Interview with Uldis Rozenšteins

Lisa kommentaar

NimetusInterview with Uldis Rozenšteins
Vienības Nr.a60
KolekcijaPārdaugavas stāsti
MeediumAudio
TüüpDigital
Faili kooda60
KrājumiALF Digitally born data
MärkusedIntervija ar Uldi Rozenšteinu notika 2021. gada 17. septembrī Lucavsalā.
Klasifikators
KeeledLatvian
Interviewer
Narrator
Failid
Recording17.09.2021
Kazas sēklis
Kazas sēklis, Salas, Rīga, Vidzeme, Latvija
Atslēgvārdi
Ava

Dig2-Pardaugavas-stasti-a0114

00:00-00:01:16 

Teicējs stāsta, ko audzē savā dārzā un siltumnīcā. Audzē gurķus, kabačus, bietes, lociņus, dilles, tomātus, agros kartupeļus, sviesta pupiņas, zemenes. Gatavo konservus, lai saglabātu ražu ziemai.

00:01:17-00:06:53 

Uldis nāk no laukiem, no Liepājas puses, Gaviezes. Uz Rīgu pārcēlās 1992. gadā, kad juka ārā kolhozi. Sākumā dzīvoja pie māsas Kantora ielā, tad Bukaišu ielā. "Te kādreiz bij' tiltiņš, te 2. līnijas galā varēja iziet ārā uz "Troju", kur ir Bauskas iela." Kādreiz varēja iziet uz autobusu un 10. tramvaju, tad tiltu nojauca. No 2003. gada rudens dzīvo Lucavsalā. Pirmo ziemu Uldis dzīvoja citā mājiņā. No sākuma bijusi doma pārlaist tikai vienu ziemu. Tagad Uldim kopā ar sievu pieder 2 dārza gabali. "Pierasts ir, tā kā nekur negribās. Zin, kā pašam lauciniekam - klusums, viss mierīg'." Līdz pieturai no mājām ir 20 minūtes, pietura atrodas pie Lucavsalas atpūtas parka. Tagad Uldis strādā tuvumā esošajā "Senukai" veikalā. 

00:06:54 -00:10:34 

Par elektrību. Uldim ir saules baterijas. Planšetei, apgaismojumam, telefona uzlādei pietiek. Ja vajag veļu mazgāt, tad jāpieslēdz pie ģeneratora. Ziemā ar saules baterijām nepietika, tāpēc Uldim uzliktas jaunas, spēcīgākas. Saules baterijas ir vairākiem kaimiņiem - 2. un arī 4. līnijā. Uldis palīdzējis uzstādīt.

00:10:35-00:16:07 

Par Kazas sēkļa nosaukumu. Uldis ir Kazas sēkļa patriots, nelieto Lucavsalas nosaukumu, runājot par savu dārzu. Kaimiņiem ir sava kopēja Whatsapp grupa - Kazas sēklis 1. līnija un vēl otra - Kontinentālā līga. Vairāk turas kopā ar 1. līnijas kaimiņiem. Ar Lucavsalas mazdārzniekiem un vietējiem īpaši neuztur kontaktus. G.Indriksons stāstījis, ka kādreiz Kazas sēklī ganījušās govis un kazas. Agrāk pirms kara šeit bijušas ganības, padomju laikos sāka dot dārziņus. 70. gados jau bijuši dārziņi. Uldis ir visilgāk dzīvojošais Kazas sēkļa iedzīvotājs (jau 18 gadus). Cauru gadu Kazas sēklī dzīvo vien daži.

00:16:08-00:17:33 

Par Kazas sēkļa biedrību, pārmaiņām, plūdiem. Pa 18 gadiem, kamēr Uldis šeit dzīvo, kādas 4 reizes ir mēģināts pārdot Kazas sēkli. Vācieši esot pat bijuši, gribējuši pirkt, bet nekas vairāk nav noticis. Par zagļiem. Sākumā to bijis vairāk kā tagad, Uldis pat kādu pārmācījis.

Kazas sēklis ir applūstoša teritorija. "Pāris gadi kamēr nav bijis nekas [plūdi - U.S.], bet tā tās rudens, ziemas vētras ir nepatīkamas. Un plus vēl tā vētra vien vēl nekas, bet tad atkal pēcpusdienā, vakarā HES taisa vaļā. [..] Un tad no jūras dzen iekšā un no HESa nāk, un tad ir.." 2005. un 2007. gadā bija lieli plūdi, 2007. gadā mājā iekšā bija 90 cm ūdens. "Mēs uz galda sēdējām." Ap 10 no rīta ūdens parādījās, kādu stundu bija, tad lēnām noplaka. Plūdi ir tad, kad ir ziemeļu/ziemeļrietumu vētras, vasarā plūdu nav. "Aizpagājšgad, tad bij' astoņas reizes - septembrī sākās un pēdējoreiz bija martā." Teicējs telefonā rāda bildes ar plūdiem no pagājušā gada. 

00:21:55-00:24:49 

Par internetu. Teicējam ir rūteris, pieejams internets, tur gūst visu nepieciešamo informāciju. Par zemes nomas līgumu, kas ir uz vienu gadu, teicējs vēlētos vismaz uz pieciem gadiem. Kad būs biedrība, tad varētu slēgt līgumu uz ilgāku laiku. Uldis rāda biedru anketu. 

00:24:50-00:29:58 

Par mājiņu, dzīvošanu. Platība drīkst būt ne vairāk kā 10 vai 14 kvadrātmetri. Stāsta par kaimiņu mājām, šo informāciju nedrīkst publiskot. 4. līnijā vienam ir divstāvu māja. Visus gadus liek jaukt nost, bet tā arī nav nojaukta. Uldim neviens nav aizrādījis, ka viņš dzīvo pa ziemu. Vienu reizi policija ir paprasījusi uzrādīt dokumentus. Par dedzināšanām. Tās Kazas sēkli nav skārušas. Ir bijuši ugunsgrēki, bet ļaunprātīgas dedzināšanas nav bijušas. Par Lucavsalas dedzināšanām Uldim trūkst sīkākas informācijas, ir versija, ka tās notiek, jo kāds ir iekārojis zemi pirkt. 

00:29:59-00:31:57 

Sākumā dzīvoja 2. līnijā, kāds lūdzis Uldi pieskatīt savu mājiņu pa ziemu. Tad pavasarī Uldim piešķīra šo gabalu. Uzreiz jau saprata, ka grib palikt dārza mājiņā cauru gadu. Dzīve šeit ir lētāka kā īrēt dzīvokli.

00:31:58-00:33:20 

Par ūdeni. Uldis vāc lietusūdeni. Ir arī aka, bet tā vairāk dārza laistīšanai, var mazgāt arī veļu. Akas ūdens pieejams arī ziemā. Kad ir plūdi, tad ūdens ieplūst arī akā. 

Dzeramo ūdeni pērk vai arī Erlens (kaimiņš, kurš ari ir intervēts) palīdz dabūt. 

00:33:21-00:36:00 

Par ierobežotajiem resursiem un veselības problēmām un zālēm. Uz ēšanu Uldis netaupa. Tuvākais veikals ir "Maksima", līdz pieturai ar kājām ir 20 minūtes.

00:36:01-00:43:36 

Par sadarbību ar kaimiņiem un svētku svinēšanu. Šobrīd ir daudz sakoptāks. Tas sākās, kad uz Kazas sēkli atnāca Jānis ar savu draudzeni Lauru. "Man tur šķūnī četras pļaumašīnas stāv" - tā Uldis ilustrē savu sadarbību ar kaimiņiem. Uldis palīdzību nevienam kaimiņam neatsaka. Sauc sevi par vietējo aborigēnu. Svin kopējus svētkus, Jāņus, dzimšanas dienas. Svētkos vāra kopīgu ēdienu - plovu, zupas - no kopīgi sarūpētiem produktiem. 

00:43:37-00:47:12 

Par pašorganizēšanos, talkām. Ceļu taisa kopā ar kaimiņiem (1.līniju). Katru gadu pavasarī notiek talkas (Lielā talka). Kopīgi rūpējas par pludmales sakopšanu, makšķernieki mēdz atstāt atkritumus. Uldis Erlenam palīdzēja uzlikt mājai jumtu.

00:47:13-01:00:58 

Par mājiņu. Pati mājiņa jau bija sākumā, pats savām rokām piebūvēja vēl klāt. Mājiņas pamati ir pacelti uz augšu, lai izvairītos no plūdiem. Gāzbetona blokus atdeva kaimiņiene. Kaimiņi izpalīdz arī ar citiem būvmateriāliem. Pie mājas piebūvēta arī t.s. aukstumkaste, kur glabāt produktus, konservus. Vasarā var glabāt produktus līdz 3 dienām. Uldis pats gatavo Latgales salātus, zupas sagataves, marinējumus. Uldis izrāda savu dārzu, siltumnīcu, saimniecības ēkas. Uldim patīk izgatavot dažādas palīgierīces (ideja no Youtobe), piem., zemenēm, gurķiem. Par zemi, zemes mēslošanu. 

01:00:59-01:06:03 

Par saules baterijām. Pirmās saules baterijas Uldis uzstādīja 2012. gadā, no sākuma bija tikai sveču gaisma. Bija arī akumulators, kuru darbā uzlādēja, tad pietika veselu nedēļu. Saules baterijas ir paša uzstādītas, Uldis visu apguva pašmācības ceļā, skatījās arī no YouTubes.

Dig2-Pardaugavas-stasti-a0115

00:00:00-00:08:00 

Uldis nāk no Gaviezes, 7 km no Grobiņas. Kad kolhozi likvidējās, nebija darba, tādēļ pārcēlās uz Rīgu. Sāka strādāt celtniecībā, tad apsardzē, pēc tam par sētnieku pie "Senukai". Par stādu audzēšanu (kabači, gurķi), dalās ar kaimiņiem. Par konservu gatavošanu, receptēm. Idejas konserviem Uldis gūst arī no interneta. 

00:08:01-00:13:12  

"Te ir lauki pilsētā, to jau visi saka." Ziemā ir garlaicīgāk kā vasarā. Dažkārt kāds no kaimiņiem atbrauc arī ziemā. Ziemas vakaros min krustvārdu mīklas, skatās raidījumus Youtube platformā. 

00:13:13-00:20:20 

Par adresi. Kopā Kazas sēklī 7 līnijas. Par darbu Bukaišu ielā. Par kanālu, kas savieno Daugavu ar Bieķengrāvi. Kanāls esot rakts, tā teicis G. Indriksons. Par Kazas sēkļa biedrību, Uldis sagaida lielāku drošību. 

Kartes leģenda

Näitan 1 üksusest 1-1.
#KohtKuupäevTüüpVietas tips
  
1Kazas sēklis
(Kazas sēklis, Salas, Rīga, Vidzeme, Latvija)
17.09.2021RecordingIsland
Näitan 1 üksusest 1-1.
#NimetusNumber
   
1Kazas sēklis1
Näitan 1 üksusest 1-1.
#NimetusNumber
   
11
Gavieze Ierakstā minētā vieta
Rīga Ierakstā minētā vieta
Kantora iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Bukaišu iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Bauskas iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Lucavsala Ierakstā minētā vieta
Kazas sēklis Ierakstā minētā vieta
Rīga Ierakstā minētā vieta
Bukaišu iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Daugava Rīgā Ierakstā minētā vieta
Bieķengrāvis Ierakstā minētā vieta

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs