Vera Čehoviča

Імя
Vera Čehoviča
Dzimtais vārds
Vera Matisone
Nodarbes
Personiska informācija
Vera Čehoviča ir dzimusi Donata un Varvaras (dz. Lizinska) Matisonu ģimenē Bogatojes ciemā. Sakarā ar padomju varas represijām ģimene īsi pirms kara pārcēlusies uz Ačinsku. Ar šo saikne ar dzimto ciemu pārtrūkusi, arī māju Matisoni uz pilsētu pārvest nepaspēja, un kolhozs viņu ēkas nojauca. Iedzīvošanās Ačinskā sakrita ar kara sākumu, kā gados Vera kļuva par „šuvēju ar zelta rokām“. Strādāja, sevi netaupot un cerot, ka tādējādi tuvina uzvaru, šajā palīdzot saviem četriem brāļiem, kuri bija devušies uz fronti 1941. gadā, kad jaunākajam vēl pat 18 nebija. Saimes gādnieks Broņislavs kaujās pie Smoļenskas pazuda bez vēsts jau kara sākumā, vidējie brāļi atgriezās ar smagiem ievainojumiem, pastarītim paveicās vairāk.
Vera Čehoviča ir beigusi 7 klases, skolā gājusi Bogatojē (1.-2. kl.), Ņikitinā (3.-4. kl.) un Okuņovā (Podtajožnojē) (5.-7. kl.). Pirmajās sešās klasēs bijušas arī latgaliešu valodas stundas. Kara dēļ vairāk skoloties nav iznācis, profesionālās iemaņas pilnveidojusi kursos, uz tādiem nokļūdama arī Maskavā (4 reizes).
Vera ir pirmā, kas Ačinskā apbalvota (1946) ar medaļu „Par pašaizliedzīgu darbu kara gados 1941-1945“, darba normas, vienīgā visā Krasnojarskas apgabalā, spējusi izpildīt uz 400%.
Vera Čehoviča ir viena no pirmajām Sibīrijas ekspedīcijās satiktajām (12.07.2004) latgalietēm. Vairākkārt un ar lielu patiku organizējusi pusdienas atbraucējiem uz Latgaliešu valodas un kultūras ziemas skolu, bijusi čakla šīs skolas nodarbību un citu pasākumu apmeklētāja. Divas Veras dziedātās dziesmas („Atguoja rudens”, „Pa kam var pazeit”) ietvertas albumā „Sibīrijas latviešu dziesmas” (2009).
Piederīgo pašaizliedzīgi aprūpēta, Vera Čehoviča nupat ir kļuvusi simtgadniece, ir pirmā un vienīgā no Krasnojarskas apgabala latgaliešiem, kas sasniegusi tik cienījamu vecumu.
Profesionālā darbība
40 gadus nostrādājusi Ačinskas šūšanas artelī (fabrikā) „Spartaks“: mācekle, šuvēja, vēlāk meistare, ceha vadītāja, arodbiedrības priekšsēdētāja, kadru daļas vadītāja.
Ačinskas katoļu draudzes locekle.
Ačinskas latgaliešu biedrības biedre.
Birth time/place06.07.1921
Bogatoje
Bogatoye, Bolsheuluysky District, Krasnoyarsk Krai, Russia
Residence
Ačinska
Achinsk, Krasnoyarsk Krai, Russia
Place/time of death2022
Ačinska
Achinsk, Krasnoyarsk Krai, Russia

Kartes leģenda

Паказаны запісы 1-3 з 3.
#МесцаДатаТыпVietas tips
  
1Bogatoje
(Bogatoye, Bolsheuluysky District, Krasnoyarsk Krai, Russia)
06.07.1921Birth time/placeVillage
2Ačinska
(Achinsk, Krasnoyarsk Krai, Russia)
(Nav norādīts)ResidenceCity
3Ačinska
(Achinsk, Krasnoyarsk Krai, Russia)
2022Place/time of deathCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.