Jezups Trasuns

Kolekcijas (1)
Vienības: Teicējs (5)
VārdsJezups Trasuns
PseidonīmsVasars
Personiska informācijaDzimis zemnieku ģimenē. Franča Trasuna brāļadēls.
Profesionālā darbībaDarbojies Latviešu Pagaidu nacionālajā padomē, Latvijas Tautas padomē. Satversmes Sapulces un visu Saeimu deputāts. Atteicies no diviem viņam piedāvātajiem padomju valdības ministru portfeļiem 1940. gadā.
Trasuns bijis ne tikai izcils politiķis, bet arī talantīgs publicists. Publicējies dažādos periodiskajos izdevumos, visvairāk – paša rediģētajā laikrakstā "Jaunō Straume" (1921–1934). Rakstījis galvenokārt par Latgales un Latvijas politisko un kultūras dzīvi.

Mūža nogalē sarakstītais apcerējums "No Latgales attīstības vēstures" daļēji publicēts trimdas latgaliešu izdevumā "Acta Latgalica" (1976, 6). Vairāki desmiti lirisku dzejoļu palikuši rokrakstā.
SaiknesFrancis Trasuns - Tēvabrālis
Nodarbepublicists
politiķis
sabiedriskais darbinieks
Dzimšanas laiks/vieta19.01.1898
Rubuļnieki, Ozolmuižas pagasts
Dzīvesvieta1918
Latvija
1918. gadā no Krievijas atgriezies Latvijā

1956
Rīga
No izsūtījuma atgriezies Latvijā, dzīvojis Rīgā
Izglītošanās laiks/vietaRīga
Latvijas Universitāte
Studējis tautsaimniecību

Rēzekne
Beidzis Rēzeknes Tirdzniecības skolu

Sanktpēterburga, Krievija

Mācījies karaskolās Petrogradā (šodien – Sanktpēterburga)



Sanktpēterburga, Krievija

Iestājies Pēterburgas Ceļu inženieru institūtā, taču studijas pārtrauca 1. pasaules karš



Krievija

Beidzis Ivanovovozņesenskas reālskolu


Darbavieta1921-1934

Laikraksts "Jaunō Straume"
Redaktors

07.10.1922-03.10.1925
Rīga
Latvijas Republikas Saeima
I Saeimas deputāts, Latgales darba partija

03.10.1925-06.10.1928
Rīga
Latvijas Republikas Saeima
II Saeimas deputāts, Progresīvā tautas apvienība

06.10.1928-03.10.1931
Rīga
Latvijas Republikas Saeima
III Saeimas deputāts, Progresīvā tautas apvienība

08.10.1931-15.05.1934
Rīga
Latvijas Republikas Saeima
IV Saeimas deputāts, Progresīvā apvienība

1956
Rīga

Pēc atgriešanās Latvijā strādājis par kancelejas darbinieku dažādās iestādēs, tostarp rēķinvedi dzelzceļa uzņēmumā.


Dalība organizācijāsLatgale
Centrālā kooperatīva "Latgales lauksaimnieks" valdes loceklis

Valka
Latviešu Pagaidu Nacionālā padome
Rēzekne
Rēzeknes latviešu biedrība
Biedrības dibinātājs

Rīga
Akciju sabiedrības "Laima" valdes loceklis

11.11.1918-09.04.1920
Rīga (Liepāja, Cēsis)
Latvijas Tautas padome

Bijis jaunākais Tautas padomes loceklis Latgaliešu frakcijā



18.04.1920-07.11.1922
Rīga
Latvijas Satversmes sapulce
Satversmes sapulces deputāts, Latgales darba partija

1923
Rīga
Latvijas bankas padomes loceklis
Dienests1918-1919
Latvija
Dienējis Latvijas armijā celtniecības daļā, 1919. gadā demobilizējies
Deportācija14.06.1941

Deportēts kopā ar ģimeni. Izsūtījuma vieta nav zināma. Pēc 15 gadiem atgriezies Latvijā.


Miršanas laiks/vieta27.06.1978
Ogre
ApglabātsOgres kapi, Ogre, Rīga
Piemiņas vietas1979
Ogres kapi, Ogre

Kapa vietā uzstādīts M. Zaura darināts piemineklis


Karte