Life story of Austris Grasis

Lisa kommentaar

NimetusLife story of Austris Grasis
Vienības Nr.909
KolekcijaOral history programme of the American Latvian Association "Life story in the diaspora"
MeediumAudio
TüüpDigital
Faili koodNMV-14-909
KrājumiNOH
MärkusedDzimis 1942. gadā, 3 bērnu ģimenē, Rudbāržu skolā, kur tēvs strādāja kā skolas pārzinis. Tēvs daudz dziedājis, trimdas laikā vadījis korus. Tēva dzimta nāk no Lejasciema Vidzemē. Vectēvs strādājis Lietuvā un ar ģimeni Latvijā atgriezās 1919. gadā.
No Latvijas izbrauca 1944. gada beigās. Vispirms nonāca Noiburgā pie Donavas, kur tēvs strādāja kā tulks itāļu gūstekņu nometnē. Pēc kara pārcēlās uz Ingelštates DP nometni, kur tēvs tika iecelts par nometnes komandantu. Nometnē sāka skolas gaitas latviešu skolā, bet tur nomācījās tikai 1 gadu, jo sākās izceļošanas vilnis. Pēc tam gāja vācu skolā, kur ātri apguva vācu valodu. No DP nometnes tika pārcelti uz bēgļiem paredzētām mītnēm Ķelnē. Tas, ka latviešu šajās mītnes ilgi dzīvoja kopā, kā arī vāciešu noraidošā attieksme pret iebraucējiem, palīdzēja uzturēt spēcīgu latvietību. Vēlāk bija liels pārsteigums, ka trimdas latviešu jaunatne ASV savā starpā mēdza sarunāties arī angliski. ELJA’s kongresos jaunieši sarunājās tikai latviski. Šajos kongresos iemācījies diskutēt un aizstāvēt savu viedokli. Karstākās diskusijas notika par Eslingenes deklarāciju un braucieniem uz okupēto Latviju. Vienmēr atbalstījis Latvijas pārstāvju ielūgšanu, kā arī pats brauca uz okupēto Latviju un organizējis grāmatu izvešanu no Latvijas, kā dēļ, tāpat kā Vilnis Zaļkalns, tika izslēgts no korporācijas par pretnacionālu darbību. Piedzīvoja arī citāda veida pretdarbību no daļas trimdas sabiedrības.
Vadījis savas folkloras vai valodas ievirzes 3X3 nometnēs Austrālijā, Garezerā un Katskiļos, kā arī pats rīkojis šādas nometnes Francijā un Latvijā. Uzskatīja, ka latvietības saglabāšanai nepietiek tikai ar vasaras skolām, tāpēc vēlējās izveidot pieaugušo izglītības sistēmu, kas darbotos visu gadu. Izveidoja Latviešu Tautas augstskolu Abrenē, Francijā. Iniciējis Tautas frontes un trimdas pārstāvju tikšanos Abrenē, kur pirmoreiz tika deklarēts, ka TF mērķis ir neatkarīga Latvija.
Pēc vācu skolas pabeigšanas un pusgada Minsteres ģimnāzijā Minhenes Universitātē sāk studēt Āfrikas etnoloģiju. 1964. gadā studijas turpina Upsalas Universitātē, bet 1969. gadā pāriet uz Stokholmas Universitāti, kur ieguva grādu baltu filoloģijā. Pēc Minsterē pavadītā gada kopā ar sievu un gadus vecu bērnu atgriezās Zviedrijā, kur sāka strādāt skolā kā zviedru valodas skolotājs. Pirms tam kopā ar Vilni Zaļkalnu un Pēteri Aldiņu izveidoja kāzu uzvedumu (Minsteres mičotāji), ar ko tika apbraukāta Amerika un Austrālija. 1972. gadā sāka strādāt kā lektors baltu valodās Bonnas Universitātē, ko turpina vēl intervijas brīdī.
Muzicēšana (mūzikas grupa „Saules brāļi”, brāļi Graši, grupa „Klabatas”). Mājas iegādāšanās Skaņajā kalnā, ko tagad atjauno. Mazsalacā ir izveidots centrs, kur tiek svinētas latviskās gadskārtas (Latviskās kultūrvides darbnīca Ģenderti). Pats ir dievturis, taču neietilpst nekādā organizācijā. Par vienu no dzīves pamatvērtībām uzskata saikni ar dabu.
Klasifikators
Interviewer
Narrator
Recording2003
Atslēgvārdi

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.