Teodors Pūriņš

Attēls
Vārds
Teodors Pūriņš
Papildu vārdi
Teodors Jūlijs Artūrs Puriņš
Personiska informācija
Teodors Jūlijs Artūrs Puriņš (arī Pūriņš) dzimis 1911. gada 19. jūlijā, Asares pag. "Puriņos". Vecākais bērns ģimenē, vecāki - Krišjānis un Līna Puriņi. Vēlākos gados dzimst arī brāļi Henrihs un Leo Osvalds, māsa Erna. Teodors, saukts arī par Teo, ir beidzis Subates valsts ģimnāziju, no kuras kā 16 gadus vecs skolēns sūtījis Latviešu folkloras krātuvei savus savāktos materiālus. 1930. gadā kļuvis par Latgales artilērijas pulka karavīru, pēc gada beidzis Instruktoru vada kursu un tiek paaugstināts par dižkaravīru. Turpina mācības un specializējas vairākās jomās. 1932. gadā kļūst par 14. Zemgales artilērijas pulka Baterijas (IV) virsdienesta lielgabala priekšnieku, 1934. gadā - Jātnieku baterijas lielgabala priekšnieku, 1936. gadā - Kaprāļa izlūku novērotāja amatā, pēc tam arī Baterijas (V) lielgabala priekšnieku. 1936. gadā beidzis Ķīmiskā dienesta kursu, 1937. gadā - Aerologu meteorologu kursus.
1938. gads iezīmējas īpaši spoži - Teodors ne tikai kļūst par Instruktoru vada instruktoru apmācītāju un Kara skolas kadetu, bet laulībā ar Ernu (Milleri) sagaida savu vienīgo bērnu - meitu Ainu Silviju. Savas gaitas Latvijas Armijā Teodors turpina līdz pabeidz Kara skolu pēdējā izlaidumā - 1940. gadā iegūst leitnanta pakāpi un tiek norīkots uz Krasta artilērijas pulka Bruņotā II vilciena Baterijas vadu kā komandieris, piederīgs jau Baltijas flotes Liepājas kara jūras bāzei.
1941. gada 28. jūnijā arestēts. 1. decembrī Pievolgas kara apgabala kara tribunāls tiesā par pretpadomju aģitāciju un piedalīšanos kontrrevolucionārā organizācijā. Brīvības atņemšana uz 10 gadiem, tiesību atņemšana uz 5 gadiem. Teodors nonāk Sibīrijā, sāk aizrauties ar gleznošanu. Ģimenes leģenda vēsta, ka Teo rodas iespēja mācīties no vietējā ārsta darbībā un neticamā veidā, no Rīgas viņš saņem izziņu, ka pirms izsūtīšanas pabeidzis medicīnas skolu. Uz tās pamata viņš pamatīgi uzlabo savus dzīves apstākļus.
Pēc kāda laika uz Sibīriju, apciemot savu vīru, ierodas arī Erna. Kad soda mēri ir izciesti, Teodors atgriežas mājās. Pa šo laiku meita Aina ir izaugusi un izmācījusies par vecmāti, bet Teodors atgriežas skolas solā - šoreiz Rīgas 2. medicīnas skolā un iegūst Feldšera izglītību. Savā štata vietā Elkšņos Teodors strādā ilgus gadus. Brīvajā laikā ļoti aktīvi iesaistās kultūras dzīvē gan dažādās teātra izrādēs esot režisors, gan veidojot scenogrāfiju un dekorācijas, kā arī kopā ar meitu atveidojot dažādas lomas.
Teodors Puriņš miris 1979. gada 31. jūlijā, apglabāts Emsiņu kapos, Asarē. Izvadīšanas procesijā no vietējā kultūras nama, skatuvi rotāja viņa lielformāta teātra izrāžu dekorācijas.

Informāciju sagatavoja Teodora Pūriņa mazmazmeita Zane Jenzena.
Dzimšanas laiks/vieta19.07.1911
Asares pagasts
Asares pagasts, Jēkabpils novads
"Pūriņi"
DzīvesvietaRīga
Rīga

1926
Asares pagasts
Asares pagasts, Jēkabpils novads

"Pūriņi"


1927
Subate
Subate, Augšdaugavas novads
IzglītībaSubates Valsts vidusskola
Subate
Subate, Augšdaugavas novads

Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledža
Bulduri
Kūdra, Jūrmala
Apcietinājums28.06.1941
Sibīrija
Siberia, Russia
Miršanas laiks/vieta31.07.1979
Asare
Asare, Asares pagasts, Jēkabpils novads
Apglabāts1979
Emsiņu kapi
"Graudiņi", Asares pagasts, Jēkabpils novads, LV-5210

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-9 no 9.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Asares pagasts
(Asares pagasts, Jēkabpils novads)
19.07.1911Dzimšanas laiks/vietaPagasts
2Asares pagasts
(Asares pagasts, Jēkabpils novads)
1926DzīvesvietaPagasts
3Subate
(Subate, Augšdaugavas novads)
1927DzīvesvietaPilsēta
4Rīga
(Rīga)
(Nav norādīts)DzīvesvietaPilsēta
5Asare
(Asare, Asares pagasts, Jēkabpils novads)
31.07.1979Miršanas laiks/vietaCiems
6Emsiņu kapi
("Graudiņi", Asares pagasts, Jēkabpils novads, LV-5210)
1979ApglabātsKapsēta
7Subate
(Subate, Augšdaugavas novads)
(Nav norādīts)IzglītībaPilsēta
8Bulduri
(Kūdra, Jūrmala)
(Nav norādīts)IzglītībaPilsētas daļa
9Sibīrija
(Siberia, Russia)
28.06.1941ApcietinājumsReģions, apgabals

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.