Olga Bajandina

Имя
Olga Bajandina
Родное имя
Olga Stivrana
Связи
Josifs Plans - Cousin
Личная информация

Dzimusi 1948. gada 5. oktobrī Podtajožnojē, vēlāk pārcēlušies uz Ņikitinu, kur tēvs strādājis skolā. Dzīvojuši skolas otrā spārnā, ģimenē augušas trīs māsas. Tēvs – skolotājs, viņa piemiņa meitai ir svēta. Strādājis radoši un atdevīgi līdz pat vecumam, viņu piemin daudzi teicēji. Pirms kara mācījis latgaliešu valodu Ņikitinas un Okuņovas skolās, rakstījis avīzei „Taisneiba” par vietējām nebūšanām. Spēlējis vijoli. Vēlāk dzīvojis Pokrovkā, kur arī apbedīts. Olga dzīvi interesējas par savas un citu latgaliešu sādžu vēsturi, ekspedīciju dalībniekiem sniegusi ziņas par Podtajožnoji, Ņikitinu, Okuņovu, raksta atmiņas. Brīvi runā latgaliski, ar lielu interesi apmeklēja visas latgaliešu valodas nodarbības, raksta vēstules latgaliski. Ir pārtulkojusi vairākus A. Matvejāna „Aizīt muna Asinova” stāstus krieviski, lauza galvu par latgaliešu valodas izteiksmes iespējām, veido savu tulkojošo latviešu-latgaliešu vārdnīcu. Sagatavojusi divus tulkojumus Ačinskas latgaliešu biedrības bibliotēkai: „Aņnenis muote” (2007) un „Zalta kristeņš” (2016). Saglabājusi mātes baznīcas grāmatu, kuru izmanto.

Olgas vīrs ir krievs, viņu vienīgais dēls Mihails ir krievs, ģimenes valoda ir krievu. Ar vīru Vasiliju iepazinusies Igarkā, uz kurieni devusies strādāt pēc skolas beigšanas. Ir atgriezusies Ačinskā, bet iegādājušies arī lauku īpašumu, kur uzturas vasarās. No Olgas tēva Kazimira laikiem tur bites, audzē puķes un nektāraugus. Olgas aizrautība ar latgalisko ģimenē bremzēta netiek.

Olgas māsa Ira (dz. 1958. g.), dzīvo Sosnovoborskā, netālu no Krasnojarskas. Otra Olgas māsa mirusi 2005. gadā.

Olga ierakstīta vairākkārt, valoda raita, kaut nav tīra kāda viena latgaliskā izloksne.

Aktīvi iesaistās vietējās katoļu kopienas dzīvē, palīdz baznīcas un klostera ļaudīm. Bajandinu ģimene bija ļoti atsaucīga arī mūsu ekspedīcijām.

20. gs. 80. gados Olga ir viesojusies Latvijā pie draudzenes. 2007. gadā ciemojās senču dzimtenē kopā ar citiem Sibīrijas latgaliešiem, ar saviļņojumu atceras to vēl tagad.
Место/время рождения05.10.1948
Okuņova
Okunki, Bolsheuluysky District, Krasnoyarsk Krai, Russia
migrateAčinska
Achinsk, Krasnoyarsk Krai, Russia

Легенда карты

Показаны записи 1-2 из 2.
#МестоДатаТипТип места
  
1Okuņova
(Okunki, Bolsheuluysky District, Krasnoyarsk Krai, Russia)
05.10.1948Место/время рожденияVillage
2Ačinska
(Achinsk, Krasnoyarsk Krai, Russia)
(Не указано)migrateCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.