Fails
Ak222-Ilgvara-Ozola-dienasgramatas-01-0020
AtšifrējaDina Ozola
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-07-14 17:18:44
Labots2023-07-14 18:28:58
Atšifrējums"Šnabdeguns"- viņam šo vārdu piedod viņa sarkanais dzērāja deguns. Kad viņš ieraudzīja šnabi tad viņam to vajadzēja noteikti dabūt un nogaršot.
Braucot no Kuldīgas uz Liepāju notika gadijums ar cepuri, ka uz vagona sienas šķērsļkoka bija nolikta degoša svece. "Šnabdeguns" tupēja turpat pie sienas. Bānītis strauji sakustināja vagonu un svece uzkrāso tam jauku plankumu uz cepures.
Šo cepuri viņš negrib un tādēļ nosper "mākslinieka" cepuri un tai vietā noliek savu taukaino. "Mākslinieks" ar to nav mierā, viņš to atņem. "Šnabdeguns" sāk "spēlēt", ka šī taukainā neesot viņa, bet tā kas māksliniekam un izsviež savu cepuri pa logu dubļos. "Šnabdegunam" runa arī neveicas kā vajaga un mums pārējiem iznāk liela smiešanās.
Pēcpusdienā saņemam pārtiku: maizi, sviestu, desu, sieru un kafiju, pēc kuras aiziet dežurants.
6. okt. piektdien.
Ceļamies 7 00. Nomazgājamies un ieturam brokastis. 8 00 Rīta pārbaude visā jābūt ierindā pilnā formas tērpā. "Šnabdegunam" prasa, kur cepure, tas saka, ka pazudusi. Apskata tērpus un reģistrē. Daudzi paņēmuši vagu. Nozīmē mūsu vadu pie sētas tīrīšanas darba. Grābjam, slaukam, kraujam malku, jo būšot rīt ģenerālis. Pēc tam mums apmācības. Leitnants liels skrējējs, tas saka paskriesim drusku. Visi tam pakaļ liek cik kājas nes. Viņš skrien lielus līkumus un visiem jāskrien līdz. Kurš neskrien tam liek
36-
vienam. Pēc tam ierindas apmācības. Stāšanās dažādos veidos u.c. Kas kārtīgi un pietiekoši ātri izpildīts, sagaidāma liela skriešana un gulšanās. Jau daži zēni "pikē" taisn uz bu... kamēr vācieši nav klāt. Apmācības ilgst 12 00. Koredorā saņemam zupu. Pusdienas pārtraukums līdz 14 00. Guļu uz sava maisa. Zēni šo to stāsta par fričiem un slepus spēlē kārtis. Ap pulksten 12 20 ienāk manā istabā un prasa vai te nedzīvo Ozols Ilgvars. Es atsaucos un izeju ārā. Viņš man saka, ka esot atnācis ciemiņš. Pagriezis galvu uz koredora pusi ieraugu papu. Nebeidzams prieks pārsteidza mūs, kad mēs pēc trim dramatisku mēnešu pārdzīvojumiem pavisam negaidītā brīdī satiekamies. Izrunājāmies kā iet u.t.t. Papus izstāsta kā meklējis mani un kā laimīgi izbēguši no krieva un mani atradis pēdējā cerību vietā Grobiņas pamatskolā. Esot meklējis ar vēstulēm Rīgā pie meistara, direktora. Tukumā, Kuldīgā, Saldū, Liepājā. Izlicis sludinājumu "Kurzemes Vārdā" bēgļu birojā u.c. Norunājām ka rītu atbrauks Dzidra, Visvaldis un mamma ciemā, jo pats tikt nevaru. Pēcpusdienā tīrīšanas darbi. Jāaptīra skolas apkārtne un uzvalks. Vakarā saņemam maizi 1/2 kukulīti, sviestu, desu un kafiju. Vakaros runājam, stāstam viens otram piedzīvojumus un anekdotes.
I7.okt. sestdien.
Ceļamies pulksten 7 00. Nomazgājamies kaimiņu mājā pie akas. Šinīs mājās ir galdniecība un liek lāpstām kātus. Paēdam brokastis. 8 00 stāšanās. Reģistrē, apskata uzvalkus u.t.t. Tad var izklīst. 10 00 visiem ir jābūt nostājušies ar mugursomām, mē-
-37-

Atšifrēt tekstu
KrājumsAutobiogrāfiju krājums
KolekcijaIlgvara Ozola dienasgrāmatas
Atslēgvārdi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs