#LFK-1605-2

Nūsaukums
Kā Ārciema dzirnavu melderis aplaupīts
Vīneibys Nr.
2
Kategorijas
Volūdys
Latviešu valoda
Pierakstītājs
Iesūtīšanas datums
05.01.1938
Pierakstīšanas laiks un vieta
1936
Atslāgvuordi
#LFK-1605-2
AtšifriejaDans97
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Lobuots2016-03-03 15:38:15
AtšifriejumsVēsturiski notikumi.

1

Viņpus Ārciemu stacijas kādu bagātu saimnieku ir vācieši gribējuši aplaupīt. Viņi nav zinājuši, kur šis saimnieks atrodas, un iegriezušies pie saimnieka drauga un prasījuši, lai parādot ceļu. Viņš savu draugu nav gribējis nodot un vāciešus vadājis pa purvu. Tad vācieši nopratuši, ka viņus māna, ņēmuši un sacirtuši šo vīru gabalu gabalos.

Stāstītājs: 75.g.v. Jāzeps Liepiņš Pāles "Raudupēs".

2

Ārciema dzirnavu melderis agrāk ticis ap
Atšifrēt tekstu
#LFK-1605-2
AtšifriejaMagdalina
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Lobuots2021-02-14 12:30:06
Atšifriejumslaupīts. Viņu aplaupījuši lielinieki pasaules kara laikā. Pašam lielinieki likuši sakraut vezumu ar savām mantām un pēc tam pats ticis ieslodzīts istabā. Pēc ilgāka laika, kamēr tikuši ar vezumu prom, tad palikušie lielinieki izlaiduši melderi ārā.
Stāstītājs: 75 g. v. Jāzeps Liepiņš Pāles "Raudupēs" .
Nr

3

Pāles Bisnieku mājas saimniece aiz atriebības nodevusi brāļus Gravus lieliniekiem par flinšu (šauteņu) glabāšanu un medībās iešanu. Pēc nodošanas brāļus Gravus saņēma un aizveda uz Dauguļu muižu nopratināšanai. Abi brāļi apliecināja, ka viņiem šautenes nav bijušas, bet nevies [neviens] viņiem neticēja par šādu aizbildināšanos. Viņus abus nošāva pie Dauguļu malkas šķūņa un arī tur pat paglabāja. Vēlāk viņus izraka un noraka Dikļu kapsētā. Bisnieku saimniece atriebības dēļ viņus nodeva. Plintes arī viņiem nemaz nav bijušas.
Stāstītāja: 34.g. v. Marta Liepiņš Pāles "Raudupēs".
Nr

4

Šķirstiņu muižas apkārtnē Vēveru saimnieks kādreiz nepaklausījis muižkungu, tāpēc ticis nodots "melno sotņu meklēšanā. Vēveru saimnieks jau iepriekš pagatavojis siltos zābakus lai varētu aizbēgt dzīvot mežā. Mežā viņš dzīvojis ilgāku laiku un reizēm apciemojis arī mājiniekus. Taisni tajā dienā, kad viņš pārnācis atkal mājās ieradušies "melnā sotņa" un gribējusi viņu uz vietas notiesāt, bet Veveru saimnieks lūdzies un tad "sotņi" arī piedevuši, tikkai veduši viņu uz muižu pie kunga pielūgties. Muižā muižkungs Zommers piedevis. Tā Vēvers dzīvo vēl šodien.
Stāstītājs: 75. g. v. Jāzeps Liepiņš Pāles "Raudupēs".
Nr

5

1905. g. "melnā sotņa" sākusi bagātākos zemniekus aplaupīt. Tā 1905. g. 5 vīri iegājuši zaķu mājā pie Zaķu saimnieka un prasījuši naudu vai dzīvību. Bet Zaķu saimnieks, gudrs
Atšifrēt tekstu

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VītaDatumsTipsVietas tips
  
11936Pierakstīšanas laiks un vieta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.