Augusts Rudītis

Name
Augusts Rudītis
Pseudonym
Ārs
Connections
Austra Širmane - Daughter
Occupations
Summary
Augusts Rudītis (1880–1948) – skolotājs un literāts. Pētījis Jaunpiebalgas novada senatni, sastādījis un izdevis rakstu krājumus "Skolas Jaunpiebalgā un Rankā. 1694–1935", "Jaunpiebalgas dziedāšanas biedrības 50 gadi. 1885–1935" (abi 1935), rosinājis skolēnus vākt folkloru (vākums ar R. parakstu nodots Latviešu folkloras krātuvei).
Personal information
Dzimis rentnieka Indriķa Rudīša ģimenē.
Quotations

Work
Pirmais daiļdarbs – poēma "Suņu kūts" – Baltijas skolotāju semināra rokrakstā izplatītā skolēnu žurnālā "Bēglis".
Neregulāri periodiskā publicējis stāstus, tēlojumus, ludziņas (jaunatnes spēle "Augsim lieli un vienoti" - "Saule", 1935, 3–4).

Sabiedriskā darbība

Aktīvi piedalījies atturības kustības veicināšanā.

Rakstījis par sabiedriskās dzīves notikumiem, folkloru ("Latvijas daba latvju tautas gara mantās" - tautasdziesmu krājums, 1, 1924; "Latvju dainu gudrais padomiņš", 1938), audzināšanas un izglītības jautājumiem ("Domas par tikumu audzināšanu", 1927; "Vecāki un bērni", "Rūpju bērni mājā un skolā", abi 1933).
Tulkojis un pārstrādājis R. Abeļskajas grāmatu "Kā palīdzēt skolēnam sagatavot uzdevumus" (1940).
Birth time/place27.06.1880
Ērģemes pagasts
Ērģemes pagasts, Valkas novads
Dzimis Mežjāņos.

EducationĒrģemes draudzes skola
Ērģeme
Ērģeme, Ērģemes pagasts, Valkas novads

1897 – 1901
Baltijas skolotāju seminārs
Liepājas iela 31, Kuldīga
Liepājas iela 31, Kuldīga, Kuldīgas novads, LV-3301

1911

Nokārtojis mājskolotāja eksāmenu dabaszinībās.

Working placeLugažu pamatskola
Lugaži
Lugaži, Valkas pagasts, Valkas novads

1912 – 1915
Madona Museum of Regional Studies
Madona
Madona, Madonas novads
Tolaik saukta: Madonas Biržu Izglītības biedrības zēnu proreālskolas par pārzinis.

1915 – 1940
Jaunpiebalga Primary School
Raiņa iela 10, Jaunpiebalga
Raiņa iela 10, Jaunpiebalga, Jaunpiebalgas pagasts, Cēsu novads, LV-4125

Skolas pārzinis un skolotājs.


1918
Jaunpiebalga
Jaunpiebalga, Jaunpiebalgas pagasts, Cēsu novads
Draudzes ērģelnieks.
Place/time of death07.07.1948
Fišbaha
Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany
Miris bēgļu nometnē.


BuriedJaunpiebalga
Jaunpiebalga, Jaunpiebalgas pagasts, Cēsu novads

Map legend











Showing 1-9 of 9 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Ērģemes pagasts
(Ērģemes pagasts, Valkas novads)
27.06.1880Birth time/placeParish
2Fišbaha
(Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany)
07.07.1948Place/time of deathPart of a city
3Jaunpiebalga
(Jaunpiebalga, Jaunpiebalgas pagasts, Cēsu novads)
(Not set)BuriedVillage
4Ērģeme
(Ērģeme, Ērģemes pagasts, Valkas novads)
(Not set)EducationVillage
5Liepājas iela 31, Kuldīga
(Liepājas iela 31, Kuldīga, Kuldīgas novads, LV-3301)
1897 - 1901EducationBuilding, house
6Raiņa iela 10, Jaunpiebalga
(Raiņa iela 10, Jaunpiebalga, Jaunpiebalgas pagasts, Cēsu novads, LV-4125)
1915 - 1940Working placeBuilding, house
7Lugaži
(Lugaži, Valkas pagasts, Valkas novads)
(Not set)Working placeVillage
8Madona
(Madona, Madonas novads)
1912 - 1915Working placeCity
9Jaunpiebalga
(Jaunpiebalga, Jaunpiebalgas pagasts, Cēsu novads)
1918Working placeVillage

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.