Fails
1818-Peteris-Galvins-01-0002
AtšifrējaIlze Amanda Zakrevska
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-09-08 21:49:34
Labots2023-10-14 16:14:31
AtšifrējumsVīrieši pārģērbjas par sievietēm un sievietes par vīriešiem ar pakulu bižu un bārdu un ar ogli uzzīmētu ūsu palīdzību. Ķekatās lecot, liela nozīme ir pretejam dzimuma, ķekatnieki pārģērbjas par pretejo dzimumu un cenšas pielāgoties tā dabai un īpašībām. Atceros kādu savu skolnieku Lapiņu, kuŗu tikai pēc pusstundas rūpīgas vērošanas varēju pazīt, jo tas tik labi bija maskojies par meiteni un tik labi tēloja meitenes kautrīgumu, ka tikai pēc dažiem raksturīgiem paņēmieniem soļošanā pazinu viņu. Katram ķekatniekam līdzi jāņem kadiķis, kas ir izgreznots ar dabiskām un mākslīgām puķēm. Lecot vicina to, viegli iesit ar šo zaru vienam otram, kam grib parādīt sevišķu laipnību; meitu tēlotāji ar šo zaru atgaiņājas no pārāk uzmācīgiem pielūdzējiem un ar šo zaru, satiekoties uz ceļa vai pie vienām mājām diviem ķekatu bariem, vajadzības gadījumā izkaujas. Vispār atsevišķi ķekatu bari satiekoties izturas viens pret otru ļoti naidīgi, un, satiekoties iereibušu ķekatnieku bariem, izkaušanās nav reta.
Tuvojoties mājām, kuŗas ķekatnieki nodomājuši apmeklēt, viņi dzied un pēc šīs dziesmas takts lec. Lēkšanai nav noteiktu kustību, tās izvēlas katrs lēcējs pēc savas īpatās maskas. Pie durvīm ķekatas dzied:

5

1. Kas tur rībina
Uz ustabīnu? –
Ķekatas dancina
Savus kumelīnus.

6

2. Nu brauksim uz tām ķekatām
Ar appušķotiem zirgiem,
Jau podziņas tik jauki skan,
Viss izklausās tik jauki.
Otru dziesmu dzied arī tad, kad brauc vecāki ļaudis ar zirgiem ķekatās.

7

3. Ai nama māmīna,
Dar' duretīnas
Ķekatas atbrauca (var.: atlēca)
Ar vezumīnis.
Ar rudzis, ar miežis,
Ar kumelīni.

8

4. Ai nama māmīna
Dar' duretīnas,
Lai vara ķekatas
Istabā tikt.

9

5. Ķekatas atbrauca
Ar kumelīnis:
Apkaltas kājīnas
Līdz zemei krēpes.
Jau šajos lūgumos attaisīt durvis un laist un laist iekšā ir jūtami auglības un svētības apsolījumi, bet ja vēl durvis neattaisa, tad ķekatas sola tālāk:

10

6. Ai nama māmīna,
Attaisi durves:
Ķekatnieki atveduši
Staltus bērus kumelīnus.
Ja nu šī svētības apsolīšana nelīdz, tad pamazām ķekatas sāk prasīt un prasa arvien nopietnāk:

11

7. Ai nama māmīna,
Atdari durvis:
Ķekatu bērnīni
Maizīti prasa.
Atšifrēt tekstu
KrājumsLatviešu folkloras krātuve
KolekcijaPētera Galviņa folkloras vākums
Atslēgvārdi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs