Interview with Jānis Plāciņš

Lisa kommentaar

NimetusInterview with Jānis Plāciņš
Vienības Nr.a61
KolekcijaPārdaugavas stāsti
MeediumAudio
TüüpDigital
Faili kooda61
KrājumiALF Digitally born data
MärkusedIntervija ar Jāni Plāciņu notika 2021. gada 15. septembrī Lucavsalā.
Klasifikators
KeeledLatvian
Interviewer
Narrator
Failid
Recording15.09.2021
Kazas sēklis
Kazas sēklis, Salas, Rīga, Vidzeme, Latvija
Atslēgvārdi
Ava
00:00:00-00:05:57 

Teicējam dārzs pieder no 2012. gada, jau 10 gadus. Kādreiz dzīvoja Rīgas centrā, Mūrnieku ielā, kur bija slēgtā sēta ar piknika vietu, draudzene stādīja puķes. Bija jāpārvācas uz Valmieras ielu, kur nekas tāds nebija. "Tas bij' stress, jā. Tur bij’ sēta pilna ar mašīnām, tur tā satiksme arī ir vislaik', tur tā centrālā iela ir." Tad brauca pastaigāties uz Zaķusalu, kur ievēroja, ka Lucavsalā ir mazdārziņi. Atbrauca apskatīties līdz pašam Kazas sēklim. Vienā no pirmajām reizēm, kad atbrauca uz dārziņiem, satika Uldi (Uldis arī ir intervēts), kurš ierādīja tagadējo dārza gabalu. Sākumā viss bija ļoti aizaudzis. Par Jāņa dārza iekopšanu LNT 900 sekundes savulaik veidoja vairākus sižetus. Pēc dažiem gadiem Jānis ieguva blakus gabalu, bet šobrīd apsaimnieko jau trīs gabalus.

00:05:58-00:08:31 

2003./2004. gadā Jānis uzcēla dārza mājiņu, jo vēlējās dārzā palikt pa nakti. Mājiņā nav apkures, tādēļ nevar palikt cauru gadu. Uldis pieskata dārzu un māju, kaimiņi palīdz viens otram. Uz vairākiem kaimiņiem ir viens zāles pļāvējs. "Tā mums te sav' komūn'  tād' veidojās. Forši kaimiņi, te daudzi bērni ir arī apkārt. [..]Tur galā mums ir pludmal', katr' gad' mēs rīkojam tās talkas." Pludmale bija piesārņota ar dažādiem atkritumiem, pirmajā gadā Jānis ar kaimiņiem savāca 80 maisus. Šobrīd ir iesēta zālīte. Kopā ar kaimiņiem regulāri tiek pļauts pludmales mauriņš. 

00:08:33-00:09:22 

Kazas sēkļa 1. līnijā veidojas tāda kā komūna, ir arī daži kaimiņi no 2. līnijas. Kopā mēdz gatavot ēdienus uz ugunskura, kopā svin Jāņus. Uldi teicējs uzskata "praktiski par ģimeni". 

00:09:23-00:11:11 

Par dabas tuvumu un mieru. Jānis uzskata, Lucavsalā nav slikti, bet vairāk patīk Kazas sēklī. Svarīgs ūdens tuvums un vispār dabas tuvums. Dārza teritorijā aug melnalksnis, kas Jānim ir ļoti būtisks. Teicējs audzē arī dārzeņus - tomātus, gurķus, lociņus, salātlapas, redīsus, zemenes. Sieva ir liela puķu mīle, tāpēc audzē puķes. Dārzā aug arī ieva, kura pavasaros skaisti zied.

"Man patīk tas miers. Tapēc, ka ikdienā tas darbs, ja, televizors neaizrauj, teiksim nekas.[..] Kad darbs beidzas, tad mēs uz šejieni. Tāpēc ka te ir tiešām nu miers un klusums. Kaut kā to galvu, teiksim, ir jāatslēdz, ja, jo nekas, teiksim nav labāks par dabu un klusumu, ūdeni un visu pārējo."

00:11:12-00:12:49 

Par elektrību. Elektrība Jānim nav nepieciešama, telefonu var uzlādēt ar powerbanku, ēdienu uzsilda ar gāzi. "Ja jau būt' elektrība, tad jau mēs sākt' atkal tuvoties tai komfort' zonai." Ilgākais periods, kad nodzīvojis pēc kārtas dārzā, ir septiņas vai astoņas dienas. Ja vajag kādus "spēcīgākus" instrumentus pieslēgt, palīdz Uldis, jo viņam ir ģenerators.

"Ir bijis, ka draudzene teikusi, davai, uzliekam saules baterijas! Saku - ne, ne, ne!"

Dzeramajam ūdenim lieto 5 l plastmasas pudeles, kuras ik pa laikam uzpilda. 

00:12:50-00:13:53 

Par peldvietu un dzīvošanu dārzā. Peldvietu izmanto visi kaimiņi, bērni, arī svešāki cilvēki. Jānim pret to nav iebildumu. "Te ir kā laukos." Ceļš no dārza līdz mājām Jānim aizņem vien 10 minūtes. "Es nāku no laukiem, līdz ar to man tas viss ir tā kā tuvs un tas man nav svešs."

00:13:54-00:20:04 

Par mājiņas celšanu. Mājiņu Jānis būvēja pats, kombinējot lietotus materiālus un pērkot jaunus. Stikls logam atrasts pie mājas atkritumu konteinera. Jānim ir pieredze būvniecībā, jo kādreiz strādāja šajā nozarē. 

"Šitā ir baig' labā meditācij' tajā visā. Es arī var paņemt spain' un, teiksim, iet noravēt žogmal' vai kād' dob' izravēt. Tas nomierina, sakārto domas un atslēdz."

Mājiņa ir būvēta pēc standartiem, noteikumiem. Dažās līnijās ir arī divstāvu mājas. Noteikumi par mājas izmēriem ir nomas dokumentos, kas jāparaksta katram mazdārzniekam. 

00:20:05-00:25:05 

Par zagļiem. Jānis ir dzirdējis, ka nesen apzagta 3. vai 4. līnija. Pirms dažiem gadiem zagļi pa mājiņām meklējuši alkoholu. Kādam kaimiņam nozagts zāles pļāvējs. Arī Jānim nozaga dažus instrumentus mājas būvniecības laikā. "Mēs ar to rēķinamies.[..] Es baigi pa to stresu neķeru." Kazas sēkli dedzināšanas nav skārušas. Kādreiz blakus Ulda dārzam viena mājiņa nodegusi, bet tas bija sen.

00:25:06-00:27:37 

Par nomas līgumiem uz 1 gadu un plūdiem. Saimniekošana un pārvaldīšana Kazas sēklī ir "pašplūsmā", Rīgas Dome par to īsti neinteresējas. Šī ir teritorija, kas applūst, pēdējoreiz bija applūdusi arī mājiņas grīda. Vienu gadu bija plūdi trīs reizes. Plūdi vasarā nemēdz būt, tikai rudenī, ziemā un pavasarī, kad ziemeļu vējš dzen ūdeni no jūras iekšā Daugavā. Plūdi nav ilgstoši, parasti kādas 2-3 stundas, tad noplok. Plūdi augiem netraucē.

00:27:38-00:28:18 

Par atkritumiem. Atkritumu izvešana iekļauta nomas maksā. Jānis vietējās atkritumu tvertnes izmanto reti, jo 3 konteineri uz visām līnijām ir nepietiekoši. 

00:28:19-00:31:16 

Par Jāņiem. Jāņi šeit svinēti katru gadu kopš  tika iegūts dārzs. Visjautrākie bija svētki, kad pievienojās kaimiņi. Bija reizes, kad dziedāja paši, bet pārsvarā mūziku atskaņo. Pin vainagus, pakar pie mājas, tad nākamā gadā sadedzina vecos ugunskurā. Lasa Jāņu zāles. 

Svin kopējas dzimšanas dienas, rīko talkas. Pulcēšanās ir regulāra un centrālā vieta ir Jāņa dārzs. Ļauj izmantot savu sētu, lai varētu iziet cauri uz pludmali. 

00:31:17-00:39:18 

Jānis atklāj, ka rīt savā dārzā salaulāsies. Atklāj informāciju par ceremoniju. Izrāda mājiņu. Stāsta, ka logus uz ziemu neaizklāj, lai zagļi var redzēt, ka nav ko zagt. 

Teicējs izrāda dārzu, pludmali. Stāsta, ka pavasarī skaļi kurkst vardes. Dārzu regulāri apciemo bebrs, kurš apgrauza upeņu krūmu un ēd bumbierus. No pludmales pāri ūdenim var redzēt Bauskas ielu un CSDD. Stāsta par atgadījumiem peldot un airējot ar laivu.

00:39:19-00:48:34 

Par sapulcēm, biedrību. Rīgas Dome pieprasa veidot mazdārznieku biedrību. Ir iesniegts pieteikums par biedrību, tajā plāno būt 1.,2., un 3. līnija. Pavisam kopā ir 7 vai 8 līnijas. Jānis apsola nosūtīt e-pastā foto no dārza (jāatgādina to izdarīt). 

Rāda bebru "nedarbus" - saplēstus žogus, sagrauztus kokus. Jāņa dārzā zeme ir auglīga, bet pēdējie dārzi līnijā ir ar mālainu zemi. Dārza kokus ir sakopis arborists, aug arī persiki, šogad bija pirmie augļi.

Kartes leģenda

Näitan 1 üksusest 1-1.
#KohtKuupäevTüüpVietas tips
  
1Kazas sēklis
(Kazas sēklis, Salas, Rīga, Vidzeme, Latvija)
15.09.2021RecordingIsland
Näitan 1 üksusest 1-1.
#NimetusNumber
   
1Kazas sēklis1
Näitan 1 üksusest 1-1.
#NimetusNumber
   
11
Rīga Ierakstā minētā vieta
Mūrnieku iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Valmieras iela, Rīga Ierakstā minētā vieta
Zaķusala Ierakstā minētā vieta
Lucavsala Ierakstā minētā vieta
Kazas sēklis Ierakstā minētā vieta
Daugava Rīgā Ierakstā minētā vieta
Bauskas iela, Rīga Ierakstā minētā vieta

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs