#LFK-2-354

Nosaukums
Ragana zog pienu - "Labvakar, gotiņas, vai gaidījāt Kočiņas"
Vienības Nr.
354
Valodas
Latviešu valoda
Dialekti
Vidus dialekts
Pierakstītājs
Iesūtītājs
Pierakstīšanas laiks un vieta
1925, Dzelzavas pagasts
Dzelzavas pagasts, Madonas novads
Atslēgvārdi
#LFK-2-354
AtšifrējaDainisP
Pabeigts
Pārbaudīts
Labots2017-03-19 15:48:06
Atšifrējumspakavu. Nu jāj mājās. Saimnieks brīnās, kur šis tik skaistu ķēvi ņēmis. Pagalmā zaldats rauj ķēvei apaušus nost un saka: „Prū, prū,busi laba saimniece!” Tā ķēve paliek par saimnieci, kuŗa nu kā mežons ar pakaviem pie rokām un kājām. Saimniece lūdzas, lai ņemot pakavus nost. Nedarīšot vairs tā, neburšoties. – Nē, nē. Nu ka tā, tad labi. Zaldāts uzmauc iemakus [iemauktus] atkal saimniecei galvā. Tā pārvēršas par ķēvi. Tad aizjāj pie kalēja, kas noplēš pakavus. Nu mājās pārjājis, noņem apaušus un palaiž saimnieci brīvā.

91, 354 

Kaimiņos dzīvojušas 2 saimnieces – viena burve, otra nē. Burvei piena vai cik, bet otrai saimniecei tāda šļakstīte vien. Nabaga saimnieces mājā bijuši zaldāti sēdiņos. Tiem saimniece stāsta savu likstu. Kāds zaldāts noprot, ka otras mājas saimniece ragana. Lūkos to novaktet. Nakti zaldāts guļ uz kūts augšas pie salmu cauruma. Uzreiz ap pusnakti dzird, ka kūtī viens ienāk un saka:
Labvakar gotiņas,
Vai gaidījā [gaidījāt] Kočiņas
Ar liepas spainīti,
Ar oša ķipīti?
Zaldāts atri pa caurumu kūtī. Uzrauj špičku un aizdedzina sveci. Izmeklē visu kūti, bet nekā – neviena nav. Te ierauga vienu govi stāvam, otru – gulam. Stāvētāja uztaisījusi gulētājai uz krustiem. Zaldāts sagrieza mēslus ar zobenu un norauš zemē. Rītā otras mājas saimniece atrasta beigta. Zaldāts viņas garu nomušijis. Saimnieks gan žēlojies, vai tad citādi nevarējis. Bet krievs noteicis: Nu, tāda gala vajag, kas otru ēd.

92, 355 

Gars ir tas, ko Dievs no sevis izpūtis

92, 356 

Dvēsele – cilvēka domas.
Atšifrēt tekstu
Atvērt

Kaimiņos dzīvojušas divas saimnieces – viena burve, otra nē. Burvei piena vai cik, bet otrai saimniecei tāda šļakstīte vien. Nabaga saimnieces mājā bijuši zaldāti sēdiņos. Tiem saimniece stāsta savu likstu. Kāds zaldāts noprot, ka otras mājas saimniece ragana. Lūkos to novaktēt. Nakti zaldāts guļ uz kūtsaugšas pie salmu cauruma. Uzreiz ap pusnakti dzird, ka kūtī viens ienāk un saka:
Labvakar gotiņas,
Vai gaidījāt Kočiņas
Ar liepas spainīti,
Ar oša ķipīti?
Zaldāts ātri pa caurumu kūtī. Uzrauj špičku un aizdedzina sveci. Izmeklē visu kūti, bet nekā – neviena nav. Te ierauga vienu govi stāvam, otru – gulam. Stāvētāja uztaisījusi gulētājai uz krustiem. Zaldāts sagriež mēslus ar zobenu un norauš zemē. Rītā otras mājas saimniece atrasta beigta. Zaldāts viņas garu nomušījis. Saimnieks gan žēlojies, vai tad citādi nevarējis. Bet krievs noteicis: "Nu, tāda gala vajag, kas otru ēd."

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDatumsVeidsVietas tips
  
1Dzelzavas pagasts
(Dzelzavas pagasts, Madonas novads)
1925Pierakstīšanas laiks un vietaPagasts

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.