#LFK Ak 166, 5

Nosaukums
Aija Kaukule. 12.03.2020–16.03.2020. Pandēmijas dienasgrāmata.
Vienības Nr.
5
Klasifikācijas
Valodas
Latviešu valoda
Iesūtīšanas datums
18.03.2020
Pierakstīšanas laiks un vieta
12.03.2020 - 16.03.2020
Atslēgvārdi
Atvērt

12.03.2020.

Lūk, mans stāsts par Covid-19. Nesen biju Somijā, attiecīgi somu un lv lidostās, kur apgrozās cilvēki no visas pasaules. 5 dienas vēlāk sajutos slikti, bija mazliet paaugstināta temperatūra. Somija nav “riska” valsts, tāpēc “oficiāla” iemesla doties ārstiem rokās nav, tomēr “drošības dēļ” nolēmu pārbaudīties. Tas nozīmē, esmu gatava maksāt eur 80 Gulbja laboratorijai. Piezvanu G. laboratorijai, bet, pārsteigums - gribētāju pārbaudīties rinda esot tik gara, ka pārbaudi varot nodrošināt PĒC NEDĒĻAS!!
Neziņa un zvans 113, izstāstu visu stāstu. Man saka, Somija neesot instrukcijās minēta, lai ejot uz Gulbja laboratoriju. Stāstu, tur pēc nedēļas varot. Otrā klausules galā seko mulsums, tad īsa konsultācija ar ārstu, pēc kā seko atziņa, ka simptomi neesot gluži tipiski un ieteikums konsultēties ar ģimenes ārstu. Ok. Gaidu, kad ģimenes ārsts atbrīvosies un būs gatavs uzklausīt.
Kāpēc es to rakstu? Manuprāt, šī nepavisam NAV situācija, kad valsts dara visu iespējamo, lai mazināt slimības izplatīšanās riskus. Mums ir viena, privāta laboratorija, kas jau tagad netiek galā ar situāciju. Un 113, kur ņem tikai instrukcijās minētos. Ko pārējie? Pēc cilvēku pašu iniciatīvas veiktajās analīzēs tomēr atklāti 2 saslimšanas gadījumi!! Tātad šīs - pēc paša iniciatīvas veiktās - pārbaudes ir būtisks instruments infekcijas atklāšanā.
Priekšlikums - vai nevajadzētu izveidot valsts finansētu, operatīvu laboratoriju cilvēkiem, kuriem ir simptomi, aizdomas utt., un kuri vēlas pārbaudīties? Pat, ja nav būts riska valstī vai kontaktā ar cilvēku, kurš inficējies. Un paredzēt šim finansējumu, jo, iespējams, augstā maksa par analīzēm attur vienu daļu potenciālo slimnieku no pārbaudes. Nacionālais veselības dienests ?Saprotu, pārbaudīties nāktu arī tie, kuriem tikai iesnas, bet, iespējams, tiktu savlaicīgi atklāta arī inficēšanās, un savlaicīgums te ir atslēgas vārds.

16.03.2020.

