#LFK-1136-1550

Title
Jānis un velns
Unit number
1550
Category
Languages
Latvian
Submitter
Date of submission
10.03.1939
Place and time of recording
Padure
Padure, Lažas pagasts, Dienvidkurzemes novads
Keywords
#LFK-1136-1550
TranscriberRoberts
CompletedYes
AcceptedNo
Updated2018-04-03 13:35:58
Transcription (text)Rakstītājs V. Jakovskis
Stāstītājs. Lize Zernecis.
67 g. veca
Dzīvo Padures pag.

1 550

1. Jānis un velns.
Dzīvojis kāds bagāts kungs. Reiz kungs bija apmaldījies mežā. Kungs sauca, lai pats velns ceļu parādītu. Te velns bija klāt. Lai atdodot to kas mājās ir no jauna, tad parādīs. Kungs domāja, ka ķēvei kumeļš piedzimis, apsolīja arī. Velns tūdaļ ceļu parāda. Pārgājis mājās atradis, ka sievai piedzimis puisēns. Kungs bija ļoti  nobēdājs. Sieva prasīja, kāpēc vīrs tik nobēdājies. Jo apsolīju velnam savu vienīgo dēlu. Nebēdājies kalpa sievai piedzimusi meitene,atdosim dēla vietā. Domāts darīts. Līdz velns atnāk pēc apsolīt adod velnam meitiņu.
Transcribe text
#LFK-1136-1550
TranscriberRoberts
CompletedYes
AcceptedNo
Updated2018-04-03 13:57:31
Transcription (text)Kad dēls jau bija paaudzies izstāstījuši, ka viņš bijis apsolīts velnam. Jānis tūlīt jem kājas par pleciem un iet uz elli. Te uzsauc kaut velns ceļu parādītu. Velns klāt, ko došot, ka ceļu parādīšot. Ko nu es došu, iešu tev līdz uz elli par puis. Labi nāc. Velns uzdot, ka rītu tev jāapkopj viena melna govs. Jānis priecīgs ieiet pie meitas. Nu Jān ko tad velns tev uzdeva izdarīt. Pavisam viegls darbs, jāapkop viena govs. Vai dieviņ līdz tu vienu klēpi būs ielicis un ies pēc otra viņa jau būs apēdusi. Nu labi es zinu. Paņem divus tapus un aizeji pie govs un drāzi, kad viņa prasa priekš kam tu taisi, pateici kā aizbāzī viņai abus galus. Ja un Jānis to izdarīja. Velns iesauc Jāni pie sevis un prasa vai padarīji, ko teicu. Ja. kam tā gudrība bija tava vai kad cita. Tā nav ne mana ne tava tā dieva gudrība. Otra diena uzdod ganīt teļu. Tagad Jānis ir nobēdājies. Meita atkal prasa, ko nu tev uzdeva. Nu uzdeva teļu ganīt. Kas tad tur, paņem saitu piesien pie teļa kājas un pie savas. Jānis tā izdarīja. Velns atkal prasa vai padarīji, ko teicu; ja . Treša diena uzdod krāsns kurināt. Jānis pavisam priecīgs ieiet pie meitas. Nu ko tev uzdeva darīt. Ko uzdeva, vienu krāsns jāizkurina. Vai dieniņ, tur mūs abus sadedzinās. Es zinu, ieej kūtī, nokauj to teļ ko tu ganīji un smadzenes noliksim uz dēles ie krāsns. Uzpļausim
Transcribe text
#LFK-1136-1550
TranscriberIevaKronkalne
CompletedYes
AcceptedNo
Updated2016-07-17 19:15:48
Transcription (text)3 siekalas. (Un) Bet abi bēgsim projam cik ātri vien var. Viņi abi uzsēds baltai ķēvei mugura un jāja projam. Te meita prasa vai nenāk kāds mākonis. Ja nāk gan. Tie ir velni. Vai zini es palikšu par kadiķkrūmu un jūs par rozēm stārp kadiķa. Kad velni grībes rozes noplūkt es neļaušu. Atskrēja  velni un gribēja noraut ziedus, bet kadiķkrūms neļāv. Tad velni atgriezās atpakaļ uz mājām. Bet Jānis ar meitu turpināja ceļu. Te atkal meita prasa vai nenāk kāds melns mākons. Ja atbild Jāns. Vai zin es un tu paliks par pīlēm bet baltā ķēve par upi. Līdz tā padara te velni klāt un šoreiz ar pašu velmāti. Melnmāte sviez maiz pīlēm, bet pīls neiet klāt. Tad velmāte grībēja upi izdzērt un pārsprāga. Kad velmāte beigta veli agriežās uz elli. Ta meita ar Jāni atgriežās laimīgi mājās. Un peic pāris dienām aprecējas. Viņi dzīvo laimīgi vēl šodien ja nav miruši.
Mīklas.

1551

2. Pilna klēts sarkanām govīm ieiet melns buls izdzen lauka (ogles krāsnī).

1552

3. Dzīv gaļ uz delzs šķīv (zirg kāj.).

1553

4. Mazs mazs dīķīts laipiņ vidū. (sakta.)

1554

5. Stabiņš sūnās. (pakul ērkuls.).

1555

6. Mežā dzimis mežā audzis nāk uz mājam spēlēdams. (vijole).

1556

7. Melns zirgs balts jājējs zaļa pātaga. (pirtī perās.)

1557

8. Saimnieks dūra saimniecē tākā plauši noskanēj. (atslēga.).

1558

9. Par dienu nabags par nakti bagāts.
Transcribe text

Map legendShowing 1-1 of 1 item.
#LocationDateTypeType of place
  
1Padure
(Padure, Lažas pagasts, Dienvidkurzemes novads)
(Not set)Place and time of recordingVillage

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.