Ģederts Kārkliņš

Nimi
Ģederts Kārkliņš
Pseidonīms
Zobgals
Papildu vārdi
Kārkliņu Ģederts
Kopsavilkums
Ģederts Kārkliņš (1869–1953) – folkloras krājējs, literāts, mūrnieks. Dzimis Emburgas Mazzaimos. Beidzis Vecsvirlaukas pamatskolu (pagastskolu), pēc tam trīs gadus mācījies mūrnieka amatu. Strādājis Emburgas, Jaunsvirlaukas un Vecsvirlaukas pagastos, piedaloties mūra ēku būvē. Būvējis Igauņu un Vanču kapu vārtus. Rakstījis satīrisku dzeju un korespondences, kas publicētas Ādolfa Alunāna "Zobgaļa kalendārā". Ģederta Kārkliņa pierakstītos nostāstus savākusi un Latviešu folkloras krātuvei iesūtījusi Irma Medne.
Personiska informācija
Dzimis kalpa Ģederta un Dārtas ģimenē kā astotais bērns.
Citātu galerija
"1886. gadā Jelgavā Ģ. Kārkliņš tiek iepazīstināts ar Ā. Alunānu un, tā mudināts, sāk rakstīt satīras (vairums publicētas Ā. Alunāna "Zobgaļa Kalendārā"). Savu dzejoļu kopojumu autors mīļi sauc – "mani bērni". Daudziem dzejoļiem nav izcilas vērtības, bet daudzi ir trāpīgi liecinieki sava laika sociālajai iekārtai, literatūrai, cilvēku savstarpējām attiecībām. Asa ir Ģ. Kārkliņa mēle, runājot par sabiedrības "pīlāriem" – dažādu biedrību vīriem un mācītājiem. Nereti viņš, dzejoļus veidodams, izmanto homonīmus. Interesanti ir viņa aforismi, kuru skaits sniedzas simtos [..].
Ģ. Kārkliņa atstātajās atmiņās un piezīmēs ir daudz informācijas par savas dzimtās puses cilvēkiem un viņu gaitām tautas likteņceļā no Kurzemes hercoga Jēkaba laikiem līdz Jaunajai strāvai, 1905. gada revolūcijai, Pirmajam pasaules karam.
Ģ. Kārkliņš bijis viens no tiem cilvēkiem, kas vēlākajiem laikabiedriem liekas īpatņi tāpēc, ka centies sevi izteikt ritmā un atskaņās, centies saglabāt vēstures un kultūras vērtības tur, kur citi redz tikai vecus, aprakstītus papīrus."

Inta Baltgalve. Izdziedāt pasauli. Komunisma Ceļš (Bauska), Nr. 107, 07.09.1985, 3. lpp.
Birth time/place09.07.1869
Embūte
Embūte, Embūtes pagasts, Dienvidkurzemes novads
Dzimis Emburgas Mazzaimos 1869. gada 27. jūnijā (pēc vecā stila).
EducationVecsvirlauka
Vecsvirlauka, Jaunsvirlaukas pagasts, Jelgavas novads
Pirmo skolu apmeklējis Vecsvirlaukas "Intās".
Place/time of death16.01.1953
Buried00.01.1953
Igauņu kapi
"Sandi", Salgales pagasts, Jelgavas novads, LV-3045

Kartes leģendaNäitan 3 üksusest 1-3.
#KohtKuupäevTüüpVietas tips
  
1Embūte
(Embūte, Embūtes pagasts, Dienvidkurzemes novads)
09.07.1869Birth time/placeVillage
2Igauņu kapi
("Sandi", Salgales pagasts, Jelgavas novads, LV-3045)
01.01.1953BuriedCemetery
3Vecsvirlauka
(Vecsvirlauka, Jaunsvirlaukas pagasts, Jelgavas novads)
(Nav norādīts)EducationVillage

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.