Jūlija Kraševska

Vārds
Jūlija Kraševska
Nodarbes
Personiska informācija
Dzimusi Maltā laukstrādnieku ģimenē. Kādu laiku dzīvojusi Rīgā. No 1916. gada dzīvo Aknīstes rajona Rubenes ciemā. Ģimenē auguši 7 bērni. Vīrs miris 1947. gadā.
Ekspedīcijā ierakstītos materiālus teicēja dzirdējusi Latgalē. (LFK 1895, 1231a)


Citātu galerija
No Ritas Drīzules 1952. gada ekspedīcijas dienasgrāmatas: "No paša rīta dodos ceļā pie Kraševska mātes. Atradu viņu stellēs aužam, istaba bija pilna ar vistām, tās cienīgi staigāja pa visām telpām un laidās vecajai audējai tepat vai uz galvas. Kraševska māte pastāstīja, ka nesen noaudusi kolhoza jauniekārtojamam bērnu dārzam palagus, tagad aužot kaimiņu kolhozniecēm audumu veļai, ejot kolhozā arī ravēt, savu daļu esot izravējusi, tagad palīdzot meitām. "Meitas taču jaunas, bet jūs veca", es brīnos. "Tagaņ jau vaira jaunīm nava tuo spoca, kas agrōk" pasmaida Kraševska māte. Te nu sākusi ganīt muižkungam zosis, pāris gadu vēlāk palikusi par govju gani un ar četrpadsmit gadiem uzsākusi kalpones gaitas. 1901. g. imperial. Pasaules kara priekšvakarā aizgājusi uz Rīgu, te arī apprecējusies. Vīrs bijis amatnieks, ­galdnieks. Pēc kara 1920. g. pārnākuši uz Asari, kur piešķirta zeme 2,5 ha. Daudz pūlējušies, kamēr uzcēluši pašu spēkiem nelielu dzīvojamo ēku, šķūnīti un kūtiņu zem viena jumta. Auguši septiņi bērni, četri dēli un trīs meitas, trim vajadzējis iet pelnīties pie Asares budžiem, jo vīrs samocījies ēkas ceļot un bijis vārgs veselībā. Miris 1947. gadā. Divi dēli un viena meita miruši pirms 2. pasaules kara, no palikušajiem vecākais dēls strādājot patlaban Aknīstē zemju nodaļā, jaunākā meita arī precējusies un dzīvojot Aknīstē, jaunākais dēls dzīvojot Rīgā un strādājot Milicijas dienestā. Pati Jūlija Kraševska skolā nav gājusi nevienu dienu, bet bērni visi beiguši pamatskolu, dēls, kas Aknīstē, mācījies arī lauksaimniecības skolā. Lasīt Kraševska māte prot, bet rakstīt neprot. Viņa labprāt lasot laikrakstus un interesējoties, kas pasaulē notiek. Darbs kolhozā viņai neesot grūtums, bet prieks. Vēl tagad viņa pie darba mīlot dziedāt, vienīgi balss vairs neskanot tik dzidri kā agrāk. Kad bijusi jaunāka, viņa gājusi arī pa kāzām un bērēm par virēju un dziesmu karos aizdziedājusi visas jaunās meitas.
No Kraševska mātes aizeju ar 20 ierakstītām dziesmām." (LFK 1895, 1384)

Profesionālā darbība
Strādājusi Asarē kolhozā. Audusi, dziedājusi un bijusi virēja godos.
Dzimšanas laiks/vieta1886
Malta
Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads
Dzīvesvieta1916
Asare
Asare, Asares pagasts, Jēkabpils novads

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-2 no 2.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Malta
(Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads)
1886Dzimšanas laiks/vietaCiems
2Asare
(Asare, Asares pagasts, Jēkabpils novads)
1916DzīvesvietaCiems

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.