Fails
1591-Slagunes-pamatskola-02-0011
AtšifrējaEmis
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2025-02-04 15:43:45
Labots2025-02-04 16:05:25
AtšifrējumsPateica: Lavīze Zirnis dzīvo Pakalnos Annenieku pag. ienākusi no Jaunpils pagasta dzimusi 1873. g. 13. janvārī.

620

Teikas un pasakas.
Tanī vietā kur tagad atrodas Zebras ezers, kāda sieviete ganīja lopus. Laiks bija apmācies, un kāds mākons kas bija gluži pelēks, laidās pāri tai vietai kur sieva ganīja govis. Tā neko nedomādama sāka dziedāt. Ei mākonīt kur iedams nāc pie manis ciemoties. Un mākonis arī laidies zemē. Noslīka sieva ar visiem lopiem. Tagad ezers viļņo visiem par prieku. Viņu sauc par Zebras ezeru.

621

Pamāte likusi bārenītei lasīt linsēklas kuras bija iebērtas pelnos. Bārenīte raudama lasīse, bet nevareise izlasīt. Viņai klāt pienācis vecs vīriņš tas bija Dievs. Viņš teica: Saki tā lins siekā pelns pelnā. Sieks tūlīt bija pilns sēklām. Nu bārenīte priecājas. Bārenei atbraukuši precinieki. Pamāte gribēja lai prec viņas meitu, bet precinieki to negribēja jo tā nebija skaista. Pamāte bārenīti dzina uz pirti kad atbrauca precinieki. Viņi prasīja pēc bārenītes pamāte teica kā tādas nemaz neesot, bet tie neatlaidas un teica lai meklē. Viņa pirtī līdz paņēmusi: sunīti, kaķīti un gailīti. Nācis pulkstens divpadsmit velns plēsies pie durvīm lai laiž iekšā. Viņa prasīse dzīvniekiem vai laidīs iekšā. Tie teica nē. Viņa nelaida. Velns nogāzās gar pirts durvīm kad gailītis iedziedājās. No rīta bārenīte izgāja no pirts un ieraudzīja naudas maku pilnu ar zeltu. Noglaudīse sunīti un kaķīti viņa nāca mājās. Pamāte bija vēl dusmīgāka kad ieraudzīdama daudz naudas. Viņa dzina savas meitas uz pirti. Viņas ņēma līdz sunīti kaķīti un gailīti. Viņas prasīja sunītim kaķītim un gailītim kad velns plēsās gar durvīm vai laist iekšā tie teica: viņi teica nē viņas tos sakāvušas. Un velnu ielaidušas iekšā velns saplēsis mātes meitu un iespīlāja logā. Kaķītis, sunītis un gailītis aizbēdzis.
Atšifrēt tekstu
KrājumsLatviešu folkloras krātuve
KolekcijaSlagūnes 1. pakāpes pamatskolas vākums
Atslēgvārdi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat analītikas sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Izvēloties "Noraidīt", tīmekļa vietnē saglabājas tehniskās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas tīmekļa vietnes darbības nodrošināšanai.

Uzzināt vairāk

Tēzaurs