#LFK 1935, 10985

Назва
Raganas nāve
№ адзінкі
10985
Valodas
Latvian
Place and time of recording
06.07.1957, Kapinieki
Rendas pagasts, Kuldīgas novads
Place of hearing
Rendas pagasts
Rendas pagasts, Kuldīgas novads,
Teika dzirdēta bērnībā Rendas pagastā.
Atslēgvārdi
Файл
#LFK 1935, 10985
РасшыфроўшчыкSandis Laime
СкончаныТак
ПрынятаТак
Створаны2017-12-15 13:56:16
Адноўлены2017-12-15 14:02:18
Расшыфроўка[1935] 10984 turp. - 10986
10984 turp.
visiem zirgiem un karietēm, ietriekti ezerā. Brāļi bijuši bagāti. Viņi bij cēlušies no zviedriem, kas te ienākuši zviedru kara laikā un bijuši augumā lielāki un spēcīgāki nekā citi.
"Tā petiesībā noticis," saka teicēja. Minēto viņa dzirdējusi bērnībā.

10985

Rendas pagastā "Pērkonu" mājās bij liela buorene, liela ragana. Tā skrējusi uz Laumes kalnu. Kurai govij viņa gājusi garām, tā vairs neēdusi un nobeigusies.
Kad bij miršana, ragana bļāvusi par govim: par baltu govi, par sarkanu govi, par govi ar tādu spalvu, par govi ar tādu spalvu, bļāvusi briesmīgi. Izcēlies tāds troksnis, ka visa māja līgojusies. Visi pārbijušies. Pēkšņi no gaisa nācis liels ugunsrats (tas bijis velns), iegājis mājās un tur izgaisis, bet ragana izskrējusi no mājām. Viņa skrējusi pa zemi dikti, lukni [lukni = žigli], ka mati vien plivinājušies, ieskrējusi Mežzīles ezerā un nozudusi. Ūdens pēc tam tur trīs stundas vārījies.
Agrāk ezera malā bijis akmens, uz kura bijusi cilvēka pēda, laikam raganas. Mans vīrs
Расшыфраваць тэкст
Адчыніць

Rendas pagastā "Pērkonu" mājās bij liela buorene, liela ragana. Tā skrējusi uz Laumes kalnu. Kurai govij viņa gājusi garām, tā vairs neēdusi un nobeigusies. Kad bij miršana, ragana bļāvusi par govīm: par baltu govi, par sarkanu govi, par govi ar tādu spalvu, par govi ar tādu spalvu. Bļāvusi briesmīgi. Izcēlies tāds troksnis, ka visa māja līgojusies. Visi pārbijušies. Pēkšņi no gaisa nācis liels ugunsrats (tas bijis velns), iegājis mājās un tur izgaisis, bet ragana izskrējusi no mājām. Viņa skrējusi pa zemi dikti, lukni [lukni = žigli], ka mati vien plivinājušies. Ieskrējusi Mežzīles ezerā un nozudusi. Ūdens pēc tam tur trīs stundas vārījies.
Agrāk ezera malā bijis akmens, uz kura bijusi cilvēka pēda, laikam raganas. Mans vīrs to akmeni vēl redzējis. Vai tagad tas akmens tur ir, to nezinu.
Mājās, kur ragana mirusi, siena bijusi ar asinīm un siekalām pārklāta. Tā viena briesmīga ragana bijusi. Tas noticis pāris simts gadu atpakaļ.
Teiku A. Freiberģe dzirdējusi bērnībā. Atbildot uz jautājumu, viņa saka: "Par to raganu čorts viņu zin' – vai patiesība vai nē."

Kartes leģendaПаказаны запісы 1-6 з 6.
#МесцаДатаТыпVietas tips
  
1Pērkoni
("Pērkoni", Rendas pagasts, Kuldīgas novads)
(Nav norādīts)Mentioned in the textFarmstead
2Laumas kalniņš
("Upmaļi", Rendas pagasts, Kuldīgas novads, LV-3319)
(Nav norādīts)Mentioned in the textMountain, mountain range
3Mežzīles dzirnavezers
(Rendas pagasts, Kuldīgas novads)
(Nav norādīts)Mentioned in the textLake
4Mežzīles pēdakmens
(Rendas pagasts, Kuldīgas novads)
(Nav norādīts)Mentioned in the textStone
5Kapinieki
(Rendas pagasts, Kuldīgas novads)
06.07.1957Place and time of recordingFarmstead
6Rendas pagasts
(Rendas pagasts, Kuldīgas novads)
(Nav norādīts)Place of hearingParish

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs