#LFK 142, 4079

Nūsaukums
Ragana zog pienu
Vīneibys Nr.
4079
Volūdys
Latviešu valoda
Pierakstītājs
Iesūtītājs
Iesūtīšanas datums
17.11.1928
Pierakstīšanas laiks un vieta
14.10.1928, Baloži
"Baloži", Beļavas pagasts, Gulbenes novads, LV-4410
Dzirdēšanas vieta
1910 - 1915, Gauru pagasts
Pskov Oblast, Russia,
Teika dzirdēta bērnībā Gauru pagastā.
Atslāgvuordi
Fails
#LFK 142, 4079
AtšifriejaLinda_Pavlovska
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2017-06-27 12:42:57
Lobuots2020-01-09 19:49:29
Atšifriejumsmēslu vezumu uz tīrumu. Tiko viņš pirmo čupu būs no vezuma "izkāpis". Tūdaļ mana māte pārvertīsies par lielu vardi, pieleks mēslu čupai kalat pieņems pilnu muti ar mēsliem un lēks projam pāri robežai uz savas zemes, tā būs vis mēslu labums mums. Nabagā ganu meita vakarā ka sadzen lopus mājā tūdaļ visu smalki tēvam pastāsta. Tēvs uzreiz paliek priecīgs un nosaka, tadšu tikpat reiz. Viņš tūdaļ tanī pašā vakarā sameklē kādu izkapti, iztecinā to labi asu un noliek, lai rītā to varētu paņemt. Otrā rītā piemetis vezumu ar mēsliem aizbrauc uz tīrumu. "Ja! riktīgi gan. Tiko pirmo čupiņu izrāvis, kur bijusi kur nē. Liela varde lēc no krūmu malas taisni uz viņu. Pielēkusi pie viņa pieķer pilnu mutu un lec projām uz savas zemes pusi. Šis nu veikli paķer asi iztrīto izkapti, dodās tai pakaļ un ar vienu griezienu nogriež tai vienu pakaļkāju. Tūdaļ varde nezin kur paliek. Pārbraucis mājā, sāk mest kūtī otro vezumu. "Tē ienāk pati saimniece pie viņa kūtī un pastāsta, kāda liela nelaime nupat notikusi nāburgos. Pati saimniece nezin ka tur pa nemiņu [namiņu] strādādama, tikai mazliet pakritusi un kājas ciskas kaulu smalki pārlauzusi. Tā ka nešus bijusi jaaiznes uz riju, pati nevarējusi nekur vairs tikt. Saimnieks nu noteicis tam tā vajadzēja būt; paldies Dievam nu mēs būsim varbūt glabti. Viņš nu visu sievai izstāsta, sieva noklausas ar vai drebēdama. No tās reizas, nabagam saimniekam sācis iet ar visu dzīvi uz priekšu. Tagad rudzi un visa cita labība augusi ka prieks redzēt. Naburgu saimniecei kāja vairs nekad netikusi vesela. Tapat viņa savu ļaunu skauģa amatu nekad vairs nepiekopusi. Tikai nezinājusi un nedabujusi zinat kas nāburgam to pasacijis, ka viņa tā dara.
Uzrakstija Fr. Krēsliņš. Teicēja Jūle Bērziņš. 85. g. v. Beļavas pag. Jaunzemju ciemā. 1928. g. 5. oktoberī.

4079

Pasaka. Par piena noņēmāju, raganu.
Vienai saimniecei bijušas četras skaistas treknas govis. Lai gan viņas bijušas no labakās piena devēju sugas tomēr piena dabujuši ļoti maz. Saimnieks ar saimnieci nevarējuši vien nobrinities. Viņi
Atšifrēt tekstu
Fails
#LFK 142, 4079
AtšifriejaLinda_Pavlovska
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2017-06-27 12:56:20
Lobuots2020-01-09 20:52:22
Atšifriejumsgājuši un braukuši gan pie dažādiem burvjiem un zīlniekiem bet, velti visa braukšana un vārdošana. Govis piena kā nedod tā nedod. Turpretī nāburgu saimniecei, kas dzīvojusi viņai blakus. Tai bijušas tikai divas noliesējušas "goteles" bet, viņai piena un sviesta bijis atlikām. Tā ka brīnijušies pat viņu pašu māju iedzīvotāji. Tas biiis tamdēļ ka viņa bijusi īsta ragana un nākusi uz naburdzes cetrām govim katru nakti slaukt. Rītos govis bijušas gluži slapjas ar baltu sarmu virs spalvas. Sieva kādā rītā ienakusi dzīvoklī no govu slaukšanas. Raudādama stāsta vīram, ka vairs nevarot neko saprast darīt, nelīdzot ne zīlnieki ne burvji. Vīrs nu dod viņai savu pamācību. Sacīdams, Panem sieviņ tu šķēres un eji uz govu dārzu. (govis pa vasaru gulējušas dārzā.) tad izgriez katrai govei uz pieres pa spalvu kušķīšam un aiznes uz baznīcu noliec tās tur uz upuragalda, tad redzēsim kas tad būs. Abi vakarā aiziet gulēt. Naktī sieva redz sapnī, ka nāburgu saimniece nāk uz viņu mājām, ar diviem spaiņiem un sietu rokās. Pienākusi pie istabas, ta vis pirms ripina savu sietu trīs reizas istabai riņķī. Tad pēc tam, to ieripinā turpat blakus esošā lopu dārzā. Kuram iet tūdaļ pati pakaļ ar vaļējiem izlaistiem matiem un vienā kreklā. Iegājusi dārzā viņa nostājās pie sētas. Par kādu brītiņu nezin kur gadijušas kur nē četras gluži plikas sievietes. Ta nu katra sāk slaukt savu govi. Viņai to redzot paliek ļoti žēl, ta sāk tās neganti lamāt un kliegt, līdz no sava kliedziena uzmostās. Viņa modinā tūdaļ vīru augšā un lūdzās lai viņš nāktu tai līdz uz lopu darzu, jo viņa esot par lopiem redzējusi nupat tādu baigu sapni, tur vajagot šonakt kam notikt. Vīrs viņai līdz neiet, saka lai nu ejot vien viena pati, tagad gaiša vasaras nakts. Viņa aiziet pie dārza stūra nostājās tur viena pati klusītiņām un ak briesmas ko viņa tur redz. Nāburdze tiešām stāv turpat tanī vietā kur stāvējusi. Tada pat ar vaļējiem matiem, balta kā kāds tēls bet, tikai ar baltām nejauki pārgiestām acim un tādu savādāku ļoti bālu ģīmi. Viņa no bailēm dodās atpakaļ uz istabu stāsta vīram, ko darzā redzējusi un lai nākot viņš tūdaļ līdz prasīt viņai ko šij tē mūsu govu dārzā nakts laikā meklē.

Atšifrēt tekstu
Fails
#LFK 142, 4079
AtšifriejaLinda_Pavlovska
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2017-06-28 09:49:20
Lobuots2017-06-29 10:25:23
Atšifriejums

Aiziet abi ar vīru uz govu dārzu, sieva nu dodās uz to vietu kur ragana stavējusi bet, to vairs tur ne atrod. Viņi abi izmeklējās pa dārzu bet neatrod. Kad saule izlēkusi, sieva nu iet uz darzu govis slaukt. Viņa nu ņemās tagad pie dienas visu smalki apskatīt. Govis tāpat kā jau citos rītos, tīri slapjas un sarma uz spalvas. Viņa ierauga jau par gabalu kad pie sētas kārtim ir liels kušķis sieviešu matu pieķēries. Piegājusi tuvāk, nu vēl viņa ieskatās, ka cilvēka ādas lampatas ari ir pie karšu zariem aizķērušās. Tikai nezin kam tie mati un āda itin kā caurspiežoties norauti. Ap pusdienas laiku viņa dabū zinat, ka nāburgu saimniece pagājušā naktī dikti saslimusi un nupat lielās mokās nomirusi. Pēc viņas nāves nu sāk atkal tās govis dot pienu, ne nu vairs tās rītos nau ne slapjas, ne sarma uz spalvas. Nakošā sestdienā viņa aiziet uz mācītāju, aiznes no govim nocirptās spalvas, kuras no liek uz upura galda. Pie iet pie baznīckunga lai tas vēl labi aizlūdz par viņas gotiņām. Par ko tam labi samaksā. Baznīckungs viņai iedevis vēl uz māju līdz svētītās mires, ar kurām lai ta apsvēpējot savus lopiņus tad nekāds launums tiem vairs neķeršoties klāt. Saimniece tā visu padara kā vēlēts. Tiko lopiņus apkvēpinājusi, tūdaļ ieradies nāburgs mirušās vīrs. Viņš nu sācis ar asarainām acīm lūgties, lai ta piedodot viņa sievai, kas tādas blēņas darijusi ar viņas govīm. Viņa jau esot mirusi tamdeļ vien ka šij esot viņu savā darzā redzējusi. Tā viņai no mātes bijis jau novēlēts. Māte savu amatu tai atdodama teikusi, ja tevi kadreiz citi redzēs savā kūtī, darzā, vai laidarā naktī pie saviem lopiem. Tad tu citādi nemaz projam no turienes netiksi, kamēr tu izspiedisies cauri sienai, vai sētai. Caur ko tu dabusi lielas brūces un ar to mirsi un tā nu ir noticis. Tas tamdēļ vien, ka tavs vīrs ir trāpijis tev teikt lai tu izgriez savām govim uz pieres pa splavu kušķim. Darzā aizgājusi ta ieraudzijus tos izcirpumus, tamdēļ nevarējus tik atri projam tikt, jārādās bijis tev sapnī. Viņas māte bijusi īsta ragana, tas viņai mates dots amats. Saimniece tam visu piedevusi, lai ejot mierīgs mājā.
Fr. Krēsliņš
Teicēja. M. Kļaviņš. dz. Serevičs. Jaunlatgales pag. Gauru pag. tagad Vecgulbenes Baložos.

Atšifrēt tekstu
Attaiseit

Par piena noņēmēju raganu

Vienai saimniecei bijušas četras skaistas, treknas govis. Lai gan viņas bijušas no labākās piena devēju sugas, tomēr piena dabūjuši ļoti maz. Saimnieks ar saimnieci nevarējuši vien nobrīnīties. Viņi gājuši un braukuši gan pie dažādiem burvjiem un zīlniekiem, bet velti visa braukšana un vārdošana. Govis piena kā nedod, tā nedod. Turpretī nāburgu saimniecei, kas dzīvojusi viņai blakus, tai bijušas tikai divas noliesējušas goteles, bet viņai piena un sviesta bijis atlikām, tā ka brīnījušies pat viņu pašu māju iedzīvotāji. Tas bijis tamdēļ, ka viņa bijusi īsta ragana un nākusi uz nāburdzes četrām govīm katru nakti slaukt. Rītos govis bijušas gluži slapjas ar baltu sarmu virs spalvas.

Sieva kādā rītā ienākusi dzīvoklī no govu slaukšanas. Raudādama stāsta vīram, ka vairs nevarot neko saprast, ko darīt – nelīdzot ne zīlnieki, ne burvji. Vīrs nu dod viņai savu pamācību, sacīdams: "Paņem, sieviņ, tu šķēres un eji uz govu dārzu (govis pa vasaru gulējušas dārzā). Tad izgriez katrai govei uz pieres pa spalvu kušķīšam un aiznes uz baznīcu, noliec tās tur uz upuragalda, tad redzēsim, kas tad būs." Abi vakarā aiziet gulēt. Naktī sieva redz sapnī, ka nāburgu saimniece nāk uz viņu mājām ar diviem spaiņiem un sietu rokās. Pienākusi pie istabas, tā vispirms ripina savu sietu trīs reizas istabai riņķī. Tad pēc tam to ieripinā turpat blakus esošā lopu dārzā, kuram iet tūdaļ pati pakaļ ar vaļējiem izlaistiem matiem un vienā kreklā. Iegājusi dārzā, viņa nostājas pie sētas. Par kādu brītiņu – nezin, kur gadījušās, kur nē – četras gluži plikas sievietes. Ta nu katra sāk slaukt savu govi. Viņai, to redzot, paliek ļoti žēl. Tā sāk tās neganti lamāt un kliegt, līdz no sava kliedziena uzmostas. Viņa modinā tūdaļ vīru augšā un lūdzas, lai viņš nāktu tai līdz uz lopu dārzu, jo viņa esot par lopiem redzējusi nupat tādu baigu sapni. Tur vajagot šonakt kam notikt. Vīrs viņai līdz neiet. Saka, lai nu ejot vien viena pati, tagad gaiša vasaras nakts. Viņa aiziet pie dārza stūra, nostājas tur viena pati klusītiņām un – ak, briesmas, ko viņa tur redz! Nāburdze tiešām stāv turpat tanī vietā, kur stāvējusi, tāda pat ar vaļējiem matiem, balta kā kāds tēls, bet tikai ar baltām, nejauki pārgieztām acīm un tādu savādāku, ļoti bālu ģīmi. Viņa no bailēm dodas atpakaļ uz istabu, stāsta vīram, ko dārzā redzējusi un lai nākot viņš tūdaļ līdz prasīt viņai, ko šij te mūsu govu dārzā nakts laikā meklē.

Aiziet abi ar vīru uz govu dārzu. Sieva nu dodas uz to vietu, kur ragana stāvējusi, bet to vairs tur neatrod. Viņi abi izmeklējās pa dārzu, bet neatrod. Kad saule izlēkusi, sieva nu iet uz dārzu govis slaukt. Viņa nu ņemas tagad pie dienas visu smalki apskatīt. Govis, tāpat kā jau citos rītos, tīri slapjas un sarma uz spalvas. Viņa ierauga jau par gabalu, ka pie sētas kārtīm ir liels kušķis sieviešu matu pieķēries. Piegājusi tuvāk, nu vēl viņa ieskatās, ka cilvēka ādas lampatas arī ir pie kāršu zariem aizķērušās. Tikai nezin, kam tie mati un āda itin kā caurspiežoties norauti. Ap pusdienas laiku viņa dabū zināt, ka nāburgu saimniece pagājušā naktī dikti saslimusi un nupat lielās mokās nomirusi. Pēc viņas nāves nu sāk atkal tās govis dot pienu, ne nu vairs tās rītos nav ne slapjas, ne sarma uz spalvas. Nākošā sestdienā viņa aiziet uz mācītāju, aiznes no govīm nocirptās spalvas, kuras noliek uz upura galda. Pieiet pie baznīckunga, lai tas vēl labi aizlūdz par viņas gotiņām. Par ko tam labi samaksā. Baznīckungs viņai iedevis vēl uz māju līdz svētītās mires, ar kurām lai tā apsvēpējot savus lopiņus, tad nekāds ļaunums tiem vairs neķeršoties klāt. Saimniece tā visu padara, kā vēlēts. Tikko lopiņus apkvēpinājusi, tūdaļ ieradies nāburgs – mirušās vīrs. Viņš nu sācis ar asarainām acīm lūgties, lai ta piedodot viņa sievai, kas tādas blēņas darījusi ar viņas govīm. Viņa jau esot mirusi, tamdēļ vien, ka šij esot viņu savā dārzā redzējusi. Tā viņai no mātes bijis jau novēlēts. Māte, savu amatu tai atdodama, teikusi: ja tevi kādreiz citi redzēs savā kūtī, darzā vai laidarā naktī pie saviem lopiem, tad tu citādi nemaz projām no turienes netiksi, kamēr tu izspiedīsies cauri sienai vai sētai. Caur to tu dabūsi lielas brūces un ar to mirsi, un tā nu ir noticis. Tas tamdēļ vien, ka tavs vīrs ir trāpījis tev teikt, lai tu izgriez savām govīm uz pieres pa splavu kušķim. Dārzā aizgājusi, tā ieraudzījusi tos izcirpumus, tamdēļ nevarējusi tik ātri projām tikt, jārādās bijis tev sapnī. Viņas māte bijusi īsta ragana, tas viņai mātes dots amats. Saimniece tam visu piedevusi, lai ejot mierīgs mājā.

Kartes leģenda





Tiek rādīti ieraksti 1-4 no 4.
#VītaDatumsTipsVietas tips
  
1Baloži
("Baloži", Beļavas pagasts, Gulbenes novads, LV-4410)
14.10.1928Pierakstīšanas laiks un vietaViensēta
2Gauru pagasts
(Pskov Oblast, Russia)
1910 - 1915Dzirdēšanas vietaPagasts
3Gauru pagasts
(Pskov Oblast, Russia)
(Nav nūruodeits)Dzirdēšanas vietaPagasts
4Baloži
("Baloži", Beļavas pagasts, Gulbenes novads, LV-4410)
(Nav nūruodeits)Pierakstīšanas laiks un vietaViensēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs