Interview with Rita Jēriņš

Lisa kommentaar

NimetusInterview with Rita Jēriņš
Vienības Nr.a48
KolekcijaPārdaugavas stāsti
MeediumAudio
TüüpDigital
Faili kooda48
KrājumiALF Digitally born data
MärkusedSarunā piedalījās un palīdzēja ar tehniku un jautājumiem teicējas dēls Edgar Jerins, kurš pērn ap Pateicības dienu no Ņujorkas bija aizbraucies uz Omahu apciemot mammu un citus tuviniekus. Abi – Rita un Edgars – ir mākslinieki.
Klasifikators
KeeledLatvian
English
Interviewer
Narrator
Failid
Recording26.11.2021
Zoom

Atslēgvārdi
Ava

Dig2-Pardaugavas-stasti-a0087

 

00:00:00–00:02:01

Iepazīšanās. Dzimusi Rīgā 1932. gadā, Latvijā līdz 13 g. v., pēc tam bēgļu gaitās Vācijā, nometnē apmēram 6 gadi, pēc tam ASV.

 

00:02:02–00:04:50

Atmiņas par bērnību Rīgā. Dzīvojusi Vecmīlgrāvī. Man ļoti patika dzīvot Latvijā, tie bija tie labie laiki, ko cilvēki sauc – tie labie laiki, Ulmaņa laiki. Tēvs Ansis Cepure, gleznotājs un skolotājs, mamma Olga Ērika Cepure, skolotāja Augusta Dombrovska skolā Mīlgrāvī, kur arī Rita mācījusies.

 

00:04:51–00:13:23

Pārdaugavā dzīvojuši radi – vecvecāki, tante, brālēni un māsīcas. Rotaļas ar bērniem. Skolā bija dancis “Tūdaliņ, tāgadiņ”. Pārdaugavā pie vectēva un vecmāmiņas skolas brīvdienās. Mēs spēlējāmies kopā – visādas rotaļas. Mēs palīdzējām vectēvam viņa dārzniecībā. Viņš audzēja puķes un tomātus, un puķes, krūmus. Vectēvam Kārlim Grīnbergam Bieriņos, Bramberģes ielas bijusi dārzniecība, otrs vectēvs dzīvojis netālu – Sīpeles ielā, viņam laikam arī bijusi dārzniecība. Bērnu pienākumi dārzniecībā. Bērniem bija jāpumpē ūdens, jālaista puķes un tomāti un jāravē nezāles. Bērniem bija vienmēr kaut kas jāstrādā. Tas nelikās kā īsts darbs, tāpēc ka mēs bijām vairāki un mēs spēlējāmies pa starpu. Puķes. Ar bērniem spēlējuši paslēpes.

Pēc svaiga piena gājuši pie saimniekiem, kam bijušas govis. Tā bija priekšpilsēta.

Vectēvs audzēja tomātus, ziemā – siltumnīcā audzēja Alpu vijolītes, pārdeva podiņos, cilvēkiem ļoti patika, brauca pie vectēva uz māju pirkt.

 

00:13:24–00:14:44

Āgenskalna tirgus. Liekas, ka es tur biju, bet es neko tādu specific neatceros. Pārdaugavā jābaidās tikai no puikām, kas gribēja sviest meitenēm ar akmeņiem.

 

00:14:45–00:16:45

Rīgas centrs. Reizēm ar papu divatā braukuši no priekšpilsētas uz Rīgas centru: gāja uz veikaliem, uz muzeju, brauca ar busiem un tramvaju. Daugavā bija laiviņa. Tas bija fans.

 

00:16:46–00:18:29

Tēvs Ansis Cepure strādājis pilsētā kā dekorators – gatavojis plakātus, dekorējis iekštelpas, kad bija gaidāmas balles. Strādājis ar temperu. Rita pati par sevi kā mākslinieci šaubīga: Es drusku šo to daru.

 

00:18:30–00:20:45

Pārdaugavas smaržu neatceras. Skaņas arī ne. Citas tautas, valodas neatceras. Tāpat neskaidras atmiņas par govīm, citiem lopiņiem Bieriņos.

 

00:20:46–00:21:20

Vilciens. Mēs braucām uz Jūrmalu peldēties.

 

00:21:21–00:22:15

Ziemā neslēpoja, bet brauca ar kamaniņām.

 

00:22:16–00:22:59

Jāņi – alus, kroņi, jāņudziesmas – kā Rīgā, tā laukos.

 

00:23:00–00:28:22 

Dziedāšana latviski. Dzied: “Dievs, svētī Latviju!” (Bija skolā jāstāv uz kājām, kad mēs dziedājām, visi bērni dziedāja); “Jānīts nāca līgodamis”; “Aijā-žūžū, lāča bērni”. Dziedājusi mazmeitiņai Rūbijai šūpuļdziesmu “Aijā-žūžū”, savukārt bārēnu dziesmas, kā “Saulīt tecēj tecēdama”, viņa nav vēlējusies dzirdēt, jo pārāk bēdīgas. 

 

00:28:23–00:31:22

Latviešu tradīcijas trimdā ASV: Ziemassvētkos latvieši cep pīrāgus, tortes. Latvieši ASV gāja uz latviešu baznīcu. Latviešu bērniem, lai dabūtu no Ziemsvētku vecīša dāvanas, bija jāteic dzejoļi vai jādzied dziesmiņas. Viņiem bija jāmācās, viņi nedabūja to dāvanu par brīvu, viņiem bija jāmācās poēma. Amerikāņu bērni dabū dāvanas par brīvu. 

 

00:31:33–00:34:58

Māsīca Gunta un tante Liesma bijušas apmēram viena vecuma, turējušās kopā kā draudzenes. Atmiņu albumi, tajos rakstīja pantiņus. Dzimšanas dienas bērnībā svinēja ar kūku un svecītēm, dabūja dāvanas no vecākiem, ēda kūku un bonbongas. Dziedājuši “.. diženi, labeni dzīvojot!”

 

00:34:59–00:36:29

Labas bērnības atmiņas, jo bija kopā ar brālēniem un māsīcām. Mēs spēlējām spēles un kāpām kokos. Rita bijuši dzīvnieciņi: kaķi un zaķīši. Kara laikā tos zaķus audzināja un ēda.

 

00:36:30–00:42:33

Vācijā Otrā pasaules kara bēgļu nometnēs (DP camps – displaced persons camps). Istabā dzīvojuši pa pieci cilvēki, bijusi kopīga virtuve. Hitlera laikā bijis bads. Kad ieradās amerikāņi, bēgļu organizācija UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) deva bēgļiem labu barību. Dzīvojusi dažādās Vācijas pilsētās, ciemos: Brandoberndorf (tas bija tāds dorfiņš), pie Vīsbādenes, pie Frankfurtes, Gotenhafen. Latvieši dibinājuši skolas – bijusi gan pamatskola, gan ģimnāzija, bēgļu vidū daudz skolotāju. Tēvs Ansis Cepure gleznojis dekorācijas latviešu teātra izrādēm nometnēs. Rita atceras izrādes “Sprīdītis” un “Pazudušais dēls”. Ar vāciešiem daudz nesaskārās, vācieši bijuši draudzīgi.

 

00:42:36–00:43:50 

Piedzīvojums: no bēgļu nometnes ar māsīcu (tanti) Liesmu abas ar busu devušās netālu no Frankfurtes uz lielu pilsētu skatīties kino. Pēc tam nav bijis naudas, ar ko braukt atpakaļ uz dorfu. Cilvēki aizdevuši. Vecāki bijuši ļoti noraizējušies.

 

00:43:51–00:46:57

Vācijā bija aizliegts cirst eglītes, vācieši taupījuši savus kokus, taču Rita ar Liesmu aizgājušas uz mežu un pārnesušas mājās eglīti, ko rotājušas ar lidmašīnu munīcijas paliekām. Vācu laikā vienmēr bijušas izsalkušas. Visi bēgļi kopā barakā – krievi, poļi, latvieši – dziedājuši Ziemassvētku dziesmas. Katrs savā valodā, bet tās pašas dziesmas. Piemēram, “Klusa nakts, svēta nakts”, “Es skaistu rozīt zinu” (skaita tekstu).

 

00:46:58–00:47:52

Pilsētiņa, kurā Rita Vācijā mitinājās, netika sabumbota, jo tā bija pārāk maza. Mēs dzirdējām tālumā tās bumbas.   

 

00:47:53–00:52:04

Lietas, ko ģimene paņēma līdzi no Latvijas bēgļu gaitās: drēbes, citas svarīgas lietas, dažas mācību grāmatas, kas noderēja skolā. Rita uztaisījusi būrīti, kurā varēs kaķīti Tesu ņemt līdzi, taču kaķis pazudis. Izceļošana: braukuši vispirms ar mazu kuģīti, pēc tam pārkāpuša uz liela kuģa “General Steuben”, kas aizbraucis uz pilsētu Vācijā, kura laikam saucās Gotenhafen [mūsdienās – Gdiņa, pilsēta Polijas ziemeļos].

 

00:52:05–00:57:11

Izceļošana no Vācijas uz ASV. Bija vajadzīgi sponsori (galvotāji), kas ļautu izceļot uz ASV. Ritas ģimenes sponsore Edmundsonas jaunkundze (Miss Edmundson) bija no Nebraskas. Mācītājs Jesipers palīdzējis daudziem latviešiem nonākt Nebraskā. Pirmie iespaidi ASV: cilvēki bija bagāti, labi ģērbti, laipni. Tēvs dabūjis darbu, mamma strādāja, Rita gāja skolā, un viņas pirmais darbs bijis slimnīcā. Edmundsonas jaunkundze lasījusi Eleanoras Rūzveltas avīzes sleju “My Day”, kurā rakstīts arī par bēgļu problēmām.

 

00:57:12–00:58:43

Atmiņas par tēvu. Tēvs, kad viņš brauca uz Rīgu, uz Iekšrīgu, viņš mani paņēma līdzi daudzreiz. Mums bija jābrauc vai nu ar laiviņu, vai ar autobusu.

 

00:58:44–01:01:58

Vācieši sargājuši laukus ar vācu vilku suņiem. Tomēr sargi Ritai un Liesmai, bēgļu pusaudzēm, ļāvuši uzlasīt pāri palikušos kartupeļus. Tas notika Hitlera laikā. Apmēram astoņus mēnešus Rita bija Vācijā vēl Otrā pasaules kara laikā, tad bijis liels bads.

 

01:01:59–01:03:10

Atvadīšanās, pateicība par sarunu.

Kartes leģenda



Näitan 16 üksusest 1-16.
#KohtKuupäevTüüpVietas tips
  
1Rīga (Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
2Vācija(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
3Amerikas Savienotās Valstis(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
4Vecmīlgrāvis(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
5Latvija(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
6Pārdaugava(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
7Bieriņi (Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
8Bramberģes iela, Rīga(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
9Sīpeles iela, Rīga(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
10Āgenskalna tirgus(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
11Daugava Rīgā(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
12Bieriņi (Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
13Jūrmala (Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
14Brandoberndorf(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
15Gdiņa(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
16Nebraska(Nav norādīts)Ierakstā minētā vieta
#NimetusNumber
   
Ei leitud ühtegi tulemust.
#NimetusNumber
   
Ei leitud ühtegi tulemust.
Rīga Ierakstā minētā vieta
Vācija Ierakstā minētā vieta
Amerikas Savienotās Valstis Ierakstā minētā vieta
Vecmīlgrāvis Ierakstā minētā vieta
Latvija Ierakstā minētā vieta
Pārdaugava Ierakstā minētā vieta
Bieriņi Ierakstā minētā vieta
Bramberģes iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Sīpeles iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Āgenskalna tirgus Ierakstā minētā vieta
Daugava Rīgā Ierakstā minētā vieta
Bieriņi Ierakstā minētā vieta
Jūrmala Ierakstā minētā vieta
Brandoberndorf Ierakstā minētā vieta
Gdiņa Ierakstā minētā vieta
Nebraska Ierakstā minētā vieta

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs