#LFK 1685, 14

Nosaukums oriģinālvalodā
Pasaka par melno kraukli
Nosaukums
Pasaka par melno kraukli
Vienības Nr.
14
Klasifikācijas
Valodas
Latviešu valoda
Teicējs
Pierakstītājs
Iesūtīšanas datums
1939
Pierakstīšanas laiks un vieta
1939, Vandzenes pagasts
Vandzenes pagasts, Talsu novads
Atslēgvārdi
Fails
#LFK 1685, 14
AtšifrējaUna Smilgaine
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-01-17 18:27:58
Labots2023-01-17 18:47:21
AtšifrējumsTāpēc no jūrmalas taisnā līnijā uz ezeru zeme ir nokaisīta ar akmeņiem.

14

Pasaka par melno kraukli.
Kādai meitai nomira māte. Tēvs aprecējis otru sievu tā meitenei bijuse pamāte. Pamāte nevarējusi pameitu ieredzēt. Pameitai vajadzēja svētku vakarā cept karašu. Bet krāsnī karašu laižot viena karaša iekrituse pelnos. Pamāte par to tik ļoti noskaitusies, ka izdzinusi pameitu no mājas. Pameita nu gājusi, gājusi pa mežu kamēr apmaldījusies, nezinādama kur iet. Te uz ceļa priekšātupējis melns krauklis tas bijis pavisam nosalis. Meitenei palicis kraukļa žēl, viņa paņēma kraukli un ielika sev azotē. Pēc kāda laika krauklis atsilis, izbāzis galvu pasacīja paldies un lūdza lai ļaujot viņam pasildīties uz pameitas mājas skursteņa. Man nav mājas, jo pamāte mani izdzina, meitenīte atbildēja, un es pati arī esmu apmaldījusies un nezinu ceļu kur tikt atpakaļ uz savu māju. Tad krauklis solījies meiteni izvest no meža. Viņš gājis pa priekšu un meitene gājusi līdz kamēr izgājusi no meža. Nu viņiem priekšā bijis liels glāžu kalns, un kalnu galā maza mājiņa. Krauklis viņai licis lai ejot uz mājiņu. Ieejot mājiņā meitene redzējusi, ka viena veca sieviņa griež dzirnaviņas. Meitene padevusi labdienu. Atņemot labdienu māmiņa sacija labi, labi meitiņ, ka atnāci še pagriež dzirnaviņas es nosnaudīšos. Griežot dzirnaviņas meitene paskatījusies pa lodziņu viņa redzēja tālu lejā ciemu un sniegs tik ļoti snieg, ka tikai drusku var redzēt braucam meža vīrus ar malku vezumiem, viņi ir dziļā sniegā apmaldījušies un nevar mājās tikt. Meitenei paliek žēl viņa aptur dzirnaviņas un sniegs tūliņ vairs nesnieg. Meža vīri atrod ceļu un pārbrauc mājās. Te pamostas vecmāte un dusmīgi uzsauc meitenei kāpēc nemaļ, meitene sabīstās un maļ atkal. Kad viņa atkal drusku paskatās pa lodziņu viņa redz, ka gailītis grib vistiņu aizvest uz šķūņa, bet celiņš tā piesnidzis, ka nekā izbrist. Viņai paliek gailīša žēl un pietur atkal dzirnaviņas. Tikko dzirnaviņas negriež tad sniegs ar vairs nesnieg. Vecmāte pamozdamies saka, ka nu jau diezgan gulēts lai dodot viņa pati malšot. Tad viņa par pakalpošanu iedevusi meitenei mazu spogulīti un teikusi, ja tev ir kas nepatīkams tad paskaties spogulītī. Tā meitene izgājusi no mājiņas, bet uz ceļa viņai priekšā atkal melnais krauklis. Tas lūdzis meiteni lai tā topot par sievu.
Atšifrēt tekstu
Fails
#LFK 1685, 14
AtšifrējaUna Smilgaine
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-01-17 18:47:45
Labots2023-01-17 19:08:18
AtšifrējumsMeitenei krauklis nemaz nav paticis. Te uz reiz viņa paskatījusies spogulī un tūliņ viņai blakus atradies skaists princis, jo melnais krauklis ir bijis apburts princis. Princis pārvedis meiteni uz savu pili, un dzīvojuši laimīgi.

Nostāsts.

15

Divi Lādzeres ciema saimnieki braukuši uz Tukumu. Tas noticis ir kādus trīsdesmit piecus gadus atpakaļ. Mājās braukšana iznākusi par nakti. Strazdu mežā ap pusnakti viņi abi redzējuši, ka apkārt ratiem skrien aita un brēc neviens nekā nav teicis, bet kad aita ieskrējusi mežā, abi saimnieki sarunājušies kas tas varējis būt. Viens no viņiem bijis tāds drošaks tas saucis aitiņ, aitiņ bēē. Tūliņ bijis meža tāds troksnis ka simtiem koku lūstu un no meža izskrējusi aita bez galvas un skrējusi apkart saucēja ratiem. Saimnieks sitis ar pātagu, bet pātaga nemaz nav skārusi aitu tikai pļikšķinājusies pa gaisu. Pēc tam aita ieskrējusi atkal mežā. Pārbraucot mājas drošsirdīgais saimnieks saslimis un nogulējis ilgi slims.

Praktiskie ticējumi.

16

Ja saule uzlec no rīta spoža un ieiet mākonī tad tānī dienā gaidams lietus.

17

Ja putni perās pa ūdeni tad būs lietus.

18

Ja parādās spārnotās skudras tas nozīmē uz lietu.

19

Ja dūmi kāp gaisā tad ir jauks laiks ja uz leju tad būs lietus.

20

Kad āboliņa lauki pārvilkušies ar zirnekļa tīkliem tad pastāv sauss laiks.

21

Kad bezdelīga laižas augstu no zemes tad ir jauks laiks, bet kad tuvu pie zemes tad lietus.

22

Ja gailis vakarā dzied tad citrīt [cit' rīt'] gaidams jauks laiks.

23

Vakara saulei norietot, ja gaiss ir stipri sārts tas ir uz vēju.

24

Ziema kad koki ir bieži nosarmojuši tad vakarā ir gaidams bargs laiks.

25

Pavasarī kad kokiem vēl nav lapas un dzirdams pērkons tad nav auglīga vasara.

26

Ja rudenī pīlādžiem ir daudz ogu tad ir vētrains rudens.

27

Kad dīķos vārdes sāk kurkstēt tad jāsēj mieži.

28

Kad ievas sāk ziedēt tad jāstāda kartupeļi.

29

Kad saule un mēness abi pie debesīm tad nevar sēt kviešus
Atšifrēt tekstu

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Vandzenes pagasts
(Vandzenes pagasts, Talsu novads)
1939Pierakstīšanas laiks un vietaPagasts

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs