#LFK-1980-2624

Nosaukums
Aitu cirpēji
Vienības Nr.
2624
Valodas
Latviešu valoda
Dialekti
Vidus dialekts
Teicējs
Pierakstītājs
Pierakstīšanas laiks un vieta
1962 - 1963, Puriņi
"Puriņi", Brīvzemnieku pagasts, Limbažu novads, LV-4063
Atslēgvārdi
#LFK-1980-2624
AtšifrējaIlze Strēle
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2017-03-27 13:29:07
Labots2017-03-27 16:50:46
Atšifrējumsdrupām uzcelta staltā, lepnā Viesturu vidusskola.
Teicēja: Priede Paulīna
68. gadus veca.
Adrese: Valkas raj.
Brantu ciemā
Pierakstīja: Z.Rudzīte.


2621

Kā radies Valmieras - Smiltenes šaursliežu dzelsceļš [dzelzceļš].
Šis dzelsceļš [dzelzceļš] būvēts 1911. gadā. Pie būves strādāja zemes darbos lietuvieši un poļi. Inžinieri [inženieri] krievu, paretam no latviešiem un vāciešiem. Strādnieki strādāja ar lāpstu, stangu un kerru. Cilvēkam pāri kaklam bija siksna, kuras gali bija piestiprināti pie kerras rokturiem. Kerras ar zemi līdz 40 pudiem dzina pa dēļiem. 
1944. gadā vācu karaspēkam atkāpjoties spridzinātāju komandas uzspridzināja tiltu pār Lisas upi un vietām arī stigu. Kad ienāca Padomju vara dzelsceļu atjaunoja. Atjaunošanas darbos tika norīkoti arī vietējie iedzīvotāji.

Teicēja: Rengarte K.
58. gadus veca.
Adrese: Valmieras rajona Brenguļu ciema "Sīļos"
Pierakstīja: I. Rengarte

2622

Nostāsts.
Viens puisis gribējis novaktēt, kur tā saimniece ar tām meitām vakaros paliek. Viņš redz, ka saimniece ar meitām ieiet kambarī, nosmērējas, paņem piestu un izlaižas pa lodziņu laukā. Puisis arī nosmērējas, paņem piestu un aizlaižas pakaļ saimniecei un meitām. Viņš redz, ka šīs vienā kūtī slauc govis. Kad šīs sāk taisīties laisties mājās, puisis paķer kādu mucu un laižas šīm pakaļ. Ceļā iznāk laisties pāri ezeram. Puisis palaiž mucu vaļā un tā iekrīt ezerā. Saimnieces jaunākā meita paskatījusies atpakaļ un iekritusi ezerā.

2623

Kāds saimnieks redzējis spīganu ielaižamies kūtī. Viņš gājis tai pakaļ un redzējis  kūts vidū stāvus iespraustas dakšas. Saimnieks ņēmis un pārplēsis dakšas vidū pušas. Kā tad, otrā dienā nāburgu saimniece slima, pārplēsta vidū puša.

2624

Agrāk gavēņu laikā veči gājuši
Atšifrēt tekstu
#LFK-1980-2624
AtšifrējaIlze Strēle
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2017-03-27 16:51:23
Labots2017-03-29 11:51:51
Atšifrējumsapkārt pa kūtēm [kūtīm], cirpdami aitām pakaušus. Kules uz muguras, kur likt vilnu iekšā, un tik iet pa kūtēm, apcirpdami aitām pakaušus.
Stāsta, ka tie veči gavēņu laikā paši neesot cirpuši tām aitām tos pakaušus, bet gan sarunājuši žurkas, kas tās aitas apstrādājušas.

2625

Vecos laikos bija tādi gudri burvji, kas ar burvju vārdiem izdarīja, ko gribēja. Tā reiz Latgalē kādā apvidū bijis daudz čūsku. Burvis apsolījis latgaliešiem tās aizdzīt. Ar burvju vārdiem viņš sasaucis visas apkārtnes čūskas. Burvis aprunājies ar čūskām, samaksājis tām brangu naudu, un čūskas aizgājušas. No tā laika čūskas tur vairs neesot redzētas.

2626

Reiz viens esot dabūjis rokā kādu grāmatu un sācis to lasīt. Uzreiz visa māja pilna visādiem miroņiem. Miroņi šim prasījuši: "Ko jūs mūs saucat? Ko jums no mums vajag? Laižat mūs projām, mums nav vairāk laika!" Šis pārbijies ka nezinājis, kā lai dabū projām miroņus. Te, kā par laimi, atnācis kāds gudrāks burvis un aizlaidis miroņus. 
Teicēja: Ozola K.
89. gadus veca.
Adrese: Valmieras raj. Brīvzemnieku c."Puriņos"
Pierakstīja: Ozola E

2627

Zvana kalns.
Starp Jaungulbeni un Dzelzavu, pie Liedes upes, izveidojusies kalnu grupa, kurus sauc par Liedes kalniem. Šajā kalnu grupā katram kalnam ir savs nosaukums. Par katru kalnu ir kāds nostāsts. Zvana kalns atrodas vis tūvāk ceļam. Šis kalns radies tā, ka šajā kalna atradusies baznīca. Pašlaik noticis pusdienas dievkalpojums. Sagājuši ļoti daudz apkārtējie zemnieki un viens no zemniekiem pēkšņi iesaucies: "Lai velns parauj baznīcu!" Un pēkšņi baznīca nogrimusi ar visiem cilvēkiem. Vēl tagad pusnāktī esot dzirdamas zvana skaņas, tur notiekot dievkalpojums. 

2628

Kā cēlies Ušuru ezers.
Vienā karstā, saulainā dienā muižas meitas mazgājušas veļu. Pie debesīm parādījies lietus mākonis un viņas
Atšifrēt tekstu
Atvērt

Agrāk gavēņu laikā veči gājuši apkārt pa kūtēm, cirpdami aitām pakaušus. Kules uz muguras, kur likt vilnu iekšā, un tik iet pa kūtēm, apcirpdami aitām pakaušus.
Stāsta, ka tie veči gavēņu laikā paši neesot cirpuši tām aitām tos pakaušus, bet gan sarunājuši žurkas, kas tās aitas apstrādājušas.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Puriņi
("Puriņi", Brīvzemnieku pagasts, Limbažu novads, LV-4063)
1962 - 1963Pierakstīšanas laiks un vietaViensēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.