#LFK-32-3432

Title
Kā sieva vairs nav varējusi par cilvēku palikt
Unit number
3432
Languages
Latvian
Dialects
Middle dialect
Collector
Submitter
Place and time of recording
1928, Derpeles muiža
"Derpele", Elektriķi, Codes pagasts, Bauskas novads, LV-3901
Place of hearing
Īslīces pagasts
Īslīces pagasts, Bauskas novads,

Teika dzirdēta jaunībā.

Keywords
#LFK-32-3432
Transcriberputni
CompletedYes
AcceptedYes
Updated2020-07-26 01:35:29
Transcription (text)

3432

Kādam vīram sieva bieži pa naktīm pazudusi. Viņš sievai prasījis, kur tā paliekot, bet sieva atbildējusi, ka viņa neko nezin. Tad kāds vīrs pamācījis, lai aizbāž atslēgas caurumu ar zaru. Vīrs tā izdarījis. Pirmo nakti sieva lūgusies, lai laiž iekšā. Otro tāpat. Trešo nakti viņa ļoti lūgusies, lai laiž to iekšā, jo ja tagad nelaidīšot, viņa par cilvēku vairs nevarēšot palikt. Vīrs tomēr bijis ļoti cietsirdīgs un nav sievu ielaidis. Tad tā aizgājusi un vairs nav atgriezusies.

3433

Kad pūķis skrien ar bālu uguni, tad tas ir tukšs, kad ar sarkanu uguni, tad viņš ir pilns. No astes viņam skrienot dzirksteles.

3434

Kas pūķi gribējuši pirkt, tie gājuši pie īpaša pūķa pārdevēja. Tas pirms pārdošanas iemetis krāsnī vērdiņu. Kad tas ugunī lēkājis, tad pārdevējs teicis: "Tāpat lēkās jūsu dvēseles ellē, ja jūs pūķi nopirksiet.'' Daudzi jau tad vairs nav gribējuši pirkt, bet viena daļa teikusi: ''Lai nu tās dvēseles, kur tās dvēseles, kad tikai tā manta.'' Tiem tad bijis jāiegriež mazajā pirkstiņā un jāparaksta pirkšanas līgums.

3435

Kādās mājās sabraukuši krievi. Vienam krievam patikusi māju meita, un viņš gribējis, lai tā brauc līdz, bet meita nebraukusi. Tad krievs iedevis meitai divas bulkas. To redzējusi kāda vecenīte, kas teikusi uz meitu: "Vai, meitiņ, to nu gan neēd
Transcribe text
Open

Kādam vīram sieva bieži pa naktīm pazudusi. Viņš sievai prasījis, kur tā paliekot, bet sieva atbildējusi, ka viņa neko nezin. Tad kāds vīrs pamācījis, lai aizbāž atslēgas caurumu ar zaru. Vīrs tā izdarījis. Pirmo nakti sieva lūgusies, lai laiž iekšā. Otro tāpat. Trešo nakti viņa ļoti lūgusies, lai laiž to iekšā, jo, ja tagad nelaidīšot, viņa par cilvēku vairs nevarēšot palikt. Vīrs tomēr bijis ļoti cietsirdīgs un nav sievu ielaidis. Tad tā aizgājusi un vairs nav atgriezusies.

Map legend

Showing 1-2 of 2 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Derpeles muiža
("Derpele", Elektriķi, Codes pagasts, Bauskas novads, LV-3901)
1928Place and time of recordingManor house
2Īslīces pagasts
(Īslīces pagasts, Bauskas novads)
(Not set)Place of hearingParish

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.