Aleksandrina Dubiņina

Имя
Aleksandrina Dubiņina
Родное имя
Aleksandrina Škutāne
Виды деятельности
Личная информация
Dzimusi 1932. gada 20. maijā Krasnojarskas novada Krasnoturanskas rajona Kreslavkā.

No dzimtās Kreslavkas Aleksandrinai saglabājušās siltas bērnības atmiņas, kaut dzīvojusi tur neilgi, toties bieži „ciemojusies“ vēlākajā līdz ar vecmāmiņas atmiņu stāstiem. 20. gs. 30. gadu beigās, lai vairītos no bezizmēra ekspluatācijas kolhozā un iespējamām represijām, tēvs ģimeni slepus pārvedis uz Jemeļjanovas rajona Borloku — vietu netālu no Krasnojarskas. Aleksandrinai tad bijuši gadi četri pieci. Borlokā dzīvojuši citi latgalieši, kas turp bija pārcēlušies jau agrāk. Tēvs (Škutāna Juoņs) iecelts par kolhoza „Krasnyj latgaļec“ priekšsēdētāju un sekmīgi vadījis kopsaimniecību līdz iesaukšanai karā. Par Borloku (Aleksandrinas izrunā — Burloku), sādžu ar aptuveni 60 saimniekiem, teicējai tāpat ir sirsnīgas atmiņas, īpaši Jāņu svinēšanu.

Aleksandrina mācījās lauksaimniecības tehnikumā lauksaimniecības mašīnu specialitātē, bijusi kombainu rūpnīcas strādniece — virpotāja, laborante Termiskajā cehā.

Mūža otru pusi Aleksandrina nodzīvojusi Krasnojarskā, kur ar vīru uzcēluši māju, pirti, iekopuši nelielu dārziņu puķēm un garšaugiem. Viesmīlīgā māja kļuva par savdabīgu centru, kur pulcēties pašas, vēlāk abu meitu, vēl vēlāk — mazdēla Artjoma, draugiem. Arī brālis Pjotrs ar sievu uz dzīvi iekārtojušies turpat netālu.

Aleksandrina, ģimenē būdama vecākā meita, agri jutusies atbildīga par jaunākajiem, palīdzējusi mātei viņus aprūpēt, īpaši, kad tēvs bija kritis karā. Par māsas izpalīdzību un nesavtību īpaši pateicīga jūtas māsa Helena (Jeļena) Surina, vēlākajā — bioloģijas zinātņu doktore. Jeļena dzīvo un strādā Maskavā, pārējie Škutāni palika Sibīrijā. Brāļu un māsu, tāpat viņu ģimeņu starpā, joprojām valda sirsnīgas attiecības.

Aleksandrinas viesmīlību un dāsnumu baudījuši ne tikai radi, bet vēl simtiem citu cilvēku, ieskaitot latviešu valodas skolotājus no Latvijas. Ne velti Krasnojarskas latviešu biedrībā „Dzintars“ Aleksandrinu salīdzina ar māti Terēzi un bieži viesojas viņas mājās*. Ļoti mīl dziesmu, vienmēr noskaņota labvēlīgi un optimistiski.

Pirmās starptautiskās etnolingvistiskās ekspedīcijas dalībnieku grupu, kas bija devusies latgaliešu meklējumos, ar „Dzintara“ vecbiedri un aktīvisti Aleksandrinu iepazīstināja Ausma Vancāne, toreizējā biedrības vadītāja. 2004. gada 15. jūlijā pēc tikšanās „Memoriālā“ kopā devāmies pie „latgalietes, kas runā latgaliski“. Kopš tās dienas Aleksandrina ir nesavtīgi aprūpējusi arī mūsu ekspedīcijas — izmitinājusi un barojusi, dalījusies zināmajā, palīdzējusi uzmeklēt citus. Pateicoties viņai, sastapta un ierakstīta latgaliski teicami runājošā Aleksandrinas dzjadzīne Monika Škutāne un citas radinieces.

Teicēja interesējas par tautas medicīnu, māk to likt lietā. Prasmīgi gatavo mājas degvīnu, ko tā baudītāji sauc par „Krutogorsko“ — pēc ielas, kurā dzīvo Aleksandrina.

Īpaši pēcatmodas laikā intensīvi nodevusies pašizglītībai, daudz jauna uzzinādama gan par Latvijas vēsturi, gan savas dzimtas un Austrumu diasporas likteņiem. Aleksandrinai īpaši tuvs un dārgs ir latgaliskais mantojums, bet toleranta viņa ir pret visu, arī citādo.

Aleksandrina Dubiņina — mūsu pirmā ierakstītā Krasnojarskas puses latgaliete. Latgaliski runā raiti, ar vieglu krievisku akcentu atsevišķās pozīcijās. Izsakās brīvi, trūkstošos vārdus iestarpinot no krievu valodas. „Dzintarā“ reizēm guvusi palielu dezorientāciju latviešu valodas jautājumā, tostarp no atbraukušajiem Latvijas skolotājiem, tomēr tas nav traucējis Aleksandrinas atvērtībai, viesmīlībai un dziļajai ieinteresētībai Latvijas lietās.

*P.S. Diemžēl viesmīlīgās mājas kādā 2006. gada pavasara naktī nesaprotamos apstākļos nodega. Durvis izrādījās ciet no ārpuses, Aleksandrinai izdevās izkļūt pa logu...

Tagad teicēja dzīvo mikrorajonā „Akademgorodok“, bet vasaras pavada kopā ar jaunāko brāli un citiem radiem, uzturēdamās Nikoļskā.
Место/время рождения20.05.1932
Sibīrijas Krāslava
Kreslavka, Krasnoturansky District, Krasnoyarsk Krai, Russia
migrateKrasnojarska
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk Krai, Russia

Легенда карты

Показаны записи 1-2 из 2.
#МестоДатаТипТип места
  
1Sibīrijas Krāslava
(Kreslavka, Krasnoturansky District, Krasnoyarsk Krai, Russia)
20.05.1932Место/время рожденияVillage
2Krasnojarska
(Krasnoyarsk, Krasnoyarsk Krai, Russia)
(Не указано)migrateCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.