Valija Ruņģe

Nimi
Valija Ruņģe
Saiknes
Sniedze Ruņģe - Daughter
Aivars Ruņģis - Husband
Kopsavilkums
Valija Ruņģe (dzimusi Ruble; 1920–1999) – literatūrkritiķe, publiciste. Latvijā ieguvusi mediķes profesiju, dzīvojot svešumā, pakāpeniski pievērsās latviešu trimdas rakstniecības procesu vērtēšanai, apcerei un literatūrkritikai. Vairāku nozīmīgu grāmatu autore, tostarp "Uzticības rūgtā cena" (1996–2000, 1–3), "Strautā kūru uguntiņu" (1995), "Caur akmeni diegu vilku" (1997), līdzdarbojusies bibliogrāfiskā izdevuma "Latviešu rakstniecība biogrāfijās" (1992), "Latviešu literatūras vēsture" un citu izdevumu tapšanā.
Personiska informācija
Dzimusi amatnieku ģimenē, tēvs Emīls Rublis bija krāsotājs.
Ģimenē dzīvoja Marijas ielā starp Artilērijas un Tallinas ielu netālu no vēlākā Ziedoņa dārza.
Skolas gaitas uzsāka 5 gadu vecumā.
Citātu galerija

Par Valija Ruņģe personību un profesionālo darbību

"Valijas Ruņģes plašais interešu loks un zināšanas ietvēra daudzus latviešu literatūras, kultūras, vēstures, sabiedrības aspektus, par kuriem viņa spēja izteikties kodolīgi, erudīti gan sarunās, gan referātos, gan rakstos. Liekas, nebūs tādas trimdā izdotas latviešu daiļliteratūras vai vēstures grāmatas, ko viņa nebūtu izlasījusi vai vismaz pašķirstījusi, par daudzām uzrakstot recenzijas un arī garākas apceres. Valijas Ruņģes plašais interešu loks un zināšanas ietvēra daudzus latviešu literatūras, kultūras, vēstures, sabiedrības aspektus, par kuriem viņa spēja izteikties kodolīgi, erudīti gan sarunās, gan referātos, gan rakstos. Liekas, nebūs tādas trimdā izdotas latviešu daiļliteratūras vai vēstures grāmatas, ko viņa nebūtu izlasījusi vai vismaz pašķirstījusi, par daudzām uzrakstot recenzijas un arī garākas apceres. [..] Bez rakstiem par trimdas literāro, kultūras un sabiedrisko dzīvi, nozīmīgi ir Valijas Ruņģes pētījumi latviešu folklorā, īpaši par Kurbada un Lāčplēša tēmu pasaules folkloras līdzīgu motīvu kontekstā, un apceres par Latviju un latviešiem Latvijā. Un visam cauri un pāri vijas Valijas Ruņģes neatslābstošā rūpe par latviešu valodu, tās piesārņošanu, nevērīgo attieksmi gan šeit, gan Latvija. Valodu viņa juta ka tautas dzīvības pavedienu, kuras sakropļošana ir tiešākais ceļš uz tautas identitātes zaudēšanu. Pa gadiem bija sakrāta un sakopota informācija par latviešu literātiem un literatūras procesiem, kas lieti derēja, kārtojot trimdas literātu autobiogrāfiju krājumu "Latviešu literatūras darbinieki rietumu pasaulē" (1991) kā arī esot līdzstrādniecei un konsultantei "Latvju Enciklopēdijai" (trimdā) un biogrāfiskajai vārdnīcai "Latviešu rakstniecība biogrāfijās" (1992 un topošajam jaunajam izdevumam) Latvijā. [..] Valijai Ruņģe bija viens no
klusajiem darba darītājiem un daudz padarītajiem, ko novērtēja katrs, kam laimējās ar viņu kopā strādāt. Un viņas gaišā personība, rūpe un gādība ietvēra nevien ģimeni, bet visus, ko viņa sajuta sev garīgi tuvus."
Muižniece, Lalita. Atvadu vārdi Valijai Ruņģei. Latvija Amerikā, 2000, 22. janv.

"Skolota zinātnēs, Ruņģe arī savos rakstos lietoja pacietīgu datu izpēti, kas paplašināja viņas jau tā enciklopēdiskās zināšanas. Viņas domu gājiens ir loģiski secināts, viņas doma skaidri izteikta. Viņas mantojumā atrodam apceres gan par literatūru, gan kultūru un kultūrpolitiku, par folkloru un lingvistiku un citiem šo pētniecības lauku sazarojumiem."
Silenieks, Juris. In memoriam. Valija Ruņģe. Laiks, 2000, 22. janv.


Profesionālā darbība
ASV aizsākusies literatūrkritiķes, literatūrzinātnieces un publicistes darbība.
Aktīvi publicējusies žurnālos "Jaunā Gaita", "Ceļa Zīmes", "Mēs", "Mazputniņš", "Treji Vārti", "LaRA's Lapa", laikrakstos "Laiks" un "Latvija Amerikā".
Bijusi redaktore žurnālos "Mēs", "LaRA's Lapa", "Treji Vārti".
Darbojusies ALA kultūras birojā, LaRA tulkošanas komisijā.

Nozīmīgākās apceres par Ernestu Aistaru, Lalitu Muižnieci, Kurbada un Lāčplēša tēliem latviešu literatūrā.
Publicējusi daudzas recenzijas, galvenokārt laikrakstā "Laiks" un žurnālā "Treji Vārti".
Kopš 1989: publicējās arī Latvijā – LZA žurnālā "Vēstis", "Jaunās Grāmatas", "Karogs", "Avots", "Kritikas gadagrāmatā".
Apcerē "Sākotnējie jaungaitnieki" (LZA žurnālā "Vēstis" 1990, 3–4) bagātīgs informatīvais materiāls par ASV latviešu literatūru 20. gs. 50.–60. gados, sniegts analītisks trimdas literatūras procesu apskats un vērtējums. Rakstījusi arī populārzinātniskus apcerējumus par latviešu izdzīvošanas perspektīvām un trimdas literatūras terminoloģiju.
Trimdā izdotās "Latvju enciklopēdija" līdzstrādniece, grāmatas "Latviešu literatūras darbinieki. Jaunākais posms" (1991) virsredaktore (kopā ar Birutu Abulu un Aleksandru Zariņu), Rīgā izdotās biogrāfiskās vārdnīcas "Latviešu rakstniecība biogrāfijās" (1992) konsultante.
1996–2000: "Uzticības rūgtā cena" (1–3), trimdas literatūras vēstures materiāli – grāmatā "Caur akmeni diegu vilku", kopā ar Aivaru Ruņģi publicējusi polemisku rakstu krājumu "No ārzemju latviešu perspektīves" (abi 1997).
Mūsdienu valodas asociācijas izdevuma "International Bibliography of Books and Articles of the Modern Languages and Literature" latviešu nodaļas bibliogrāfe (kopš 1987).

Birth time/place12.03.1920
Rīga
Rīga

Residence
Education1925 – 1932
Rīgas 8. pamatskola
Rīga
Rīga

1932 – 1937
Rīga City 1st Gymnasium
Raiņa bulvāris 8, Rīga
Raiņa bulvāris 8, Rīga, Latvija, LV-1050

Beigusi ģimāziju, laikrakstā "Jaunākās Ziņas" rakstīts Rīgas 1. valsts ģimnāziju; mācījusies vienā klasē ar Jāņa Grīna meitu Rasmu Grīnu.


1937 – 1943
University of Latvia
Raiņa bulvāris 19, Rīga
Raiņa bulvāris 19, Rīga, LV-1050

Studējusi Medicīnas fakultātē; studiju virziens: medicīna.

Working place
Rencēni
"Rencēni", Mālpils pagasts, Siguldas novads, LV-2152
Strādājusi par ārsti.


Ķīle
Kiel, Schleswig-Holstein, Germany
Strādajusi par ārsti.


Eitīne
Eutin, Schleswig-Holstein, Germany
Strādājusi par ārsti.
Participation in organisations
Latviešu Rakstnieku apvienība
Emigrated1944
Vācija
Germany
Devās bēgļu gaitās.

1951
Amerikas Savienotās Valstis
United States
Izceļoja no Vācijas.
Place/time of death20.12.1999
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States

Buried
Matīsa kapi
Mazā Matīsa iela 1, Rīga, LV-1009

Kartes leģenda

Näitan 11 üksusest 1-11.
#KohtKuupäevTüüpVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
12.03.1920Birth time/placeCity
2Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
20.12.1999Place/time of deathCity
3Vācija
(Germany)
1944EmigratedCountry
4Amerikas Savienotās Valstis
(United States)
1951EmigratedCountry
5Matīsa kapi
(Mazā Matīsa iela 1, Rīga, LV-1009)
(Nav norādīts)BuriedCemetery
6Raiņa bulvāris 8, Rīga
(Raiņa bulvāris 8, Rīga, Latvija, LV-1050)
1932 - 1937EducationBuilding, house
7Raiņa bulvāris 19, Rīga
(Raiņa bulvāris 19, Rīga, LV-1050)
1937 - 1943EducationBuilding, house
8Rīga
(Rīga)
1925 - 1932EducationCity
9Rencēni
("Rencēni", Mālpils pagasts, Siguldas novads, LV-2152)
(Nav norādīts)Working placeFarmstead
10Ķīle
(Kiel, Schleswig-Holstein, Germany)
(Nav norādīts)Working placeCity
11Eitīne
(Eutin, Schleswig-Holstein, Germany)
(Nav norādīts)Working placeCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.