Publicēta Andreja Krūmiņa audiokasešu kolekcija

22.12.2021

Andreja-Krumina-kasesu-kolekcija.jpg

Šogad ar VKKF mērķprogrammas "KultūrELPA" atbalstu un sadarbībā ar Rīgas Kinostudiju esam digitalizējuši daļu no LFK audiokasešu kolekcijas, kas līdz šim plašākai sabiedrībai gandrīz nav bijusi pieejama. Nu sākam publiskot digitalizēto un aicinām iepazīt Andreja Krūmiņa 20. gs. 80. gadu ierakstus Ziemeļlatgalē.

Andrejs Krūmiņš (1926–1999) bija kordiriģēšanas docents Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatorijā un nerimtīgs tradicionālās mūzikas vācējs. Viņa nošu kolekcija ar aptuveni 3000 transkripcijām ir otrā lielākā aiz Emiļa Melngaiļa. Folkloras vākšanai viņš pievērsās 1948. gadā, Jēkaba Vītoliņa rosināts. No 1954. gada viņš piedalījās gandrīz visās folkloras ekspedīcijās un palīdzēja Vītoliņam vadīt kompozīcijas un muzikoloģijas studentu folkloras prakses. Krūmiņa nošu pieraksti ir pedantiski, skaistā kaligrāfiskā rokrakstā. Ilgu gadu laikā uzkrātos novērojumus viņš apkopoja arī vairākos rakstos un referātos par etnogrāfisko dziedāšanu un melodiju metrizācijas jautājumiem.

20. gs. 90. gadu vidū Krūmiņš Latviešu folkloras krātuvei nodeva savus personīgos melodiju ieskaņojumus, kas nu ir digitalizēti, apstrādāti un pieejami digitālajā arhīvā garamantas.lv. Kopumā 34 audiokasetēs ar hronometrāžu vairāk nekā 37 stundas no 1986. līdz 1990. gadam ierakstītas Ziemaļlatgales teicējas un dziedātāju grupas. Dziesmas viņam iedziedājušas gan labi zināmas teicējas, piemēram, Anna Strupka, Stefānija Keiša, Anna Ščemeļinska, Otīlija Supe, Margarita Šakina u. c., gan mazāk dzirdētas dziedātājas. Lai gan nelielā skaitā, tomēr dažos ierakstos dzirdami dziedātāju dzīvesstāsti, dažādu ģimenes ieražu svinēšanas norišu apraksti. Ieskaņotais dziesmu repertuārs ir plašs – no Ziemeļlatgalei raksturīgajiem tolku bolsim, kuozu bolsim, dzīduošonu ar pusbolsu, līdz jaunā slāņa vienbalsīgām tautasdziesmām un ziņģēm.

Krūmiņa ieraksti pieejami viņa kolekcijā sadaļā Ieraksti vai arī arhīva Audio meklētājā Kolekcijas numura lodziņā ierakstot 1824.

Audiokasešu digitalizācija un publicēšana projekta "Daudzveidīga tradicionālās kultūras satura nodrošinājums digitālajā vidē" daļa. Projekts tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "KultūrELPA" atbalstu.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.