#LFK Bb 31, 1374

Nūsaukums
Agrāk bijuši nejauki rāpuļi vai krupji, kas varējuši sazagties labību un laisties pa gaisu
Vīneibys Nr.
1374
Volūdys
Latviešu valoda
Pierakstītājs
Pierakstīšanas laiks un vieta
04.07.1924, Lipškalna muiža
"Gaismaskalns", Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, LV-4731
Atslāgvuordi
Fails
#LFK Bb 31, 1374
AtšifriejaSandis Laime
PabeigtsNui
ApstyprynuotsNui
Sataiseits2020-09-21 15:24:46
Lobuots2020-09-22 15:07:53
Atšifriejums[31]

1372

5. Kaut kur Valmieras apvidū bijušas mājas, kur zirgi vienmēr stāvējuši slapji. Izžāvēt nav varējuši ne par ko. Saimnieks zināš, ka ziemassvētku naktī visi kustoņi runā. Viņš jau no vakara iegāš stallī un pagulies zem siles. Ap pusnakti durvis atvērušās un ienācis kāds pazīstams kaimiņu saimnieks. Sācis kaut ko ap zirgu grābstīties. Saimnieks pasilē jau ausis vien spicējis. Te zirgs sācis kaut ko runāt. Saimnieks ieklausījies un sastindzis. "Tas bluķis pasilē, to nākamsvēdie' vedīs uz kapsētu," zirgs teicis. Kā tas gadījies, kā ne, kā klupis svešais saimniekam virsū, tā tik stipri sažņaudzis, ka tas bez elpas. Lai nesakot nevienam, ka viņš te bīš.
Saimnieks tomēr pateicis un nākamā svētdienā tiešām ticis aizvests uz kapsētu. Sazini nu, vai viņam tā bijis nolikts, vai ar' tas nomiris tādēļ, ka izpļāpājis, ko kaimiņš burvis, - tas bijis vella pilts, tam aizliedzis.
4. VII. 1924. (Teikā liekas sajaukti 2 varianti.)

1373

6. Burvji un spīganas visvairāk mīlot klejot pa naktīm gaveņa laikā.

1373a

Burvji un spīganas visvairāk mīlot klejot pa naktīm gaveņa laikā.

1373b

Tā kādreiz rijā gulējušas 2 meitas. Te uzreiz kāds iemetis uz salmiem mellu jēru. Meitas izbijušās gan, bet viena tomēr paņēmuse jēru audzēt. Uzaudzējuse ar'. Bet jēru katrā ziņā kāds burvis bijis kaut kur nozadzis un gaŗām skrienot tāpat iemetis rijā.

1374

7. Agrāk bijuši tādi nejauki rāpuļi vai krupji, kas varējuši sazagties labību un tad laisties pa gaisu. Daži saimnieki varējuši paši par tādiem pārvērsties, bet citi tādus īpaši turējuši. Ozolā vai citā kokā tie dzīvojuši un saimniekam tad tur laiku pa laikam vajadzējis nolikt ziedu - ēdienu vai ko.

1374a

Kādreiz viens saimnieks vētījis miežus. Te pa durim ielīdis nejauks krupis un sācis tos ēst. Saimnieks nav ar' aizticis. Cik nu šis tā kā tā apēdīs, domājis. Bet saimnieks muti vie' atplētis, kad krupis, paēdis, aizlaidies pa gaisu. Ierāpojis diezin kādos tur striķos un tā drīz aizlaidies.
Vēlāk izrādījies, ka saimniekam trūkst 3 pūri miežu. Bet otrās mājās jau zinājuši, ko vajaga: tur bijuse izklāta balta villāne
Atšifrēt tekstu
Attaiseit

Agrāk bijuši tādi nejauki rāpuļi vai krupji, kas varējuši sazagties labību un tad laisties pa gaisu. Daži saimnieki varējuši paši par tādiem pārvērsties, bet citi tādus īpaši turējuši. Ozolā vai citā kokā tie dzīvojuši un saimniekam tad tur laiku pa laikam vajadzējis nolikt ziedu – ēdienu vai ko.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VītaDatumsTipsVietas tips
  
1Lipškalna muiža
("Gaismaskalns", Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, LV-4731)
04.07.1924Pierakstīšanas laiks un vietaMuiža

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs