Raganu kalns
Rencēnu pagastā tur aiz Jaunās muižas ir viens kalns un uz tā kalna ir akmens, un lejā tur ir strautiņš. Reiz senākos laikos uz šī kalna bija nākušas raganas velēties. To bija bieži arī naktīs cilvēki redzējuši, garām iedami. Bet, tā kā no raganām bail, tad visi tai vietai jau ar gabalu gājuši garām.
Bet reiz kāds mazs ganu zēns gribējis kļūt par varoni, tas ir, drošsirdīgāko savā pagastā. Atkal, kad zēns iedomājies iet turp, tam sameties bail, un tas nācis atpakaļ. Bet, kad tas tā bija jau sešas dienas nogājis un vienmēr atgriezies atpakaļ, tad vēl iedomājies iet septīto dienu.
Ganu zēns gājis. Nonācis pie strautiņa, tas paslēpjas krūmos, bet vēl nekā nav. Bet lejā pie strautiņa nevar nekur tālu redzēt, tāpēc viņš uzkāpj uz kalniņa un noslēpjas tur aiz krūma. Viņš nu šā sēd un trīc jau no bailēm, bet zēnam tik liela ziņkārība, ka tas skatās tomēr uz visām pusēm un gaida, kad nāks raganas. Nav jau arī zēnam ilgi jāgaida, kad viņš dzird, ka akmens skan, it kā rupja, asa balss teiktu divpadsmit reizes: "Tam-tam-tam-tam!" Un uzreiz pie akmens rodas zemes šķēlums, un no tā izskrej septiņas raganas. Tām roku nagi ir degoši uguņi un tāpat arī acis ir kā uguns. Mati tām visām bija melni un netīrās copās vilkās gar zemi. Nu vēl nekas, bet raganas ir saķērušas sev rokā resno krodzinieku un visas tam apkārt riņķo savu riebīgo danci. Bet krodzinieks tur bļauj: "O-o, u-u, i-i, u-u, kā sāp! Laižiet mani mierā un ēdiet kādu citu, plosiet kādu citu, tikai ne mani!" – "Bet mēs gribam tevi plosīt! Rādi šurp savus matus, lai mēs tos tev no galvas varētu noplūkt!" Un tā raganas danco ap krodzinieku, līdz viņu nogrūž lejā atpakaļ bedrē, un sešas raganas tam līdz. Tad vēl bija dzirdami krodzinieka kliedzieni, bet drīz tie apklusa, un bedre aizvērās. Uz kalna palika tikai viena ragana. Tā paņēma veļu, ko bija nolikusi uz akmeņa, un aizdimboja lejā pie strauta. Ganuzēns redzēja, ka tā nometa pie strauta zemē veļu un sāka pa vienam mazgāt. Tagad zēns noskārta, ka tā ir velnu un raganu veļa un ka raganas ir velnu sievas.
Kad tā bija veļu jau pēc saviem ieskatiem pamazgājusi, tad tā uznāca atkal uz kalna, uzlika veļu uz akmeņa un sāka velēties. Te zēns redzēja, ka ragana uzsita sev uz pirksta tik stipri, ka no sāpēm iegrima zemē. Zēns gribēja pieiet tuvāk un apskatīties to veļu, bet tad jau izdzirdēja troksni. No apakšzemes iznāca cita ragana. Tā savus matus bija saspraudusi gaisā virs galvas ar dzelzi. Iepriekšējām raganām acīs spīdēja zaļa uguns, bet šai uguns acīs bija brūngan-dzelteni sarkana. Viņa ņēma veļu un velēja, bet nu jau visa veļa bija izvelēta, bet ar pašu beidzamo sitienu tā sev tā uzsita uz pirksta, ka no pirksta izšļāca melnas asinis, un ragana no dusmām iegrima ar visu veļu zemē. Un asinis bija uzzīmējušas uz akmens pašu raganu, kad tā velējas. Un vēl tagad tur uz akmeņa ir tāds kā zīmējums, kur apmēram izskatās, ka ragana velējas.
Zēns aizgāja mājās, bet vēl neko nestāstīja nevienam, bet aizgāja atkal. Un šoreiz viņam nebija nemaz jau ilgi vairs jāgaida, kad akmens skanēja 12 un no bedres izkāpa simt raganu, un visām tām bija veļa padusē. Tās, nejauki ķērkdamas, ar savām uguņainām acīm apgaismojot ceļu, devās lejā pie strauta. Kad tās bija veļu izmazgājušas, tad visas, tāpat ķērkdamas, skrēja ap akmeni un velēja savu veļu. Daudzi sitieni trāpīja pa citu raganu mugurām. Zēns gan bailēs trīcēja, bet tad dziedāja gaiļi, un visas raganas atkal iegrima zemē. Un zēns devās mājās un visu to atkal izstāstīja citiem ganu puikām.
Šis akmens vēl tagad laikam tur stāv un tur ir ragana velējamies uzzīmēta.