#LFK Ak 14, 43

Nosaukums
43. nodaļa. Krievu karaspēka ierašanās Kurzemē
Vienības Nr.
43
Klasifikācijas
Valodas
Latviešu valoda
Iesūtītājs
Iesūtīšanas datums
00.05.2018
Atslēgvārdi
Atvērt

Krievu karaspēka ierašanās Kurzemē.

Mums tuvā Stendes šoseja visu nakti dārd no tanku, smago mašīnu, artilērijas motoru rūkoņas. Nākošā dienā atnāk saimnieka radiniece no Sabiles. Viņas vārdi iedarbojās kā bumbas sprādziens pagalmā: "Visa Sabile pilna ar krieviem!"
Tas mums bija liels pārsteigums. Kā krievi drīkstēja pārkāpt noteikumus. Viņi nedrīkstēja pāriet frontes līniju pēc kapitulācijas. Viņiem bija jāpaliek pie Kandavas.
Mēs nezinājām, ka Jaltas un Postdamas sabiedroto valstu vadītāji, mūsu Baltiju ir "piešķīruši" Padomju Savienībai. Viņi parakstīdami kapitulācijas un Eiropas līgumu netika ņēmuši vērā Staļina politiku.
Baumas arvien vairāk virmoja Kurzemē. Zviedri, angļi un amerikāņi kopā ar Vāciju uzsākšot jaunu karu ar Krieviju. Viņus uzvarēšot un tad būs mūžīgs miers, tādēļ mūsu tauta jāturoties. Gan viss būs labi.
Laukā bija iestājies brīnišķīgs pavasaris. Saulīte, pēc bargās aukstās ziemas bagātīgi mūs sildīja. Putniņi kā neprātīgi trallināja savas dziesmas. Pat lauki kūpēja un atvizēja savā krāšņumā. Liekās tiešām, miers ir atnācis pasaulē. Izrādījās, ka mēs bijām maldījušies. Tas bija tikai vienpusējs. Krievu karavīri, arī mongoļi, čuvaši priecājās par uzvaru. Visās malas sprakšķēja krāsainās raketes. Izlaupījuši veikalus, apdzērušies no uzvaras prieka, jutās kā pasaules uzvarētāji. Gadījās, ka krāsainās raķetes trāpīja kādu salmu jumtu. Tā aizdegās pāris lauku māju. Tas nekas, tā jau pieder budzim, lai deg. Katrs fufaikainais karavīrs jutās priekšnieks. Iegāja jebkurā mājā ar automātu rokā un it kā meklēja vāciešus, bet rakņājās istabas kumodēs. Pamēģiniet tādam aizrādīt, ka palagi, vai citi priekšmeti, ko viņi paņēma, nav vācieši. "Tu fašistu budzi neizrunājies, ka nedabū ar automātu." Tādi fašistu meklētāji cauru dienu traucēja mūsu mājas mieru. Arī naktīs mēģināja atrast fašistus. Visgrūtāk klājās jaunām sievietēm, tās krievi netaupīja. Cik tas bija drausmīgi, ka nevarējām vairākus mēnešus pārvietoties. Bail bija rādīties uz ceļa. Tāda bija latviešu tautas atbrīvošana no fašistu jūga. Uzvarētājus nesoda par laupīšanu un meitu, sievu, vecmāmiņu izvarošanu. Ak nelaimīgā latviešu tauta, kas gan viņai ir jāizcieš, lai komunistu "resnvēderi" varētu dzīvot. Nevis komunisma laimē latviešu tauta dzīvoja, bet bēdās un verdzībā viņu dzīve tika izniekota.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs