#LFK-1980-1386

Title
Raganas akmens
Unit number
1386
Languages
Latvian
Dialects
Middle dialect
Collector
Place and time of recording
1967, Jaunbārdiņas
Vijciema pagasts, Valkas novads
Keywords
#LFK-1980-1386
TranscriberSandis Laime
CompletedYes
AcceptedYes
Updated2020-07-22 22:00:18
Transcription (text)

1384

Ai, Jānīti dieva dēliņ, līgo!
Ko tu vedi vezumā, līgo, līgo!
Meitām vedu zīļu rotu, līgo!
Puišiem caunu cepurītes, līgo, līgo!

1385

Jānīts stavēj kalniņāi, līgo!
Zāļu nasta mugurā, līgo! līgo!
Nāc, Jānīti, lejiņā, līgo!
Dod manām telītēm, līgo! līgo!

1386

Apmēram 0,5 km no "Jaunbārdiņām" sākas "Mādžīnas purvs". Purvs ir garš, ne visai plats, un sniedzas labu gabalu uz Smiltenes pusi. Šai galā, purva viducī, guļ milzīgs akmens, sauc viņu par Bārdīnu lielo akmeni, jeb Raganas akmeni. Purvā dzīvojot ragana - Mādžīna, kas cilvēkus vadājot apkārt vien, apkārt vien, tā kā beigās savu māju vairs nepazīst. Dažs visu nakti gar akmeni nostaigājis. Reiz vecais Paukuļu Jancis braucis caur purvu un bijis tā samulsināts, ka nepazinis savu māju, kamēr pienācis klāt. Pat tuvi kaimiņi iebraucot Jaunbārdiņās, sevišķi krēslā vai miglā, un prasot: “Ai, ciemī, kur te ceļš uz Smilteni?”

1386b

"Raganas akmens" Mādžīnas purvā. Uz akmens sēž eksped. dalībn. B. Poča. [fotogrāfija manuskriptā]
Transcribe text
Open

Apmēram 0,5 km no Jaunbārdiņām sākas Mādžīnas purvs. Purvs ir garš, ne visai plats, un sniedzas labu gabalu uz Smiltenes pusi. Šai galā purva viducī guļ milzīgs akmens, sauc viņu par Bārdīnu Lielo akmeni jeb Raganas akmeni. Purvā dzīvojot ragana Mādžīna, kas cilvēkus vadājot apkārt vien, apkārt vien, tā kā beigās savu māju vairs nepazīst. Dažs visu nakti gar akmeni nostaigājis.Reiz vecais Paukuļu Jancis braucis caur purvu un bijis tā samulsināts, ka nepazinis savu māju, kamēr pienācis klāt. Pat tuvi kaimiņi iebraucot Jaunbārdiņās, sevišķi krēslā vai miglā, un prasot: “Ai, ciemī, kur te ceļš uz Smilteni?”

Map legendShowing 1-1 of 1 item.
#LocationDateTypeType of place
  
1Jaunbārdiņas
(Vijciema pagasts, Valkas novads)
1967Place and time of recordingFarmstead

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.