“Labvakar, Aija. Jums nav korona viruss,” vakar vakarā telefonā vēstīja laipna kundzes balss. Šķiet, simpātiskāku krievu valodas akcentu mūžā nebiju dzirdējusi. Nez kāpēc atbildēju “urā”, un aizmirsu pajautāt, lai atsūta kaut kādu fakta apliecinājumu.
Četras dīvaina apjukuma dienas, un man pirmā (ceru, vienīgā) Covid sērija noslēgusies. Priekštats, kā funkcionē sistēma, arī radies.
Īsumā- Somija-Latvija, lidostas, temperatūra, doma par covid testu. Zvani Gulbja laboratorijai & 113. Info, ka tests nav / nav tuvākajā laikā /iespējams. Pārsteigums. Zvans Centrālajai laboratorijai. Tests pēc 2 dienām, negatīvs rezultāta pēc 3.
Un garākais stāsts, ja kādu interesē. Nejauši kāds “iekomentē” pie mana “posta” par apjukumu, ka cilvēkam nav iespējas pārbaudīties, ja ir aizdomas, - lai mēģinu Centrālajā laboratorijā (paldies!). Mēģinu. Bingo! “Brauksim uz mājām, uz vietas nepieņemam. Kopā 128 eur. 97 eur tests, 30 komanda. Lai būtu. “Gaidiet zvanu, nezinām, kad būsim.” Gaidu, neziņa līdz nākamajai dienai. Zvanu atkal. CL vairs neatceras, kas es esmu, tomēr noskaidro un, juhū, atrod manu pieteikumu. Sola braukt, tikai vairs nesola, kad. Varbūt šodien, bet varbūt - nē. Lai gaidot zvanu. Tas pienāk pievakarē. Pēc pusstundas uzņemu smaidīgu kundzi aizsargtērpā. Iepriekšējais testējamais Vangažos bijis tik glīts, ka teju aizmirsusi aizsargbrilles pie viņa. Tik glīta laikam neesmu, viss notiek operatīvi, arī papildpārbaude respiratorām slimībām. Nav ne jausmas, kādām, bet gan jau noderēs, domāju. Kā maksāt? Skaitiet naudu bankā. Kam? “Nezinu, laikam CL mājas lapā rekvizīti”. Ok. Atrodu, maksāju, cerot, ka īstajam adresātam. Par summu arī nav skaidrības. Vienojamies, ka tomēr 128. Atā, kundzei šovakar vēl jāpagūst uz Cēsīm un Madonu. Pag, kā zināšu, ir vai nav?! “Īsti nezinu, tas nav pie manis. Laikam zvanīs, ja būs vīruss. Ja nebūs - nezvanīs.” Kas zvanīs? “Laikam Infektoloģijas centrs. Visus testus vedam pie viņiem.”
Sagaidu nākamo dienu (24 ha). Klusums. Zvanu Infektoloģijas centram uz kaut kādu poliklīnikas reģistratūru, kas norādīts IC mājas lapā. Automātiskais atbildētājs, šis neesot darba laiks. IC mājas lapā svaigākais info par kaut kādu starptautisko ekspertu vizīti, ne vārda par covid testu (tagad gan ir!). Zvanu CL. Klusē klausule. Pēc vairākiem zvaniem smējīga meitene atbild, ka neko nezinot, taču noskaidrošot. Atzvana- lai gaidot zvanu no IC. Paldies, atkal gaidu. Sēžu mājās, temperatūra nekāpj, izeju arī mežos. Vakarā zvans. Gan no Slimību profilakses un kontroles centra nevis IC, bet, ja ziņa tik laba, viens pīpis, no kādas iestādes.
Paldies visiem par interesi, rūpēm un uzmundrinājumiem, arī par kritiku par bezatbildīgu došanos uz Somiju. Tagad iespējas testēties ir vairojušās, nezinu, gan, vai temps. Komunikācija par covid jāuzlabo, tas arī skaidrs. Derētu kāds info uzziņu tālrunis tieši par šo! Nacionālais veselības dienests?
Un, galvenais - visiem vēlu veselību!!!! Nejoņojam apkārt, aicinu slēgt milzveikalus, baznīcas, sab. transportu, bērnudārzus un robežas. Paijājam sušus un bērnus, lasām un rakstām, ejam dabā, klausāmies mūziku, jūs jau zināt, kādu.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-9 no 9.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Somija
(Finland)
12.03.2020Tekstā minēta vietaValsts
2Somija
(Finland)
12.03.2020Tekstā minēta vietaValsts
3Lidosta "Rīga"
(Lidosta "Rīga", Mārupes pagasts, Mārupes novads)
12.03.2020Tekstā minēta vietaLidosta, lidlauks
4Somija
(Finland)
12.03.2020Tekstā minēta vietaValsts
5Somija
(Finland)
12.03.2020Tekstā minēta vietaValsts
6Somija
(Finland)
16.03.2020Tekstā minēta vietaValsts
7Latvija
(Latvia)
16.03.2020Tekstā minēta vietaValsts
8Vangaži
(Vangaži, Ropažu novads)
16.03.2020Tekstā minēta vietaPilsēta
9Somija
(Finland)
16.03.2020Tekstā minēta vietaValsts

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs