Ģederts Kārkliņš

Имя
Ģederts Kārkliņš
Псевдоним
Zobgals
Дополнительные имена
Kārkliņu Ģederts
Резюме
Ģederts Kārkliņš (1869–1953) – folkloras krājējs, literāts, mūrnieks. Dzimis Emburgas Mazzaimos. Beidzis Vecsvirlaukas pamatskolu (pagastskolu), pēc tam trīs gadus mācījies mūrnieka amatu. Strādājis Emburgas, Jaunsvirlaukas un Vecsvirlaukas pagastos, piedaloties mūra ēku būvē. Būvējis Igauņu un Vanču kapu vārtus. Rakstījis satīrisku dzeju un korespondences, kas publicētas Ādolfa Alunāna "Zobgaļa kalendārā". Ģederta Kārkliņa pierakstītos nostāstus savākusi un Latviešu folkloras krātuvei iesūtījusi Irma Medne.
Личная информация
Dzimis kalpa Ģederta un Dārtas ģimenē kā astotais bērns.
Галерея цитат
"1886. gadā Jelgavā Ģ. Kārkliņš tiek iepazīstināts ar Ā. Alunānu un, tā mudināts, sāk rakstīt satīras (vairums publicētas Ā. Alunāna "Zobgaļa Kalendārā"). Savu dzejoļu kopojumu autors mīļi sauc – "mani bērni". Daudziem dzejoļiem nav izcilas vērtības, bet daudzi ir trāpīgi liecinieki sava laika sociālajai iekārtai, literatūrai, cilvēku savstarpējām attiecībām. Asa ir Ģ. Kārkliņa mēle, runājot par sabiedrības "pīlāriem" – dažādu biedrību vīriem un mācītājiem. Nereti viņš, dzejoļus veidodams, izmanto homonīmus. Interesanti ir viņa aforismi, kuru skaits sniedzas simtos [..].
Ģ. Kārkliņa atstātajās atmiņās un piezīmēs ir daudz informācijas par savas dzimtās puses cilvēkiem un viņu gaitām tautas likteņceļā no Kurzemes hercoga Jēkaba laikiem līdz Jaunajai strāvai, 1905. gada revolūcijai, Pirmajam pasaules karam.
Ģ. Kārkliņš bijis viens no tiem cilvēkiem, kas vēlākajiem laikabiedriem liekas īpatņi tāpēc, ka centies sevi izteikt ritmā un atskaņās, centies saglabāt vēstures un kultūras vērtības tur, kur citi redz tikai vecus, aprakstītus papīrus."

Inta Baltgalve. Izdziedāt pasauli. Komunisma Ceļš (Bauska), Nr. 107, 07.09.1985, 3. lpp.
Место/время рождения09.07.1869
Embūte
Embūte, Embūtes pagasts, Dienvidkurzemes novads
Dzimis Emburgas Mazzaimos 1869. gada 27. jūnijā (pēc vecā stila).
OбразованиеVecsvirlauka
Vecsvirlauka, Jaunsvirlaukas pagasts, Jelgavas novads
Pirmo skolu apmeklējis Vecsvirlaukas "Intās".
Место/время смерти16.01.1953
migrate00.01.1953
Igauņu kapi
"Sandi", Salgales pagasts, Jelgavas novads, LV-3045

Легенда картыПоказаны записи 1-3 из 3.
#МестоДатаТипТип места
  
1Embūte
(Embūte, Embūtes pagasts, Dienvidkurzemes novads)
09.07.1869Место/время рожденияVillage
2Igauņu kapi
("Sandi", Salgales pagasts, Jelgavas novads, LV-3045)
01.01.1953migrateCemetery
3Vecsvirlauka
(Vecsvirlauka, Jaunsvirlaukas pagasts, Jelgavas novads)
(Не указано)OбразованиеVillage

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.