File
Ak58-Karla-Kreicmana-atminas-01-0012
TranscriberIlze Ļaksa-Timinska
CompletedYes
AcceptedYes
Created2018-12-20 16:58:35
Updated2018-12-20 17:00:05
Transcription (text)Ja sēja ar rokām, tad sēklu iestrādāja ar atsperu ecēšām un pēc tam vienu kārtu noecēja ar ecēšām, tad vēl norullēja ar koka rulli. Nolasīja akmeņus, minerālmēslus maz lietoja, vienīgi vasaras kviešiem un kartupeļiem. Rudziem gan deva Čīles salpetra virsmēslojumu. Uz vienas pūrvietas (0,32 ha) izsēja 1,5 pūrus miežu, auzas sēja 2,5-3 pūrus uz pūrvietas. Linus sēja 1 pūru uz pūrvietas, āboliņu sēja uz rudziem agrā pavasarī kad zeme bija tikko atkususi. Dažreiz arī pa sasalušu zemi, kad no rītiem tā bija piesalusi. Sēja 20 mārciņas uz 1 pūrvietu. Piejauca klāt arī timotiņa sēklu 5-6 mārciņas uz 1 pūrvietu. Linus sēja uz maija beigām, kad zeme bija iesilusi arī kartupeļus stādīja maija beigās. Kartupeļu zemi pavasarī pārara ar divjūgu arklu.
Pirms sējas lauku nobiržoja : sadalīju slejās 2-3,5 m un pa sleju tad soļoja sējējs ar sētuvi.
Biržošanu izdarīja pusaudži ar kapli vai mēslu ķeksi.
Tad uzsēja superfosfātu plus kālija sāli. Vagas izara ar spīļu arklu un tāpat aizara.
Arī kartupeļu lauku norullēja. Pēc parīs nedēļām ecēja kartupeļus. Tad ar spīļu arklu 3-4 reizes. Rudzus sēja papuvē. Parasti bija zaļā jeb Jāņu papuve. To rudenī neuzar. Kūtsmēslus deva papuvei. Bija tikai dziļās kūtis. Kūtsmēslu vešanu izdarīja pēc sējas darbu pabeigšanas. Pirms kūtsmēslu mešanas no papuves lauka rūpīgi nolasīja akmeņus, iztīrīja grāvjus un nocirta krūmus.
Tas notika parasti jūnija pirmajā dekādē. Kūts mēslu vešana Bēkās ilga 6 dienas. Bija nodarbināti 4 pajūgi, 2 zēni kūtī piekrāva vezumu, 2 vīri vai sievietes bija braucēji un viens vīrietis papuves laukā izgāza kūtsmēslus nelielās čupiņās taisnās rindās. Kad kūtsmēsli bija izmesti, sākās to izārdīšanas. Tad sekoja kūtsmēslu iearšana.
Transcribe text
RepositoryAutobiography Collection
CollectionMemories of Kārlis Kreicmanis
Keywords
Items#LFK Ak 58, 6

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs