#LFK-1980-1386

Nūsaukums
Raganas akmens
Vīneibys Nr.
1386
Volūdys
Latviešu valoda
Dialekti
Vidus dialekts
Pierakstītājs
Pierakstīšanas laiks un vieta
1967, Jaunbārdiņas
Vijciema pagasts, Valkas novads
Atslāgvuordi
#LFK-1980-1386
AtšifriejaSandis Laime
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2020-07-22 21:51:19
Lobuots2020-07-22 22:00:18
Atšifriejums

1384

Ai, Jānīti dieva dēliņ, līgo!
Ko tu vedi vezumā, līgo, līgo!
Meitām vedu zīļu rotu, līgo!
Puišiem caunu cepurītes, līgo, līgo!

1385

Jānīts stavēj kalniņāi, līgo!
Zāļu nasta mugurā, līgo! līgo!
Nāc, Jānīti, lejiņā, līgo!
Dod manām telītēm, līgo! līgo!

1386

Apmēram 0,5 km no "Jaunbārdiņām" sākas "Mādžīnas purvs". Purvs ir garš, ne visai plats, un sniedzas labu gabalu uz Smiltenes pusi. Šai galā, purva viducī, guļ milzīgs akmens, sauc viņu par Bārdīnu lielo akmeni, jeb Raganas akmeni. Purvā dzīvojot ragana - Mādžīna, kas cilvēkus vadājot apkārt vien, apkārt vien, tā kā beigās savu māju vairs nepazīst. Dažs visu nakti gar akmeni nostaigājis. Reiz vecais Paukuļu Jancis braucis caur purvu un bijis tā samulsināts, ka nepazinis savu māju, kamēr pienācis klāt. Pat tuvi kaimiņi iebraucot Jaunbārdiņās, sevišķi krēslā vai miglā, un prasot: “Ai, ciemī, kur te ceļš uz Smilteni?”

1386b

"Raganas akmens" Mādžīnas purvā. Uz akmens sēž eksped. dalībn. B. Poča. [fotogrāfija manuskriptā]
Atšifrēt tekstu
Attaiseit

Apmēram 0,5 km no Jaunbārdiņām sākas Mādžīnas purvs. Purvs ir garš, ne visai plats, un sniedzas labu gabalu uz Smiltenes pusi. Šai galā purva viducī guļ milzīgs akmens, sauc viņu par Bārdīnu Lielo akmeni jeb Raganas akmeni. Purvā dzīvojot ragana Mādžīna, kas cilvēkus vadājot apkārt vien, apkārt vien, tā kā beigās savu māju vairs nepazīst. Dažs visu nakti gar akmeni nostaigājis.Reiz vecais Paukuļu Jancis braucis caur purvu un bijis tā samulsināts, ka nepazinis savu māju, kamēr pienācis klāt. Pat tuvi kaimiņi iebraucot Jaunbārdiņās, sevišķi krēslā vai miglā, un prasot: “Ai, ciemī, kur te ceļš uz Smilteni?”

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VītaDatumsTipsVietas tips
  
1Jaunbārdiņas
(Vijciema pagasts, Valkas novads)
1967Pierakstīšanas laiks un vietaViensēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.