#LFK 116, 3664

Nūsaukums originalvolūdā
Raganas Dambīšu upītē
Nūsaukums
Nakts raganas velējas Dambīšu upītē
Vīneibys Nr.
3664
Volūdys
Latviešu valoda
Pierakstītājs
Teicējs
Pierakstīšanas laiks un vieta
1930, Rencēnu pagasts
Rencēnu pagasts, Valmieras novads
Atslāgvuordi
Fails
#LFK 116, 3664
AtšifriejaMaigaJankevica
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2017-08-04 10:54:54
Lobuots2017-08-04 13:50:26
AtšifriejumsStāstijis onkuls K. Mednis. Dzirdēta Rencēnu pag. Stāstīta tagad.

3663

Spīgana.
Reiz vecos laikos meitas kūtī govis slaukuša [slaukušas].Te par āru pār kūti skrējūsi spīgana. Meitas slaukušas vien tālāk un domājušas kā negais [negaiss] ceļas un nav neka par to iztaisejušas [iztaisījušas]. Bet tu uzreisi [uzreiz] viens ārā nelabi iekaucies un meitas rāvušas durvis ciet un gājušas pie loga skatīties un redzējušas kā viena sieviete uz slotas kāta pielaidusies pie kūts akas. Pie vienas rokas tai bijušas piesietas vecas vīzes un pie otras pirts slota. Spīgana, spīgana meitas sarunājušās un raug, spīgana padzērusies un atkal pacēlusies uz slotas kāta un aizlaidusies. No tā laika meitas nav vairs nepareizi runājušas nekā, un akā, no kuŗas spīgana dzērusi, ūdens par asinīm.

Stāstijis K. Mednis. Dzirdēta un radusies Rencēnu pag. Stāstīta tagad.

3664

Raganas Dambīšu upītē.
Reiz vecos laikos raganas velējušās pie Dambīšu upītes, taisni tanī vietā kur tagad pāri brauc. Viņas velējušās tā ap saules lēktu un ap saules rietu. Ļaudis tad nav varējuši braukt pāri, jo tad vienmēr kāda nelaime esot notikusi. Reiz ļaudis sasaukuši visus apkārtnes burvjus un sacījuši, lai prasot ko gribot, bet lai raganas tikai aizdzenot. Burvji likuši atnest trīs silķu galvas un pašas astes un citus visus aizdzinuši prom un tad nav pa to laiku nevienam tur brīv rādīties. Pec trīs dienas ilgu laiku raganas būšot izburtas. Un tā ar bijis. No tā laika raganas vairs nav tur rādijušās.
Atšifrēt tekstu
Attaiseit

Raganas Dambīšu upītē
Reiz vecos laikos raganas velējušās pie Dambīšu upītes, taisni tanī vietā, kur tagad pāri brauc. Viņas velējušās tā ap saules lēktu un saules rietu. Ļaudis tad nav varējuši braukt pāri, jo tad vienmēr kāda nelaime esot notikusi.
Reiz ļaudis sasaukuši visus apkārtnes burvjus un sacījuši, lai prasot, ko gribot, bet lai raganas tikai aizdzenot. Burvji likuši atnest trīs siļķu galvas un pašas astes un citus visus aizdzinuši prom, un tad nav pa to laiku nevienam tur brīv rādīties. Pēc trīs dienas ilgu laiku raganas būšot izburtas. Un tā ar bijis. No tā laika raganas vairs nav tur rādījušās.

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-2 no 2.
#VītaDatumsTipsVietas tips
  
1Dambīšu upīte
(Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
(Nav nūruodeits)Tekstā minēta vietaUpe
2Rencēnu pagasts
(Rencēnu pagasts, Valmieras novads)
1930Pierakstīšanas laiks un vietaPagasts

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs