#LFK 116, 721

Title in the original language
Raganu kalniņš
Title
Nakts raganas maldina Dzilnu saimnieku
Unit number
721
Languages
Latvian
Dialects
Middle dialect
Place and time of recording
1923, Rencēnmuiža
Rencēnmuiža, Rencēnu pagasts, Valmieras novads
Keywords
File
#LFK 116, 721
TranscriberSandis Laime
CompletedYes
AcceptedYes
Created2017-09-28 20:16:33
Updated2017-09-28 21:06:48
Transcription (text)dēls tūliņ otrā dienā braucis līgavu lūkot. Viņš aizbraucis uz Rūjieni un salūkojis skaistu un bagātu līgavu. Pēc kāzām dēls vedis savu jauno sievu uz tēva māju. No Rūjienes izbraucis ka prieks bijis skatīties, bet kā pārbraucis Sedai pāri, tā viņa skaistā līgava palikusi nesmuka un kliba. Dārgais pūrs arī vairs nav bijis. Mājā celnieks jau to sagaidījis. Krodznieka dēls neko nevarējis darīt: bijis vien jādod celniekam simts rubļu. No tā laika katrs baidījies pār Sedu vest līgavu.

719

Paegļa celms. Pēteris Bērziņš.
Agrākos laikos pie tagadējās Rencēnu pag. II. pak. pam. skolas audzis liels paeglis. Zviedru karālis iziedams no Latvijas ceļa malā iespraudis paegļa nūjiņu un tiecis: "Ja šī nūjiņa augs, tad es šo zemi vairs nereredzēšu [neredzēšu], bet ja viņa neaugs, tad es to reiz dabūšu atpakaļ." Nūjiņa izaugusi par lielu paegli, kuŗa celms vēl tagad redzams, un zviedru karālis vairs nav atgriezies.

720

Par Burtnieku mācītāju, Blumentalu. Pēteris Bērziņš
Kad Blumentals nomiris, tad viņu ar visu zārku aiznesuši uz baznīcu. Burtnieku muižas graudniekiem bijusi baznīca jāvaktē. Graudniekiem bijis ļoti bail, jo ļaudis runājuši, ka baznīcā esot velni. Vienu nakti viņi izdzirduši baznīcā lielu troksni un redzējuši, ka mācītāja zārkam nosperts vāks. Graudnieki ļoti nobijusies, jo domājuši, ka pie tā visa vainīgs ir velns un aizbēguši. Otrā dienā tikai ieraudzījuši, ka mācītājam pārplīsis vēders, un no tam vāks nosperts.

721

Raganu kalniņš. Pētera Bērziņa
Netāļu no Jaunās muižas atrodas mazs kalniņš. Veci laudis stāsta, ka tur dzīvojot ragana, no ka ari kalniņš dabūjis savu nosaukumu "Raganu kalniņš". Reiz vēlu naktī Dzilnas saimniekam gadījies jāt uz Munduru pēc dzirklēm. Sadabūjis dzirkles, viņš jājis atpakaļ gar Raganu kalniņu. Te raganas viņu sākušas maldināt
Transcribe text
File
#LFK 116, 721
TranscriberSandis Laime
CompletedYes
AcceptedYes
Created2017-09-28 21:07:32
Updated2017-09-28 21:11:04
Transcription (text)saukdamas: "Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ!" Vīrs nav vairs varējis nekur glābties un sācis durt dzirklēm Raganas saukušas atkal: "Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ, viens dūriens, divi caurumi, viens dūriens, divi caurumi!" Pēc pusnakts viņš tikai vēl ticis no raganām vaļā. Kad aizjājis mājā un apskatījis savu kažoku, tad redzējis, ka kažoks vienos caurumos. Nu tikai viņš atjēdzies, ka naktī ar dzirklēm sadūris nevis raganas, bet pats savu kažoku.

Pameita un pamāte     P Bērziņa
Transcribe text
Open

Raganu kalniņš
Netāļu no Jaunās muižas atrodas mazs kalniņš. Veci ļaudis stāsta, ka tur dzīvojot ragana, no kā arī kalniņš dabūjis savu nosaukumu – Raganu kalniņš.
Reiz vēlu naktī Dzilnas saimniekam gadījies jāt uz Munduru pēc dzirklēm. Sadabūjis dzirkles, viņš jājis atpakaļ gar Raganu kalniņu. Te raganas viņu sākušas maldināt, saukdamas: “Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ!” Vīrs nav vairs varējis nekur glābties un sācis durt dzirklēm. Raganas saukušas atkal: “Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ, viens dūriens, divi caurumi, viens dūriens, divi caurumi!” Pēc pusnakts viņš tikai vēl ticis no raganām vaļā. Kad aizjājis mājā un apskatījis savu kažoku, tad redzējis, ka kažoks vienos caurumos. Nu tikai viņš atjēdzies, ka naktī ar dzirklēm sadūris nevis raganas, bet pats savu kažoku.

Map legend

Showing 1-5 of 5 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Jaunā muiža
("Muižnieciņi", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
(Not set)Mentioned in the textManor house
2Raganu kalns
("Ozolkalni", Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
(Not set)Mentioned in the textMountain, mountain range
3Dzilnas
("Dzilnas", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
(Not set)Mentioned in the textFarmstead
4Mundurs
(Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
(Not set)Mentioned in the textFarmstead
5Rencēnmuiža
(Rencēnmuiža, Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
1923Place and time of recordingVillage

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs