Broņislava Dundare

Vārds
Broņislava Dundare
Personiska informācija
"Broņislava Dundare - [1958. gadā] 58 g. veca, latviete, bezpartejiska; dzīvo Ludzā, Runtortas skolā pie meitas, kas ir šīs skolas direktore. Dundaru māte dzimusi Kārsavas raj. Mērdzenes Blontu ciemā. Ģimenē viņi bijuši 5 bērni - 4 brāļi un 1 māsa; strādāt pie citiem nav gājuši, kaut kā iztikuši no savas zemītes. Skolā nav gājusi nevienu dienu; skolas bijušas tālu, kas tur laidīs! Lasīt iemācījusies vēlāk, pati.
Jaunībā Dundaru māte bijusi ne tikvien ļoti skaista, bet arī laba strādniece un liela dziedātāja; jau agri - 18 g. vecumā vecāki viņu izdevuši pie vīra. Tas bijis par viņu krietni vecāks, bet totiesu bagāts - ar lielāku zemi. Kad apprecējusies ,- Dundaru māte stāsta, - viņai vēl bijis bērna prāts, gribējies rotaļāties un dejot ar jauniem, dziedāt. Bet dzīve nākusi ar saviem grūtumiem: vīrs dzēris un dienām nenācis mājās. Pat steidzamo darbu laikā jaunajai saimniecei vienai pašai bijis jārūpējas par mājas un lauka darbiem, jāapkopj mazie bērni. Dundaru mātei ir 3 meitas un 1 dēls; savus bērnus viņa ir sūtījusi skolās, tur palīdzējuši arī brāļi. Viņas meitas visas trīs ir skolotājas, bet dēls inženieris (Vefā).
Dundaru māte ir ļoti sirsnīga, atsaucīga; ar lielu izpratni un pretīmnākšanu viņa centās iekārtoties, atbrīvoties no darba, lai varētu stāstīt visu, ko viņai jautā. Kaut gan viņa viena pati apkopj visu saimniecību un klāt vēl nāk arī rūpes par slimo vīru, Dundaru māte atrada iespēju un laiku veselu rindu dziesmu iedziedāt magnetofonā, pat piedalīties zinātniskajā izbraukuma sesijā mākslinieciskās pašdarbības koncertā.
Dundaru māti kā teicēju atklājām nejauši, - pat viņas tuvākie cilvēki - draugi un ģimene bija pārsteigti par viņas atmiņā glabāto daudzveidīgo un bagāto tautas daiļrades pūru. Pie Dundaru mātes mūs aizveda Ludzas I vsk. skolotāja J. Mākule, lai viņa norādītu kādus teicējus, labus dziesmu un citu folkloras veidu zinātājus. "Arī es pate varu šū tū pateikt" - Br. Dundare iesaucās. 1940tajā gadā viņa Em. Melngailim ir dziedājusi vairākas dziesmas, un īpaši par vienu viņš priecājies, kuras meldija bijusi pavisam citāda nekā pārējiem teicējiem (Dziesma: "Muoseņ, tev zeiļe viesti nese"). Par "godalgu" esot iedevis 10 latus naudas!
Visu savu tautas daiļrades bagātību Dundaru māte atceras "nu jaunom dīnom". Šad tad viņa paņemot palasīt arī iespiesto tautasdziesmu sējumus: dziesmiņas esot ļoti skaistas, daudz tādu, ko viņa nezinot, bet prātā paturēt gan nevarot nevienas. Bet no jaunības visu varot atcerēties! "Ai, daudz dzīsmu zynu! Kuozu dzīsmu - nazyn cik. I tagad - staiguoju i dzīžu," saka Dundaru māte. Atmiņa viņai ļoti laba, preciza. Žēl, ka neizdevās viņai sameklēt otru  pretī dziedātāju, tad viens par otru varot dziedāt bez gala. Arī neatliekamie darbi bieži pārtrauca viņas atmiņas plūdumu. Un tomēr reiz ar lielu apbrīnu varēju klausīties, kā viņai nepārtraukti ritēja dziesma pēc dziesmas - neilgā laika sprīdi fiksēju pāri par 100 četrrindes un garākas dziesmas. Sekojot dziedāšanai, sākumā iespēju atzīmēt tikai dziesmas pirmo rindu, kuras tekstu tad papildināju vēlāk, pēc pārtraukuma.
Līdzīgi Tutinu mātei (skat. viņas materiālus!) arī Broņislava Dundare tautas daiļradē smēlusies dziļu dzīves gudrību, tā bijusi viņai kopš agras jaunības pavadone darbā un svētkos. Arī Dundaru mātes meitas daudz iemācījušās, iegaumējušas no mātes stāstītā, dziedātā. Bērnībā katru vakaru, īpaši tumšajos, garajos vakaros ticis dziedāts, stāstīts.
Kaut gan pie Dundaru mātes viņas materiālus pierakstīt ierados es trīs reizes, bez tam viņu vairākas reizes tai pašā nolūkā apmeklēja arī stnd. R. Tavare (skat. viņas uzrakstījumus), tomēr var teikt, ka no Br. Dundares repertuāra ir uzrakstīta tikai daļa. Jācer, ka vākšanas darbu še turpinās skolu audzēkņi, kā viņi solījās, bet nepieciešams būtu turp vēl aizbraukt arī FSektora kādam darbiniekam."
(LFK 1940, 5832a, Folkloristu XII zinātniskajā ekspedīcijā 1958. gadā Almas Ancelānes savāktie folkloras materiāli)
Dzimšanas vieta1900 (Datums nav precīzs)
Blonti [o]
Blonti, Blontu pagasts, Ciblas novads
DzīvesvietaRuntorta [o]
Runtorta, Isnaudas pagasts, Ludzas novads
Tiek rādīti ieraksti 1-2 no 2.
#VietaDatumsVeidsVietas tipsTeksta fragments
   
1Blonti [o]
(Blonti, Blontu pagasts, Ciblas novads)
1900Dzimšanas vietaCiems
2Runtorta [o]
(Runtorta, Isnaudas pagasts, Ludzas novads)
(Nav norādīts)DzīvesvietaCiems

:Nav norādīta kategorija

:Nav norādīta kategorija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.