#LFK 116, 2962

Title
Nakts raganas velējas Bukas mārkā
Unit number
2962
Languages
Latvian
Dialects
Middle dialect
Collector
Place and time of recording
28.12.1928, Mūra krogs
"Induļi", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232
Keywords
File
#LFK 116, 2962
TranscriberMaigaJankevica
CompletedYes
AcceptedYes
Created2017-06-13 19:03:20
Updated2017-06-13 19:32:34
Transcription (text)

2959

№ 44.
Rencēnu pagastā uz Kārēnu mājas tīrumiem atrodas akmens. Uz akmens redzams kā kāju pēdu nospiedums. Agrāk velnam atradusies zem tā akmens nauda. Lai varētu zināt zem kuŗa akmens atrodas nauda, tad velns iespiedis kāju nospiedumu.
Dzirdēju no Roberta Bebra. Rencēnu. pag. Kārēnos. 13. g. vecs zēns.

2960

№ 45.
Aiz Rūjienes [Rūjienas] nezināmā pagastā (stāstītājs aizmirsis) saimnieks Riema. Braucis no kroga caur lielu mežu. Viņu apstājuši [apstājušas] raganas. Paņēmis dunci, kuŗš atradies pie viņa un dukstījis sev apkārt, itkā [it kā] atgaiņādamies. No rīta izrādijies, ka viņš pats sevi nodūris. Vāģu dzelzs pulka bijusi pārzelēta pušu, un zirgs ar priekšasi aizskrējis mājās.
Stāstīja māte. 45. g. veca.

2961

№ 46.
Manas mātes mātes vīrs, būdams krievu zaldāts nācis no kroga. Atsēdies atpūšties zem mazas priedītes. Kur arī drīz aizmidzis. Sapnī viņš bijis mazā skaistā mājiņā, kur dots viņam dzert vīnu. Viņš kā krieviem parasts pirms ko ņem pārmet krustu. Tā arī šoreiz. Te uz reizi [uzreiz] pamostas, un redz ka viņam valgs ap kaklu. Ja nebūtu metis krustu, tiktu nokārts.
Dzirdēju no mātes.

2962

№ 47.
Manas mātes tēvs zēns būdams dzīvojis Valmieras apr. Paunis mājās. Saimniekam bijusi meitene vārdā Elza. Visi mājas bērni nodomājuši iet uz Bukas gāršu zālēs. Nonākuši pie mārka meža vidū. Te piepēži [piepeši] izdzirduši ka mārkā velējas Visi nobijušies ļoti un izskrējuši no meža. Viens jautājis otram vai tu redzēji. Izrādījies - neviens redzējis - visi dzirdējuši
Transcribe text
Open

Manas mātes tēvs, zēns būdams, dzīvojis Valmieras apr. Paunis mājās. Saimniekam bijusi meitene vārdā Elza. Visi mājas bērni nodomājuši iet uz Bukas gāršu zālēs. Nonākuši pie mārka meža vidū. Te piepēži izdzirduši, ka mārkā velējas. Visi nobijušies ļoti un izskrējuši no meža. Viens jautājis otram: „Vai tu redzēji?” Izrādījies – neviens redzējis, visi dzirdējuši.

Map legend

Showing 1-3 of 3 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Pauņi
("Pauņi", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
(Not set)Mentioned in the textFarmstead
2Bukas gārša
(Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
(Not set)Mentioned in the textForest
3Mūra krogs
("Induļi", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
28.12.1928Place and time of recordingPub

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs