#LFK Bb-31-1370

Nūsaukums
Nakts raganas velējas
Vīneibys Nr.
1370
Volūdys
Latviešu valoda
Pierakstītājs
Pierakstīšanas laiks un vieta
04.07.1924, Lipškalna muiža
"Gaismaskalns", Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, LV-4731
Dzirdēšanas vieta
Ēveles pagasts
Ēveles pagasts, Valmieras novads
Atslāgvuordi
#LFK Bb-31-1370
AtšifriejaSandis Laime
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Lobuots2020-09-21 17:10:40
Atšifriejumsvīrietis. Nu puisis devis kājām ziņu. Otrreiz puisis nav apsēstā rijā vairs gulējis.

1370

3. Šucēnu mājās istabā bijis pamaz rūmes, tādēļ 4 meitas vasarā izgājušas gulēt vāgūzī. Kādreiz pie viņām paķircināties ienākuši puiši. Divām jaunākām tas nav paticis, tādēļ tās izmanījušās laukā.
Kur bēgt? Viņas zinājušas, ka klēts raganu apsēsta. Paklausījušās – tiešām: aiz klēts tā vien gājis - pļikat, pļekat, pļikat, pļekat.
Mukušas uz istabu. Tagad viņas bijušas savām ausīm dzirdējušas, ka aiz klēts raganas velējas. Bet tiklīdz kāds tur gājis, raganas uz vietas pazudušas. Viņas dzīvojušas tur no seniem laikiem samestos akmeņos. Vesela kaudze akmeņu tur bijis, un raganas jau zin, ko vajaga.

1371

Veckārķu pagastā ir kāds raganu kalns. Tur pāri iet lielceļš uz Valku. Agrākos laikos raganas tur nākušas pirkt no zemniekiem lopus. Dažreiz, - kas to zin, viņas rādījušās pašas, dažreiz sazinājušās ar vellu. Tas pārģērbies par miesnieku un solījis zemniekim par lopim vairāk kā Valkā. „Ko tur vedīs 20 verstis vēl lopus, ļaudis domājuši. Pārdevuši arī. Bet vēlāk sūdi vie izrādījušies kabatā.

4. VII. 1924.
Teikusi Liene Veinberg, 67 gadi veca. Dzīvo Trikātas pag. Lipškalna muižā.
Atšifrēt tekstu
Attaiseit

Šucēnu mājās istabā bijis pamaz rūmes, tādēļ četras meitas vasarā izgājušas gulēt vāgūzī. Kādreiz pie viņām paķircināties ienākuši puiši. Divām jaunākām tas nav paticis, tādēļ tās izmanījušās laukā. Kur bēgt? Viņas zinājušas, ka klēts raganu apsēsta. Paklausījušās – tiešām: aiz klēts tā vien gājis - pļikat, pļekat, pļikat, pļekat. Mukušas uz istabu. Tagad viņas bijušas savām ausīm dzirdējušas, ka aiz klēts raganas velējas. Bet, tiklīdz kāds tur gājis, raganas uz vietas pazudušas. Viņas dzīvojušas tur no seniem laikiem samestos akmeņos. Vesela kaudze akmeņu tur bijusi, un raganas jau zin, ko vajaga.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-3 no 3.
#VītaDatumsTipsVietas tips
  
1Sucēni
("Vecsucēni", Ēveles pagasts, Valmieras novads, LV-4712)
(Nav nūruodeits)Tekstā minēta vietaViensēta
2Lipškalna muiža
("Gaismaskalns", Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, LV-4731)
04.07.1924Pierakstīšanas laiks un vietaMuiža
3Ēveles pagasts
(Ēveles pagasts, Valmieras novads)
(Nav nūruodeits)Dzirdēšanas vietaPagasts

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.