#LFK 116, 721

Nūsaukums originalvolūdā
Raganu kalniņš
Nūsaukums
Nakts raganas maldina Dzilnu saimnieku
Vīneibys Nr.
721
Volūdys
Latviešu valoda
Dialekti
Vidus dialekts
Pierakstītājs
Pierakstīšanas laiks un vieta
1923, Rencēnmuiža
Rencēnmuiža, Rencēnu pagasts, Valmieras novads
Atslāgvuordi
Fails
#LFK 116, 721
AtšifriejaSandis Laime
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2017-09-28 20:16:33
Lobuots2017-09-28 21:06:48
Atšifriejumsdēls tūliņ otrā dienā braucis līgavu lūkot. Viņš aizbraucis uz Rūjieni un salūkojis skaistu un bagātu līgavu. Pēc kāzām dēls vedis savu jauno sievu uz tēva māju. No Rūjienes izbraucis ka prieks bijis skatīties, bet kā pārbraucis Sedai pāri, tā viņa skaistā līgava palikusi nesmuka un kliba. Dārgais pūrs arī vairs nav bijis. Mājā celnieks jau to sagaidījis. Krodznieka dēls neko nevarējis darīt: bijis vien jādod celniekam simts rubļu. No tā laika katrs baidījies pār Sedu vest līgavu.

719

Paegļa celms. Pēteris Bērziņš.
Agrākos laikos pie tagadējās Rencēnu pag. II. pak. pam. skolas audzis liels paeglis. Zviedru karālis iziedams no Latvijas ceļa malā iespraudis paegļa nūjiņu un tiecis: "Ja šī nūjiņa augs, tad es šo zemi vairs nereredzēšu [neredzēšu], bet ja viņa neaugs, tad es to reiz dabūšu atpakaļ." Nūjiņa izaugusi par lielu paegli, kuŗa celms vēl tagad redzams, un zviedru karālis vairs nav atgriezies.

720

Par Burtnieku mācītāju, Blumentalu. Pēteris Bērziņš
Kad Blumentals nomiris, tad viņu ar visu zārku aiznesuši uz baznīcu. Burtnieku muižas graudniekiem bijusi baznīca jāvaktē. Graudniekiem bijis ļoti bail, jo ļaudis runājuši, ka baznīcā esot velni. Vienu nakti viņi izdzirduši baznīcā lielu troksni un redzējuši, ka mācītāja zārkam nosperts vāks. Graudnieki ļoti nobijusies, jo domājuši, ka pie tā visa vainīgs ir velns un aizbēguši. Otrā dienā tikai ieraudzījuši, ka mācītājam pārplīsis vēders, un no tam vāks nosperts.

721

Raganu kalniņš. Pētera Bērziņa
Netāļu no Jaunās muižas atrodas mazs kalniņš. Veci laudis stāsta, ka tur dzīvojot ragana, no ka ari kalniņš dabūjis savu nosaukumu "Raganu kalniņš". Reiz vēlu naktī Dzilnas saimniekam gadījies jāt uz Munduru pēc dzirklēm. Sadabūjis dzirkles, viņš jājis atpakaļ gar Raganu kalniņu. Te raganas viņu sākušas maldināt
Atšifrēt tekstu
Fails
#LFK 116, 721
AtšifriejaSandis Laime
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2017-09-28 21:07:32
Lobuots2017-09-28 21:11:04
Atšifriejumssaukdamas: "Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ!" Vīrs nav vairs varējis nekur glābties un sācis durt dzirklēm Raganas saukušas atkal: "Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ, viens dūriens, divi caurumi, viens dūriens, divi caurumi!" Pēc pusnakts viņš tikai vēl ticis no raganām vaļā. Kad aizjājis mājā un apskatījis savu kažoku, tad redzējis, ka kažoks vienos caurumos. Nu tikai viņš atjēdzies, ka naktī ar dzirklēm sadūris nevis raganas, bet pats savu kažoku.

Pameita un pamāte     P Bērziņa
Atšifrēt tekstu
Attaiseit

Raganu kalniņš
Netāļu no Jaunās muižas atrodas mazs kalniņš. Veci ļaudis stāsta, ka tur dzīvojot ragana, no kā arī kalniņš dabūjis savu nosaukumu – Raganu kalniņš.
Reiz vēlu naktī Dzilnas saimniekam gadījies jāt uz Munduru pēc dzirklēm. Sadabūjis dzirkles, viņš jājis atpakaļ gar Raganu kalniņu. Te raganas viņu sākušas maldināt, saukdamas: “Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ!” Vīrs nav vairs varējis nekur glābties un sācis durt dzirklēm. Raganas saukušas atkal: “Ui, ui, ali, ali, vecais Dzilniņ, viens dūriens, divi caurumi, viens dūriens, divi caurumi!” Pēc pusnakts viņš tikai vēl ticis no raganām vaļā. Kad aizjājis mājā un apskatījis savu kažoku, tad redzējis, ka kažoks vienos caurumos. Nu tikai viņš atjēdzies, ka naktī ar dzirklēm sadūris nevis raganas, bet pats savu kažoku.

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-5 no 5.
#VītaDatumsTipsVietas tips
  
1Jaunā muiža
("Muižnieciņi", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
(Nav nūruodeits)Tekstā minēta vietaMuiža
2Raganu kalns
("Ozolkalni", Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
(Nav nūruodeits)Tekstā minēta vietaKalns, kalnu grēda
3Dzilnas
("Dzilnas", Rencēnu pagasts, Valmieras novads, LV-4232)
(Nav nūruodeits)Tekstā minēta vietaViensēta
4Mundurs
(Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
(Nav nūruodeits)Tekstā minēta vietaViensēta
5Rencēnmuiža
(Rencēnmuiža, Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
1923Pierakstīšanas laiks un vietaCiems

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs