Interwiev with Signe Veisa

Lisa kommentaar

NimetusInterwiev with Signe Veisa
Vienības Nr.a42
KolekcijaPārdaugavas stāsti
MeediumAudio
TüüpDigital
Faili kooda42
KrājumiALF Digitally born data
Klasifikators
KeeledLatvian
Interviewer
Narrator
Failid
Recording11.10.2021
Krasta iela 76, Rīga
Krasta iela 76, Rīga, LV-1019
Atslēgvārdi
Ava

Dig2-Pardaugavas-stasti-a0078

00:00:00-00:02:06 

Teicēja stāsta, ka dārzs atradies Kazas sēklī, 2. līnijā, 2. gabals. Signe dzīvo Krasta ielā. Staigājot katru dienu ar savu mazo bērnu, veica 15-20 kilometrus ar kājām pa Krasta ielu līdz pat Lucavsalai. Mēdza braukt arī ar mašīnu uz Lucavsalu, pastaigājoties ar mazuli, sāka izpētīt salu plašāk, iepazina Kazas sēkli. Pirmo vasaru tikai pastaigājās, bet dārzs vēl nebija. "Un tad es sāku staigāt ar tiem ratiem uz to Kazas sēkļa pusi un tur bij tā kā laukos riktīgi. Nu, ka tu ieej, tur pilnīgi cita pasaule. Man liekas tik jocīgi, ka tas ir tik tuvu, ka man tur desmit minūtes aizbraukt, un ka tu esi tiešām..., tu tur brien pa pļavu, vari kaut ko lasīt." Patika pētīt dārzu iekārtojumu un māju arhitektūru. 

00:02:07-00:05:45 

Sāka interesēties, vai iespēja dabūt kādu gabalu pašai, tas bija 2018. gada vasarā. Tas nebija vienkārši. Internetā informācija bija grūti pieejama, gāja uz Pārdaugavas izpilddirekciju. Nomas maksa gadā bija 30 eiro. Sākotnēji dārzs bija ļoti aizaudzis, sāka saimniekot vasaras vidū. Pirmajā vasarā paguva notrimmerēt zāli un lasīt ogas. "Vispār patika. Tur pāri žogam bij viens dārziņš, tur onkulīts audzēja gurķus, mums deva un tā." Signei patika pastaigāties un vērot, kā saimnieko citi. 

00:05:46-00:06:50 

Kazas sēklī jutās drošāk kā citur Lucavsalā. Potenciālajiem zagļiem attāluma dēļ Kazas sēklis ir grūtāk pieejams. Teicējai būtisks šķiet Daugavas tuvums. "Pa trīsdesmit eiro gadā man ir pie paša ūdens tādā mierā lauku, tā..."

00:06:53-00:08:07 

Signe piedzīvojusi arī plūdus, īsti neatceras, kad tas noticis - rudenī vai pavasarī. "Tad mēs viendien aizbraucam pēc kaut kādiem lietus, kas tur, nezinu bija, mēs aizbraucam, nu nav ceļa! Tā kā upe iet pāri. Un izrādās, ka tur applūst, kādi metri [centimetri] divdesmit."

00:08:08-00:13:09 

Kad bērnam palika gadiņš, nopirka māju un zemi Jēkabpilī, arī pie Daugavas. Saimniekošana Kazas sēklī beidzās, dārzs bija nepilnas 2 sezonas. Signe stāsta, ka pati talkās vai kopējos pasākumos nav piedalījusies, bet zina, ka 3. līnijā ir izveidojusies tāda kā komūna, kur ir daudz bērnu un kopā tiek svinēti svētki. "Bet vispār tur tā draudzīgi. Ja uz ceļa satiekās vai ja kaut kā garām iet, tad sveicinās, jā." Zina, ka Lucavsalā notiek dažādi svētki un pasākumi, bet nepaspēja tos apmeklēt, jo dārzs bija īsu laiku. 

00:13:10-00:14:58 

Sākumā dārzā neko jaunu nestādīja, saimniekošanas laikā vīrs pļāva zāli, auga ogu krūmi, plūmes. Signe plānoja, ka būs dobes un siltumnīca, bet tas nerealizējās. Stāsta, ka tagad pie Daugavas Jēkabpilī ir 9 hektāri zemes, vistas un zosis arī. "Es domāju, ka es būtu arī šiten [Kazas sēklī] viņas turējusi, ja man nebūtu variantu." "Bet nu kazas tur [Lucavsalā] ira divas, es nezinu, kaut kam ir kazas. Es nezinu, vai dārziņos. [..] Es atceros to skatu, kad es braucu un tur ganās kazas. Un man likās arī tik jocīgi, nu tieši braucot tur, kur tas līkums, kad jau es braucu, un kad tur zālē kaza. Un es domāju, forši, Rīgā dzīvoju centrā un kaza!"

00:14:59-00:17:26 

"Es jau vairs nevarēju izturēt. Mēs kā no laukiem atbraucām, ne gluži no laukiem, no mazpilsētas, un vislaik gribam uz laukiem atpakaļ. Un tad tu saproti, ka ir jau gadi piecpadsmit Rīgā... Un katru sestdienu uz turieni [uz laukiem], katru svētdienu atpakaļ, tad, nu nē, un ka kaut kas jarisina. Un ta tas risinājums bija tāds, ka nebraukāsim vairs mēs uz tiem laukiem visu laiku, un tad braukāsim šiten [uz Kazas sēkli], un tad lai vismaz man ir dārzs." Savā dārzā Signe bija bieži, gandrīz katru dienu. 

"Vis tā aktīvākā būšana un lietas ir tāpēc, ka mēs braucam tur pļaut, tad es braucu ravēt, tad es ogas [lasīt], tad zāģēt zarus, tad es visu dienu dedzinu, tad es tos musorus nesu un tā katru dienu gandrīz vai, tu saprot', ka tu, nu, pēc darba tur satiecies jau ar vīru, bet nu tā nav tāda atpūta, tāda kā atpūta, bet nu tas ir... Kā tur? Latgalietim dod pastrādāt, nevajag ēst vai atpūsties.[..] Man ļoti patika tieši tā sajūta, ka tu brauc no darba un tu iebrauc, un ta tu esi savos tajos mazajos laukos, un ta tu tur vari ravēt."

Pašiem savas mājiņas nebija, darbarīki tika vesti līdzi. 

00:17:27-00:22:42 

Par zagšanu. Atceras, ka izpildkomitejas darbiniece stāstījusi, ka Kazas sēklī ir drošāk kā pārējā Lucavsalā. Neuztraucas, ka var nozagt, piem., tomātus, bet būtu žēl, ja nozagtu darbarīkus vai instrumentus. Stāsta par nomas līguma noteikumiem. Daudziem dārza gabaliem grūti atrast īpašniekus. Lai arī dārzi sen aizauguši un tur neviens nesaimnieko, tos nevar nodot citiem, jo īpašnieki no tiem nav atteikušies. 

Teicēja pārāk labi nepārzina salas "ģeogrāfiju", nevar pateikt, kur ir Jumpravsala, lai arī pati tur bijusi. Vairāk pārzina tuvāko apkārtni, Kazas sēkli.


Kartes leģenda

Näitan 1 üksusest 1-1.
#KohtKuupäevTüüpVietas tips
  
1Krasta iela 76, Rīga
(Krasta iela 76, Rīga, LV-1019)
11.10.2021RecordingBuilding, house
Näitan 1 üksusest 1-1.
#NimetusNumber
   
1Krasta iela 76, Rīga1
Näitan 1 üksusest 1-1.
#NimetusNumber
   
11
Kazas sēklis Ierakstā minētā vieta
Krasta iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Lucavsala Ierakstā minētā vieta
Eduarda Smiļģa iela 46, Rīga Ierakstā minētā vieta
Daugava Rīgā Ierakstā minētā vieta
Jēkabpils Ierakstā minētā vieta
Rīga Ierakstā minētā vieta
Jumpravsala Ierakstā minētā vieta

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs