Fails
1685-Vandzenes-pamatskola-01-0017
AtšifrējaInitabruvere
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2022-07-07 08:54:13
Labots2023-01-23 10:12:22
AtšifrējumsTautas ārstniecība.
54.

144

Teicēja: J. Paegle. Jā slimo ar kādu slimību un ir augsta temperatūra. Tad vajaga uzvārīt aveņu tēju. Tēja izsauks svīšanu un temperatūra kritīs.
55.

145

Teicēja: M. Šantars. Jā kadam ir rematisms [reimatisms] un nav vēl stipri ieildis [ieildzis]. Tad derētu izvārīt skudras. Pēc tam nospiest tikai sulu vien. un atdzesēt. Bet tad kad vajaga uzziest uz vainu skudru sulu vajaga sasildit.
56.

146

Teicējs: V. Veldze. Rematismu [reimatismu] var ārstēt ari ar kastaņu ziediem zilajā spirtā. Savāc kastaņu ziedus un spirtu. Tad ziedus sastampā pudelē tikdaudz [tik daudz], kā apmēram divi līdz trīs centimetru spirta paliek virs ziediem.
57.

147

Teicēja: E. Briedis.
Jā [ja] es slimotu ar klepu tad es lūgtu lai man uzvāra tītariņu tēju. Teju vajag labi karstu un bez cukura. Ta tūliņ dzert iekšā.
58.

148

Teicēja: A. Gulbis. Pret vēdera sāpēm der vērmeļu tēja. Lai gan tā ir ļoti negaršīga, tomēr viņu iedzerot vēders vairs nesāpēs.
Krāsošana ar augiem.
59.

149

Teicēja: A. Gulbis. Kad dzija ir izmazgāta tīra, un viņu grib krāsot brūnā krāsa [krāsā], tad aizejiet un daboniet melnalkšņu mizas. Nu savāriet mizu sulu un pieliekiet alienu [alaunu]. Tagad dzijas gabalu vienu pēc otra lieciet katlā iekšā. Un āra ņemiet brūnu dzijas gabalu.
60.

150

Teicēja: A Paegle. Jā dziju grib dabūt zaļgani dzeltenu, var krāsot ābeļu mizās. Savāra ābeļu mizu sulu un pieliek dzelsvitriolu. Un nu liek dziju šajā katlā. Un ārā ņem zaļgani dzeltenu dziju.
Atšifrēt tekstu
KrājumsLatviešu folkloras krātuve
KolekcijaVandzenes 6-klašu pamatskolas vākums
Atslēgvārdi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs