#LFK 1685, 13

Nosaukums oriģinālvalodā
Kā cēlies Laidzes ezers
Nosaukums
Kā cēlies Laidzes ezers
Vienības Nr.
13
Klasifikācijas
Valodas
Latviešu valoda
Teicējs
Pierakstītājs
Iesūtīšanas datums
1939
Pierakstīšanas laiks un vieta
1939, Vandzenes pagasts
Vandzenes pagasts, Talsu novads
Atslēgvārdi
Fails
#LFK 1685, 13
AtšifrējaUna Smilgaine
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-01-17 18:00:53
Labots2023-01-17 18:17:36
AtšifrējumsCiti bērnus skolā sūta
Dieva vārdus mācīties
Man teic esot galva grūta
Ābecītē lauzīties.

Tēvu reizi iemācīja
Māte kamēr dzīvoja
Arī cieši piesacija
Labprāt noiet baznīcā

Svētdien biju mācītāju
Dirdēju [Dzirdēju] no kanceles
Stāstija par debess māju
Kur noejot dvēseles.

Stāstija par eņģeļiem
Kas tur Dievam skaņi dzied.
Un par grēciniekiem tīšiem
Ka tiem ceļš uz elli iet.

Tumša, tumša tā eglīte.

12

Tumša, tumša tā eglīte
Kur saulīte nakti guļ
Tālu, tālu tā vietiņa
Kur aug mana līgaviņ.

No kurienes tu puisīti
Ar tik jauku valodiņ
Es māmiņa no vādzzemes [Vāczemes]
Nāk pēc savas vajadzībs

Es nāk jūsu meitiņ precēt
Ak lūdzami neliedzies
Man tik viena pati meitiņ
Tā ir jauna un par maz.

Tai būs mātes rīkstes bīties
Ne pēc jauniem puišiem dzīties
Jūs māmiņa veci ļaudis
Jūs savādi runājiet.

Bariem skrēja jūras putni
Un par pāriem izšķiras
Ta ar jauniem cilvēkiem
Būs par pāriem pāroties.

13

Teika kā cēlies Laidzes ezers.
Laidzes ezers atrodas tuvu pie Talsu lielceļa. Vecos laikos tur bijūse tikai pļava. Vasarā sienu laikā, kad muižas kalpi strādājuši pie sausā siena, viņi dzirdējuši lielu troksni. Jājis viens jātnieks uz balta zirga, un saucis Laidze nāk, Laidze nāk! kas bēgs gariski tas paliks, kas bēgs krustam tie izbēgs. No gaisa sākušas birt zivis un pēc tam nogāzies ezers. Cilvēki, kas lasijuši zivis palikuši zem ūdens. Tā izcēlies Laidzes ezers. Bet velns gribējis ezeru aizbērt ar akmeņiem. Viņš salasījis jūrmalā milzīgus maisus ar akmeņiem un uz ezeru. Bet maišam gals bijis caurs un skrienot akmeņi biruši laukā.
Atšifrēt tekstu
Fails
#LFK 1685, 13
AtšifrējaUna Smilgaine
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-01-17 18:27:58
Labots2023-01-17 18:47:21
AtšifrējumsTāpēc no jūrmalas taisnā līnijā uz ezeru zeme ir nokaisīta ar akmeņiem.

14

Pasaka par melno kraukli.
Kādai meitai nomira māte. Tēvs aprecējis otru sievu tā meitenei bijuse pamāte. Pamāte nevarējusi pameitu ieredzēt. Pameitai vajadzēja svētku vakarā cept karašu. Bet krāsnī karašu laižot viena karaša iekrituse pelnos. Pamāte par to tik ļoti noskaitusies, ka izdzinusi pameitu no mājas. Pameita nu gājusi, gājusi pa mežu kamēr apmaldījusies, nezinādama kur iet. Te uz ceļa priekšātupējis melns krauklis tas bijis pavisam nosalis. Meitenei palicis kraukļa žēl, viņa paņēma kraukli un ielika sev azotē. Pēc kāda laika krauklis atsilis, izbāzis galvu pasacīja paldies un lūdza lai ļaujot viņam pasildīties uz pameitas mājas skursteņa. Man nav mājas, jo pamāte mani izdzina, meitenīte atbildēja, un es pati arī esmu apmaldījusies un nezinu ceļu kur tikt atpakaļ uz savu māju. Tad krauklis solījies meiteni izvest no meža. Viņš gājis pa priekšu un meitene gājusi līdz kamēr izgājusi no meža. Nu viņiem priekšā bijis liels glāžu kalns, un kalnu galā maza mājiņa. Krauklis viņai licis lai ejot uz mājiņu. Ieejot mājiņā meitene redzējusi, ka viena veca sieviņa griež dzirnaviņas. Meitene padevusi labdienu. Atņemot labdienu māmiņa sacija labi, labi meitiņ, ka atnāci še pagriež dzirnaviņas es nosnaudīšos. Griežot dzirnaviņas meitene paskatījusies pa lodziņu viņa redzēja tālu lejā ciemu un sniegs tik ļoti snieg, ka tikai drusku var redzēt braucam meža vīrus ar malku vezumiem, viņi ir dziļā sniegā apmaldījušies un nevar mājās tikt. Meitenei paliek žēl viņa aptur dzirnaviņas un sniegs tūliņ vairs nesnieg. Meža vīri atrod ceļu un pārbrauc mājās. Te pamostas vecmāte un dusmīgi uzsauc meitenei kāpēc nemaļ, meitene sabīstās un maļ atkal. Kad viņa atkal drusku paskatās pa lodziņu viņa redz, ka gailītis grib vistiņu aizvest uz šķūņa, bet celiņš tā piesnidzis, ka nekā izbrist. Viņai paliek gailīša žēl un pietur atkal dzirnaviņas. Tikko dzirnaviņas negriež tad sniegs ar vairs nesnieg. Vecmāte pamozdamies saka, ka nu jau diezgan gulēts lai dodot viņa pati malšot. Tad viņa par pakalpošanu iedevusi meitenei mazu spogulīti un teikusi, ja tev ir kas nepatīkams tad paskaties spogulītī. Tā meitene izgājusi no mājiņas, bet uz ceļa viņai priekšā atkal melnais krauklis. Tas lūdzis meiteni lai tā topot par sievu.
Atšifrēt tekstu

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Vandzenes pagasts
(Vandzenes pagasts, Talsu novads)
1939Pierakstīšanas laiks un vietaPagasts

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs