Paulis Alksnis

Vārds
Paulis Alksnis
Personiska informācija
Dzīvojis un saimniekojis Augstrozes "Jaundruķī", kurā bijuši 100 hektāru zemes un 19 saimniecības ēku.
Paulim bijusi liela vēlme iegūt izglītību, taču bijis jāstrādā ģimenes saimniecībā. Viņš pašmācības ceļā apguvis grāmatvedību un veicis rūpīgu uzskaiti visiem saimniecības ienākumiem un izdevumiem. Daudz laika atvēlējis arī zinātniskās literatūras lasīšanai.
Pēc Pauļa dēla Viļa Alkšņa stāstītā Pauļa māte Anna Kazaka bijusi kroģera meita kādā no Bauņu apkārtnes pagastiem, apprecējusies ar Bauņu pagasta kalēju Indriķa dēlu Jāni Alksni. Ģimenē 1894. gada 16. martā dzimst dēls Jānis Roberts, 1905. gada 15. aprīlī – jaunākais dēls Paulis. Annai esot bijusi liela nauda (iespējams, pūrā) zelta rubļos, kuru kāds “gudrinieks” viņu pierunājis noguldīt bankā. Tas bijis vēl pirms 1917. gada revolūcijas. Kad mainījās varas, no zelta naudas pāri palikušas vien “kerenkas”.

Kad Latvijā 20. gados norisinājās zemes reforma, Anna un Jānis nolēma pirkt zemi. Zemes ap Burtnieku ezeru bija ļoti auglīgas, tādēļ dārgas. Ģimene nopirkt 90 ha zemes Augstrozes pagastā, kur tā ir divreiz lētāka. Tā Alkšņi ieguva “Jaundruķi”: īpašumā bija aramzeme, purva gabals, mežs un pļavas. Vecākais dēls tika skolots, tādēļ Paulis palika tēva mājās un saimniekoja “Jaundruķī”, kur arī veda rūpīgu saimniekošanas uzskaiti. 1939. gadā “Jaundruķu” zemes sadalīja starp Jāni Robertu un Pauli Alkšņiem. Jānis, kā vecākais paturēja “Jaundruķus” ar visām ēkām, bet Paulim tika atdalītas jaundibinātās “Kalumu” mājas un zemes.

Pauļa dēls Vilis dzimis 1937. gada 15. maijā "Jaundruķī" un kopā ar vecākiem Pauli un Elzu pārceļas uz Kauguru pagasta "Lāčkalniem". Arī 2018. gadā tur dzīvo.
Informāciju sagatavojuši Agita Lapsa un Vilis Alksnis.
Dzimšanas laiks/vieta1904
Bauņi
Bauņi, Matīšu pagasts, Valmieras novads
rudenī
Dzīvesvieta
Kauguri
Kauguri, Kauguru pagasts, Valmieras novads
"Lāčkalni"

1904
Augstrozes muiža
Augstrozes muiža, Umurgas pagasts, Limbažu novads

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-3 no 3.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Bauņi
(Bauņi, Matīšu pagasts, Valmieras novads)
1904Dzimšanas laiks/vietaCiems
2Augstrozes muiža
(Augstrozes muiža, Umurgas pagasts, Limbažu novads)
1904DzīvesvietaCiems
3Kauguri
(Kauguri, Kauguru pagasts, Valmieras novads)
(Nav norādīts)DzīvesvietaCiems

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.