#LFK Ak 91, 1

Nosaukums
Muzeju rosinātas autobiogrāfiskas atmiņas
Vienības Nr.
1
Klasifikācijas
Valodas
Latviešu valoda
Iesūtītājs
Iesūtīšanas datums
14.03.2019
Pierakstīšanas laiks un vieta
Rīga
Rīga
Atslēgvārdi
Atvērt

Andis Mitāns - Autobiogrāfiskas atmiņas

Manu atmiņu pierakstus rosinājuši muzeji

Latvijas Dabas muzejs ir viens no visvecākajiem valstī. Tā dibināšanu skaita no 1845.g., kad Rīgas dabas pētnieku biedrība apvienoja dažādas izbāzto dzīvnieku un putnu, augu herbāriju un minerālu kolekcijas. Laika gaitā muzejs vairākkārt pārveidots. 1940.g. Dabas muzeju pievienoja Skolu muzejam (Kr.Barona ielā 4), kas eksponātus izmantoja skolnieku izglītošanas vajadzībām. Skolu muzeja paspārnē Dabas muzejs darbojās arī vācu okupācijas un padomju laikā, taču daudzi skolu fonda materiāli tika iznīcināti. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas muzejs atguva Latvijas Dabas muzeja nosaukumu un statusu, bet atlikušie skolu vēstures materiāli tika nodoti jaundibinātajam Rīgas Skolu muzejam.
Mūsdienās Latvijas Dabas muzejs darbojas augstā tehniskā un metodiskā līmenī, regulāri papildinās ar jaunām ekspozīcijām, interesantā un interaktīvā veidā izglīto skolniekus un plašu sabiedrību dabas aizsardzības un ekoloģijas jautājumos, organizē dažādas izstādes un konkursus, kā arī veic zinātniskās izpētes darbus.
Es personīgi ar Latvijas Dabas muzeju esmu saistīts jau kopš pamatskolas laikiem, kad 1947-1951.g. darbojos muzeja Jauno naturālistu pulciņā. Vēlāk, studējot LU Bioloģijas fakultātē, pēc tam strādājot Latvijas Zivsaimniecības institūtā un arī pēc aiziešanas pensijā, daudzu desmitu gadu garumā esmu uzturējis kontaktus ar muzeju un tā darbiniekiem.
2015.g. Latvijas Dabas muzejs atzīmēja savu 170 gadu jubileju, tāpēc tam nodevu dažādus personiskos materiālus par Jauno naturālistu pulciņa darbību: dalībnieka apliecību, putnu gredzenus, nodarbību žurnālu, vēstules u.c. Muzeja direktore Skaidrīte Ruskule palūdza papildināt šos materiālus ar rakstiskām atmiņām.
Iepazinos ar Rīgas Skolu muzeja vadītāju Jāzepu Imantu Vikšeru. Arī viņš ierosināja rakstiski fiksēt atmiņas par piedzīvoto Rīgas skolās dažādu okupāciju varu laikos. Rezultātā Skolu muzejam pēdējo gadu laikā esmu nodevis savas skolas laika atmiņas par dažādiem jautājumiem, kā arī dāvinājis daudzus desmitus visdažādāko muzejisko vienību, sākot no cara laika mācību līdzekļiem un beidzot ar padomju skolnieku slēpēm.
Pēdējos gados esmu sadarbojies arī ar daudziem citiem muzejiem, bibliotēkām un kultūras iestādēm, parasti dāvinādams antikvāras grāmatas, žurnālus un citus drukas darbus, bet dažos gadījumos esmu tiem nodevis arī senus priekšmetus, kā arī iesniedzis savas vēsturiskās atmiņas. Attiecīgās institūcijas ir sekojošas: Latvijas Dabas muzejs, Rīgas skolu muzejs, Rīgas Valsts 1.gimnāzijas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Valmieras muzejs, Salacgrīvas muzejs, Raiņa un Aspāzijas māja-muzejs, Jāņa Jaunsudrabiņa piemiņas muzejs Garkalnē, Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs “Kalāči”, Franča Trasūna muzejs “Kolnasāta”, K.Skalbes muzejs “Saulrieti”, Latvijas Kultūras akadēmija, Francijas institūts Latvijā, Latvijas Nacionālā bibliotēka, LU LFMI Latviešu folkloras krātuve.
Pateicoties Latviešu folkloras krātuves vadītājas Sanitas Reinsones, Dr. philol., atbalstam, nolēmu papildināt un paplašināt savas atmiņas, atsevišķu sadaļu veidā tās apvienojot autobiogrāfijas materiālu krājumā un nodot deponēšanai digitālajā arhīvā garamantas.lv.

Zemāk doti daži attēli par A.Mitāna sadarbību ar muzejiem un bibliotēkām.
Ak91-002.jpg

Ak91-003.jpg

Ak91-004.jpg

Ak91-005.jpg
Ak91-006.jpg
Ak91-007.jpg
Francijas institūtam Latvijā dāvinātās grāmatas (2014.g. maijs)

Ak91-008.jpg
Ak91-009.jpg
TAUTAS GRĀMATU PLAUKTS

Vārds: Andis Uzvārds: Mitāns
Izdevuma autors: Alberts Freijs
Izdevuma nosaukums: Ģimenes grāmata
Izdevējs: Valters un Rapa
Izdošanas vieta: Rīga
Izdošanas gads: 1938
Kāds ir Jūsu personiskais stāsts saistībā ar šo grāmatu?:
Latviskās ģimenes cildināšanas jautājumiem veltīto tautas dziesmu, dzejas, prozas un atziņu izlasi maniem vecākiem Valijai (1904-1988) un Rihardam-Edgaram (1905-1982) Mitāniem viņu kāzu desmit gadu atceres dienā 14.04.1938.g. ar ierakstu dāvāja krustmāte Marta (M. Lapsa, 1895-2005 *). Šī latviešu folkloras un literatūras antoloģijas grāmata ir lieti noderējusi arī manā personiskajā dzīvē.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Rīga
(Rīga)
(Nav norādīts)Pierakstīšanas laiks un vietaPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs