
(Istanbul, Turkey)
Nicht angegebenMentioned in the textCity
6Gotlande
(Gotland, Sweden)
Nicht angegebenMentioned in the textIsland
7Gotlande
(Gotland, Sweden)
Nicht angegebenMentioned in the textIsland
8Gotlande
(Gotland, Sweden)
Nicht angegebenMentioned in the textIsland
9Gotlande
(Gotland, Sweden)
19.10.2010Place and time of recordingIsland

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.