Liepājas Universitātes folkloras materiālu atšifrēšanas talka

24.05.2021

Logo (1)-60abb7119f27a.png

Aicinām talkā atšifrēt un pārrakstīt Liepājas Universitātes studentu vāktos folkloras materiālus! Tur sev ko interesantu un noderīgu atradīs gan folkloras un tradīciju interesenti, gan skolēni, studenti, novadpētnieki un tūrisma nozares ļaudis. Plašajā materiālu klāstā atrodami visdažādākie materiāli: vietu nostāsti un teikas, atmiņu stāsti, tautasdziesmas un ziņģes, tradīciju apraksti, derīgi padomi, kā arī plašs ēdienu recepšu un rokdarbu rakstu klāsts.

Liepājas Universitātes folkloras materiālu arhīvā glabājas 310 studentu iesniegti folkloras prakšu vākumi, kas vākti no 1989. gada līdz 2020. gadam. Ar VPP projekta "Humanitāro zinātņu digitālie resursi: integrācija un attīstība" (Nr. VPP-IZM-DH-2020/1-0001) atbalstu šie folkloras materiāli tiek digitalizēti un publicēti tiešsaistē Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv. Liepājas Universitātes studentu materiāli sakārtoti 27 kolekcijās, kur reģistrētas 24753 folkloras vienības, kas jau ievietotas digitālajā arhīvā garamantas.lv. Darba turpinājumā materiāliem tiek pievienoti metadati – ziņas par teicējiem, vācējiem un folkloras tekstu pieraksta vietām.

Lai šie materiāli būtu vieglāk pieejami un plašāk izmantojami, tiek organizēta akcija "Atšifrēšanas talka", kurā folkloristi aicina ikvienu interesentu izzināt dzimtajā pusē savāktos folkloras un tradīciju materiālus, palīdzot atšifrēt un pārrakstīt digitalizētos studentu pierakstus. Iespējams, ka starp šiem materiāliem atrodams arī pašu ģimenes, radu vai draugu lokā pierakstītais. Īpaši aicinām talkā kurzemniekus, jo liela daļa materiālu ir vākti Kurzemē, taču ir krietni daudz materiālu arī no citiem novadiem.

Šifrēt failus var ikviens lietotājs, kas ir reģistrējies lietotnē garamantas.lv. Informācija par šifrēšanas norisi rodama šeit.

Šifrēšanai pieejamās kolekcijas:

  • 1987. gada folkloras prakses materiāli, kas pierakstīts Dobelē, arī Ukru un Bukaišu ciemos, iztaujājot 21 teicēju. Savākti nostāsti, ticējumi, sakāmvārdi, tautasdziesmas un mīklas
    Šifrēšanai pieejamie faili.
  • 1988. gada folkloras prakses materiāli pierakstīti Priekulē, Cīravā un Preiļos, intervējot 6 teicējus. Šajā kolekcijā daudz apdziedāšanās dziesmu un ticējumu, pierakstīts jauno laiku kāzu apraksts, ziemas saulgriežu svinību tradīcijas, tautasdziesmas, parunas, anekdotes un adījumu raksti
    Šifrēšanai pieejamie faili.
  • 1989. gada folkloras prakses materiāli vākti Nīcā, Kalētos un Bramberģē, kā arī Lielvārdē un Jēkabpils rajona Asarē un Kaldabruņā. Pierakstīti dzīvesstāsti, pasakas, nostāsti, vietvārdu skaidrojumi, apvidvārdi, sakāmvārdi, anekdotes, tautasdziesmas un ziņģes, ticējumi, buramvārdi, tautas ārstniecības padomi un ēdienu receptes
    Šifrēšanai pieejamie faili.
  • 1990. gada folkloras prakses materiāli vākti Cēsīs un Drabešos, Lielvārdē, Ķekavā, Talsu novada Vandzenē, arī Alsungā un Skrundā. Šajā kolekcijā pierakstīti nostāsti un teikas, praktiski derīgi padomi par bērna gaidīšanu un dzimšanu, ticējumi, sadzīves ieražu apraksti, mūža godu tradīciju apraksti, tautas ārstniecības padomi, arī suitu kāzu apraksts un tautasdziesmas, mīklas un sakāmvārdi, rotaļas un skaitāmpanti, laika pareģojumi un ēdienu receptes
    Šifrēšanai pieejamie faili.
  • 1992. gada folkloras prakses materiāli vākti Kalvenē, Jaunpils apkaimē, Aizkrauklē un Ķeipenē. Kolekcijā pieejami nostāsti, teikas un tautasdziesmas, ticējumi, anekdotiski stāsti, spēles, stāsti par aušanu, dzintara izstrādājumiem un apkalumiem, arī ēdienu receptes un sapņu skaidrojumi.
    Šifrēšanai pieejami faili.
  • 1993. gada folkloras prakses materiāli vākti Saldus novadā, Nīcā, Otaņķos, Rucavā, Vaiņodē un Embūtē, Pāvilostā un Liepājā, Anneniekos un Bauskas novadā. Kolekcijā pieejami daudzveidīgi materiāli: mūža godu un gadskārtu apraksti, tautasdziesmas, ticējumi, sakāmvārdi un parunas, dziesmas no Nīcas etnogrāfiskā ansambļa repertuāra, stāstījumi par kokgriezumiem un dzintara apstrādi, par augu krāsvielām un ārstniecības augiem. Pierakstītas arī teikas un nostāsti, sadzīves ieražas, adījumu raksti, ēdienu receptes un praktiski padomi.
    Šifrēšanai pieejamie faili.


    VPP_RGB-5f75cade43a1a.jpg
    LZP_logo_LV.png

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.